Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Fot: Getty Images ChamilleWhite

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Zioła fotouczulające to rośliny stosowane powszechnie w lecznictwie, jednakże mogące doprowadzić do powstania fotodermatozy. Pojawienie się tej choroby skóry indukowane jest ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Wśród najbardziej znanych ziół fotoalegizujących znajdują się m.in.: dziurawiec zwyczajny, rumianek pospolity, arcydzięgiel litwor i skrzyp polny.

Zobacz także:

Opalanie to samo zdrowie? Niekoniecznie. Kiedy opalanie może być niebezpieczne?

Tanoreksja – skąd się bierze uzależnienie od opalania?

Właściwa pielęgnacja skóry przy opalaniu

Czym są zioła fotouczulające?

Mimo szerokiego zastosowania roślin w lecznictwie należy zwrócić uwagę, że niektóre zioła wykazywać mogą działanie fotouczulające. Oznacza to, że podnoszą wrażliwość organizmu na promienie słoneczne. Podczas ekspozycji na światło dzienne po zewnętrznym lub wewnętrznym użyciu danego zioła w skórze dochodzi do przekształcenia substancji tolerowanej w uczulającą – promieniowanie ultrafioletowe wchodzi w interakcje ze związkami chemicznymi zawartymi w niektórych roślinach. W konsekwencji rozwija się wyprysk fotoalergiczny. Dodatkowo część z ziół fotouczulających zawiera substancje o działaniu fototoksycznym (w większości przypadków są to furokumaryny), które przyczyniają się do powstania wyprysku fototoksycznego. W tej sytuacji pod wpływem działania słońca dochodzi do uwolnienia z niektórych substancji wolnych rodników, które uszkadzają komórki i powodują powstanie ostrej reakcji zapalnej.

Zioła fotouczulające – przykłady

Substancje fotouczulające zawarte są w wielu używanych w fitoterapii roślinach. Jedną z nich jest dziurawiec zwyczajny (z łac. Hypericum perforatum), który stosuje się w łagodzeniu dolegliwości bólowych towarzyszących menstruacji oraz usprawnianiu procesu trawienia. Za jego fotouczulające działanie odpowiada czerwony barwnik – hiperycyna, która jest inhibitorem monoaminooksydazy (tzw. MAO to enzym rozkładający niektóre neurotransmitery). Z tego też względu dziurawiec zwyczajny znajduje zastosowanie w zwalczaniu depresji i wykazuje właściwości wyciszające.

Kolejną znaną rośliną o działaniu fotouczulającym jest rumianek pospolity (z łac. Matricaria chamomilla) wykorzystywany w fitoterapii ze względu na dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy – usprawnianie trawienia, działanie przeciwzapalne i rozkurczające na mięśnie gładkie. Dodatkowo łagodzi nerwy i zwalcza bezsenność. Za nadwrażliwość rumianku na słońce odpowiadają znajdujące się w liściach, łodygach, kwiatach, pyłkach, korzeniu seskwiterpeny laktonowe. Obecność tych związków stwierdzono również w roślinach należących do rodzaju stokrotka (z łac. Bellis) i nagietek (z łac. Calendula) zaliczanych do tej samej rodziny – z. łac. Compositae.

Innymi ziołami, które mają działanie fotouczulające są m.in.: arcydzięgiel litwor (z łac. Angelica archangelica), aminek większy (z łac. Ammi majus), ruta zwyczajna (z łac. Ruta graveolens), barszcz Mantegazziego (z łac. Heracleum mantegazzianum), barszcz Sosnowskiego (z łac. Heracleum sosnowskyi). Badacze zwracają też uwagę na fotoalergizujące działanie skrzypu polnego (z łac. Equisetum arvense) znanego z korzystnego działania na układ krążenia i moczowy oraz kondycję włosów, skóry i paznokci. Jak dotąd nie określono jednak, by substancja za nie odpowiadała. Stąd też mimo nieocenionych właściwości prozdrowotnych wymienione rośliny powinny być stosowane z rozwagą w okresie letnim.

Objawy fotouczulenia

Fotouczulenie objawia się w postaci niepożądanych reakcji skórnych, które przypominają silne oparzenie słoneczne. Mogą one przybrać postać ognisk rumieniowych, rumieniowo-grudkowych lub pęcherzykowych. Typowymi dolegliwościami są zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, obrzęk, bolesność, uczucie palenia skóry. Przewlekłe zmiany charakteryzują się złuszczaniem lub przebarwieniem skóry.

Dolegliwości pojawiają się przeważnie w ciągu 1–2 dni od narażenia na działanie słońca. Utrzymują się przez kilka dni. U chorych pojawić się mogą dodatkowo dreszcze, ogólne złe samopoczucie i podwyższona temperatura ciała. Odczyny fotoalergiczne występują w miejscach najbardziej eksponowanych na słońce (głównie na twarzy, dekolcie, karku, szyi, przedramionach, ramionach, dłoniach, nogach), a z czasem mogą szerzyć się na te niepoddane promieniowaniu.

Leczenie fotouczulenia

Podstawę w leczeniu fotouczulenia stanowi ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz zabezpieczanie przed nim skóry preparatami zawierającymi filtry UV. Dodatkowo w okresie letnim należy zaprzestać używania ziół, które wchodzą w niepożądane reakcje ze słońcem. Chorego poddaje się farmakoterapii – miejscowo stosuje się glikokortykosteroidy lub podaje się leki przeciwhistaminowe, które działają przeciwzapalnie i łagodzą świąd.

Kto nie powinien stosować ziół fotouczulających?

Zioła fotouczulające nie powinny być stosowane przede wszystkim przez osoby:

  • jasnej karnacji skóry;
  • z nadwrażliwością na światło słoneczne;
  • z chorobowymi zmianami skóry;
  • intensywnie eksponujące ciało na słońce.

Ziołolecznictwo - w leczeniu jakich schorzeń warto wspomóc się ziołami?

X-Bank Gallery

Bibliografia:

1. L. Rutkowski, Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej, PWN, Warszawa 2006.

2. R. Śpiewak, Fotodermatozy, czyli choroby skóry prowokowane przez światło, [w:] „Kosmetyka Profesjonalna", 2009, 3, s. 42–46.

3. R. Śpiewak, Wyprysk fotoalergiczny i fototoksyczny, [w:] „Alergoprofil”, 2009, 5(2), s. 2–7.

4. J. Mowszowicz, Krajowe chwasty polne i ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1986.

Data aktualizacji: 06.07.2023,
Opublikowano: 06.07.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej