Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia?

designer491/getty images

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Kobiety chorują o wiele rzadziej. Z nowotworem w drogach moczowych zmagają się głównie osoby starsze, zwłaszcza te, które przekroczyły 80 rok życia, ale choroba dotyka czasem i młodszych. W przypadku raka pęcherza moczowego rokowania zależą od stopnia złośliwości guza. Podjęcie chemioterapii, radioterapii lub wykonanie zabiegu chirurgicznego nie zawsze daje szanse na wyleczenie.

Charakterystycznym objawem nowotworów dróg moczowych jest krwiomocz, ale nie zawsze można go dostrzec gołym okiem. Obecność guza nie manifestuje się żadnymi dodatkowymi objawami, dlatego wielu chorych nie jest świadomych toczącego się w ich organizmach procesu nowotworowego. Rozpoznanie i leczenie jest przez to mocno opóźnione. U chorego z rakiem pęcherza rokowania mogą być wtedy niepomyślne. Z tego typu nowotworem przeżywa około 50% chorych.

Rak pęcherza moczowego – co to jest?

Rak pęcherza moczowego to nowotwór obejmujący układ moczowo-płciowy. Zmagają się z nim zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Są to na zwykle osoby starsze płci męskiej, między 60 a 80 rokiem życia. Chorzy mogą być nieświadomi przypadłości, ponieważ rak nie daje żadnych innych objawów poza krwiomoczem, który rzadko jest dostrzegalny gołym okiem. Czyni go to chorobą podstępną, która w wielu przypadkach nie daje choremu szansy na pełne wyzdrowienie.

Rak pęcherza moczowego jest nowotworem złośliwym. Lubi się nawracać i przerzucać na okoliczne narządy, a jego rozpoznanie i leczenie jest zazwyczaj mocno opóźnione z powodu niewiedzy pacjenta. Najgorszym i najczęściej rozpoznawanym typem tego nowotworu jest rak powstały z nabłonka przejściowego. Stanowi on ponad 90% nowotworów tego układu. Inne nowotwory to rak gruczołowy i płaskonabłonkowy. W przypadku urotelialnego (z nabłonka przejściowego) nowotworu pęcherza moczowego rokowania nie są pomyślne dla chorego.

Na ryzyko zachorowania szczególnie narażone są osoby będące nałogowymi palaczami tytoniu oraz mające styczność z substancjami chemicznymi. Nie są to jednak jedyne czynniki decydujące o powstaniu guza. Diagnostyką kontrolną obejmuje się również chorych długotrwale przyjmujących leki zawierające substancje rakotwórcze oraz chorych po przebytej radioterapii.

Diagnostyka raka pęcherza moczowego – rokowania w przypadku rozpoznania guza

Rozpoznanie nowotworu pęcherza moczowego jest mocno utrudnione, ponieważ początkowe stadium rozwoju raka przebiega kompletnie bezobjawowo. Pierwsze symptomy ujawniają się dopiero, gdy guz jest już na zaawansowanym etapie rozwoju. U chorego może pojawić się krwiomocz i parcie na pęcherz, ale nawet tych objawów nie kojarzy się z nowotworem, dlatego są one często bagatelizowane. Pacjent trafia do lekarza o wiele za późno, co w efekcie obniża jego szanse na wdrożenie leczenia.

Rozpoznanie rodzaju i charakteru guza opiera się głównie na badaniach laboratoryjnych. Podstawą do rozpoczęcia diagnostyki są wyniki analizy moczu, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej oraz ultrasonografia jamy brzusznej i miednicy. Ważnym zabiegiem jest również cystoskopia z pobraniem materiału do badania histopatologicznego. Pomocniczo można wykonać badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

Leczenie raka pęcherza moczowego – średnia długość życia

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka pęcherza moczowego jest operacja chirurgiczna, ale zależy to od rozmiaru i stopnia złośliwości guza. Najczęściej stosowaną metodą jest resekcja guzów bez konieczności przecinania skóry. Zabieg ten określa się mianem przezcewkowej radykalnej elektroselekcji guza pęcherza, jednak jego wykonanie jest możliwe tylko we wczesnym stadium zaawansowania nowotworu. Potem może być nieskuteczny. W niektórych przypadkach niezbędna jest operacja brzuszna polegająca na całkowitym wycięciu pęcherza moczowego wraz z okolicznymi narządami np. cewką moczową, jajnikami u kobiety oraz węzłami chłonnymi miednicy. Leczenie chirurgiczne łączy się z chemioterapią oraz immunoterapią.

Rak pęcherza ma tendencję do nawracania, dlatego u chorego z tym rodzajem guza rokowania są niepewne. Wiele zależy od charakteru nowotworu. Rak układu moczowego powraca u około 50–80% chorych. Do pełni zdrowia wraca niewiele osób. Średnia długość życia wynosi 5 lat od chwili postawienia diagnozy. Tyle przeżywa zaledwie 50% zdiagnozowanych pacjentów. Z progresją guza do nowotworu inwazyjnego zmaga się około 10–25% przypadków.

Zobacz film:  Jak dbać o drogi moczowe?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne, t. II, Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Data aktualizacji: 05.11.2020,
Opublikowano: 05.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej