Przerzuty raka trzustki do wątroby i płuc – leczenie powikłań

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Rak trzustki to nowotwór, który najczęściej rozpoznawany jest w późnej fazie rozwoju,kiedy obecne są już odległe przerzuty. Nawet kiedy guz jest nieoperacyjny, postępowanie medyczne może złagodzić przebieg choroby i zmniejszyć natężenie objawów wynikających z powikłań.

Przerzuty i powikłania raka trzustki są często objawami, które pozwalają na rozpoznanie tego nowotworu. Terapia jest w tych przypadkach bardzo trudna i rzadko pozwala na pełne wyleczenie. Jednak mimo olbrzymiej śmiertelności, właściwe działania paliatywne pozwalają na zwiększenie komfortu życia chorego i zmniejszenie skutków powikłań, takich jak cukrzyca, niedrożność dróg żółciowych albo zaburzenia oddychania.

Rozwój raka trzustki i przerzuty

Rak trzustki rozwija się przez długi czas bez specyficznych objawów. Wynika to z jej położenia w tylnej części jamy brzusznej. Badanie jest utrudnione, a objawy ze strony przewodu pokarmowego są podobne do banalnych schorzeń żołądka, jelit lub dróg żółciowych. Dopiero nasilające się bóle pleców, żółtaczka, ogólne osłabienie lub utrata wagi sprawiają, że chory jest poddawany pełnej diagnostyce, w trakcie której często stwierdza się obecność przerzutów. Komórki guza rozsiewają się drogą krwionośną, a krew żylna z trzustki wchodzi do tzw. krążenia wrotnego, docierając w pierwszej kolejności do wątroby, co sprawia, że jest to najczęstsza lokalizacja wtórnych zmian nowotworowych.

Ponieważ krew wypływająca z wątroby trafia następnie do żyły głównej dolnej, prawej komory i krążenia małego (płucnego), przerzuty w płucach pojawiają się drugiej kolejności. Komórki nowotworowe, które nie osadzą się w wątrobie i płucach, przepływają dalej z krwią do krążenia dużego (obwodowego) powodując powstawanie kolejnych zmian w np. w kościach lub mózgu.

Przerzuty raka trzustki – objawy

Jeśli wtórne zmiany rakowe pojawiają się w wątrobie, chory najczęściej odczuwa objawy podobne do niestrawności oraz bóle w prawym podżebrzu. Wynika to z jednej strony z zaburzenia czynności tego narządu przez (często liczne) guzy przerzutowe, a jednocześnie z powiększenia wątroby wywołującego napięcie i drażnienie torebki narządu lub otrzewnej. Stanowi temu może towarzyszyć żółtaczka, jeśli zmiany są rozległe, uciskają albo naciekają drogi żółciowe.

Przerzuty do płuc najczęściej występują jako mnogie guzki, których obecność zmniejsza wydolność oddechową chorego. Mogą one naciekać oskrzela, powodując kaszel, krwioplucie lub duszność. Przerzuty zlokalizowane obwodowo mogą być przyczyną kaszlu, bólów klatki piersiowej, powodować powstawanie wysięku w jamie opłucnej, a w przypadku np. rozpadu takiego guza – nawet odmy opłucnowej.

Diagnostyka przerzutów raka trzustki do wątroby i płuc

Wstępne rozpoznanie przerzutów może być postawione po podstawowym badaniu lekarskim. Wskazywać mogą na nie:

  • powiększona wątroba, boląca podczas ucisku,
  • objawy żółtaczki,
  • cichy lub niesłyszalny szmer oddechowy w niektórych partiach płuc,
  • stwierdzenie opukiwaniem obecności płynu w jamie opłucnej.

Jak działa wątroba? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.

Podstawowymi metodami rozpoznawania przerzutów są techniki obrazowe. W przypadku wątroby stosuje się rutynowo badanie ultrasonograficzne (USG), a w przypadku płuc – przeglądowe zdjęcia rentgenowskie. Badania te może uzupełniać tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (NMR) albo endoskopowe badanie oskrzeli (bronchoskopia).

W badaniach obserwuje się różnej wielkości ogniska tkanki hipoechogenicznej (o zmniejszonej gęstości), często występujące w większej ilości. Można też stwierdzić obecność płynu w jamie opłucnej lub istnienie obszarów płuc o zmniejszonym napowietrzeniu (niedodma). W przypadku wątroby stwierdza się poszerzenie dróg żółciowych wewnątrz- lub zewnątrzwątrobowych albo powiększenie pęcherzyka żółciowego (choć te ostatnie zmiany są zwykle związane z rozrostem guza głowy trzustki).

Przerzuty raka trzustki – postępowanie

Obecność przerzutów trzustki w wątrobie, płucach lub węzłach chłonnych jamy brzusznej albo rozległe naciekanie guza na okoliczne tkanki powodują, że radykalna, prowadząca do wyleczenia, terapia najczęściej nie może być podjęta. Choroba nowotworowa postępuje zwykle bardzo szybko. Jednak możliwe jest podjęcie wielu działań, które likwidują uciążliwe dla chorego objawy i skutki powikłań. Są to:

  • farmakologiczne leczenie przeciwbólowe (w formie preparatów doustnych, transdermalnych plastrów stopniowo uwalniających lek albo iniekcji),
  • chirurgiczne zniszczenie nerwów splotu trzewnego, pozwalające na zmniejszenie bólu,
  • zwalczanie skutków niewydolności trzustki (podawanie insuliny lub enzymów trawiennych),
  • wykonanie przetoki łączącej drogi żółciowe bezpośrednio z jelitem w celu wyeliminowania żółtaczki,
  • leczenie powikłań płucnych (odma, wysięk opłucnowy) albo w uzasadnionych przypadkach (gdy guz przerzutowy jest pojedynczy) usunięcie go wraz z zajętym segmentem płucnym,
  • podejmowanie innych działań, wynikających z przebiegu choroby u konkretnego pacjenta.

W każdym przypadku związanej z guzem trzustki choroby nowotworowej przebieg choroby i rokowanie oraz zakres niezbędnego leczenia jest bardzo indywidualny. Dlatego chory musi cały czas pozostawać pod fachową opieką.

Jak leczyć raka płuc? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 10.07.2018,
Opublikowano: 10.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej