Rak skóry to nie tylko czerniak. Ruszyła kampania Rak UV, która ma zawrócić uwagę na raka kolczystokomórkowego skóry

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Szacuje się, że na rak kolczystokomókowego skóry każdego roku zapada od 40-50 tysięcy osób. Początek lata to doskonały moment na to, aby przyjrzeć się swojej skórze i skontrolować niepokojące zmiany. Kampania edukacyjna Rak UV ma zwiększyć świadomość Polaków na temat raka kolczystkomórkowego skóry oraz uświadomić im, że rak skóry to nie tylko czerniak. 

Rak kolsczytokomórkowy skóry to niebarwnikowy złośliwy nowotwór skóry. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że tylko w 2017 roku odnotowano 13 478 zachorowań. Zdaniem badaczy dane są zaniżone i niepełne. W ich ocenie w Polsce jest to ok. 40-50 tys. zachorowań rocznie. 

Rak kolczystokomórkowy skóry, czyli co?

Nowotwór najczęściej rozwija się skórze uszu, twarzy, głowy, szyi lub ramion, ale nie tylko. Zmiany mogą pojawić się także w jamie ustnej lub w obrębie narządów płciowych. Do rozwoju choroby przyczynia się nadmierna ekspozycja skóry na słońce oraz bardzo silne promieniowanie, np. podczas radioterapii. Mimo że ryzyko rozwoju raka kolczystokomórkowego skóry rośnie wraz z wiekiem i większość pacjentów przekroczyła 60. rok, to chorują także dużo młodsze osoby.  

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą plamy, niewielkie twarde i czerwone guzki na skórze. U części pacjentów choroba ma charakter nawracającego, niegojącego się owrzodzenia, które swędzi i krwawi.

Aby potwierdzić raka kolczystokomórkowego skóry nie wystarczy wywiad i badanie dermatoksopem. Konieczne jest pobranie próbki i wykonanie badania histopatologicznego. Jeśli potwierdzi ono raka kolczystkomórkowego skóry lekarz usunie zmianę w raz z marginesem zdrowej skóry. Przy dużych zmiana, gdy wykonanie zabiegu nie jest możliwe stosuje się leczenie miejscowe. Czasem, jeśli stan pacjenta nie pozwala na wykonanie zabiegu, zleca się radioterapię.

Zobacz także: Nowotwór skóry: rodzaje i postaci inwazyjne. Objawy raka skóry, przyczyny i czynniki ryzyka

Kampania Rak UV

Najważniejszym założeniem kampanii jest edukacja i zwiększenie świadomości na temat raka kolczystokomórkowego skóry oraz czynników ryzyka. Twórcy kampanii chcą także zachęcić osoby z grupy ryzyka do kontrolowania znamion i zgłaszania się do lekarza jeśli zauważą na skórze jakieś niepokojące zmiany.

Działania edukacyjne realizowane w ramach kampanii będą kierowane do rolników, sadowników, ogrodników, rybaków, pracowników budowlanych ale również działkowców; seniorów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

W ramach kampanii będą się odbywały spotkania edukacyjne przeznaczone dla seniorów. Każdy chętny będzie mógł się na nich dowiedzieć więcej o raku kolczystokórkowym skóry, a także skonsultować się z ekspertem.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie rakuv.pl.

Jak wygląda leczenie czerniaka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie czerniaka? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 30.05.2020,
Opublikowano: 30.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej