Pryszcze na brodzie – przyczyny powstania i sposoby eliminacji

Fot: chaoss /stock.adobe.com

Pryszcze na brodzie to jedna z najczęstszych zmian skórnych. Jest to problem typowy dlawieku młodzieńczego. Cechująca je uporczywość i przewlekłość może stanowić poważnyproblem psychologiczny dla borykających się z nimi osób.

Pryszcze na brodzie nierzadko występują w towarzystwie zaskórników, wykwitów grudkowych, krostkowych oraz zmian ropnych i blizn. Ich powstanie uwarunkowane jest wieloczynnikowo. Sposoby ich zwalczania najlepiej skonsultować ze specjalistą. W tym celu można się udać do dermatologa lub kosmetologa. Nieestetyczny wygląd pryszczy sprawia, że osoby o cerze problematycznej wykazują niską samoocenę i utrudnione kontakty interpersonalne.

Przyczyny pryszczy na brodzie

Główną przyczyną pryszczy na brodzie są hormony. Zmiany zachodzące w układzie hormonalnym determinują wzmożoną pracę gruczołów łojowych, w konsekwencji czego często dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Czynnikami predysponującymi do powstania bolących pryszczy na brodzie są także zwiększona produkcja sebum, nadmierne rogowacenie przewodów wyprowadzających i ujść gruczołów łojowych powodujące ich zaczopowanie oraz kolonizacja bakterii. Specjaliści donoszą ponadto, że nie bez znaczenia na powstawanie pryszczy pozostaje dieta czy poziom zanieczyszczenia środowiska. Mogą się pojawić podczas miesiączki, ciąży lub w wyniku działania silnego stresora. Zmiany skórne najczęściej dotykają młodzież, ale pryszcze na brodzie mogą wystąpić także po 30 roku życia.

Czym są podskórne pryszcze na brodzie?

Podskórne pryszcze na brodzie są objawem trądziku grudkowego będącego rodzajem trądziku młodzieńczego typowego dla okresu dojrzewania. Charakterystycznym symptomem jest zaczerwienienie skóry wokół podskórnych pryszczy, czyli widocznych i wyczuwalnych przy dotykaniu wypukłości skóry. Na skórze pojawiają się bolesne grudki, którym nierzadko towarzyszą liczne krosty czy zaskórniki. Mówi się wówczas o trądziku grudkowo-krostkowym i grudkowo-zaskórnikowym. Zmiany, oprócz tego, że występują na brodzie, często lokalizują się w pozostałych składowych tzw. strefy T, czyli na czole i nosie.

Za przyczynę powstania podskórnych pryszczy na brodzie uważa się naciek komórkowy, przerost tkanki oraz nadmierną ilość łoju i brudu gromadzoną w gruczołach łojowych, ulegających przez to otorbieniu. Nie powinno się wyciskać grudek, gdyż próby samodzielnego pozbycia się zmian mogą sprowokować zaostrzenie stanu zapalnego.

Trądzik ropowiczy – ropne pryszcze na brodzie

Ropne pryszcze na brodzie są objawem typowym dla trądziku ropowiczego. Często występują w towarzystwie przetok, które pozostawiają po sobie blizny. Zmiany skórne wypełnione są treścią ropną lub ropno-krwistą i są częstym problemem osób o cerze tłustej.

Jak pozbyć się pryszczy na brodzie?

Podstawowym sposobem zwalczania pryszczy na brodzie jest odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry twarzy. W tym celu konieczne jest stosowanie odpowiednich środków.

Zarówno w aptekach, jak i drogeriach baza preparatów do cery problematycznej jest bardzo bogata. Wybierając je, należy kierować się możliwie najmniejszą zawartością konserwantów i substancji zapachowych o istotnym potencjale uczulającym i drażniącym. Wyróżnia się:

  • preparaty do demakijażu usuwające kosmetyki kolorowe i oczyszczające skórę;
  • toniki do odświeżenia i przywracania cerze właściwego pH;
  • kremy, których główną funkcją jest utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-tłuszczowej w naskórku, mające działanie oczyszczające, ochronne i nawilżające;
  • maseczki kosmetyczne tworzące powłokę oczyszczającą, odżywiającą, wygładzającą cerę, która zapewnia także przenikanie zawartych w preparacie substancji aktywnych, służące do uzupełnienia zabiegów kosmetycznych;
  • preparaty punktowe redukujące pryszcze i przyspieszające proces regeneracji w miejscu wystąpienia wykwitów, działające kojąco i kamuflująco.

Warto też 2–3 razy w tygodniu robić peeling.

W ciężkich przypadkach konieczna bywa farmakoterapia. Leczenie początkowo opiera się na stosowaniu preparatów działających miejscowo, a przy ich nieskuteczności niezbędne jest leczenie ogólnoustrojowe antybiotykami. Najczęściej stosuje się tetracyklinę, doksycyklinę, azytromycynę i limecyklinę. Dobre działanie mają środki zawierające kwas salicylowy o działaniu antyseptycznym czy mocznik i kwas azelainowy o działaniu keratolitycznym. Pomocne są też preparaty przeciwzapalne i przeciwbakteryjne zawierające cynk.

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dieta w eliminacji pryszczy na brodzie

Liczne badania potwierdzają, że dieta to istotny sposób, w jaki można się pozbyć pryszczy na brodzie. Powinna być prawidłowo zbilansowana i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin (A, C, B, PP). Szczególne znaczenie mają kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, głównie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe linolowy i α-linolenowy. Ich doskonałym źródłem są ryby morskie, takie jak łosoś, makrela i dorsz, a także tran, nasiona lnu, chia, orzechy włoskie, oliwa z oliwek i olej rzepakowy.

Produktami o pozytywnym działaniu na skórę z pryszczami są ponadto: natka pietruszki, papryka, brukselka, czarna porzeczka, fermentowane produkty mleczne, wątroba wołowa i wieprzowa, marchew, drożdże, otręby pszenne, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, kiełki, skrzyp i szpinak. Trzeba ograniczyć spożycie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, fast food, mocno przetworzonej żywności, czekolady, cytrusów, mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu.

Odpowiednia dieta poprawi nawilżenie, gęstość i elastyczność skóry. Zmniejszy stan zapalny, hamując wydzielanie cytokin. Ograniczy rozrost keratynocytów w kanale łojowym. Determinuje ich prawidłowe złuszczanie i ilość produkowanego sebum.

Bibliografia:

1. Macioł D., Kordus K., Śpiewak R., Kosmetyki do cery trądzikowej dostępne w drogeriach: Analiza deklarowanych składników aktywnych oraz substancji potencjalnie niebezpiecznych, „Estetologia Medyczna i Kosmetologia”, 2012, 2(3), s. 83-88.

2. Dawidziak J., Balcerkiewicz M., Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris). Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne, „Farmacja Współczesna”, 2016, 9, s. 67-72.

3. Jarmuda S., Łabędzka-Gardy M., Żaba R., Trądzik pospolity w praktyce lekarza rodzinnego, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2010, 12(4), s. 1113–1118.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 21.03.2018 r.

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Bożena 15.06.2021r.

mojej córce pomógł jeden kremik naturalny na bazie kory, ekstraktu z nagietka i fiołka? Chyba jakoś tak. Na młodą buzie szukałam dla niej czegoś jak najbardziej delikatnego

stylizacja 07.01.2020r.

ania110, na prawde ci to pomogło?? mnie to uczuliło.
kamil, tak jak patrze to kiedys mi sie cos takiego wyswietlalo. szukam na kwc na wizazu tez i niestety nic nie znajduje. secolium powiem szczerze wyglada jedynie obecująco.

kamil 15.05.2019r.

po pierwsze to trzeba spojrzeć na to co się je. zmieniłem dietę jakoś pół roku temu i już było o wiele lepiej, ale tak czy inaczej dobrze jest też patrzeć za naturalnymi rzeczami do twarzy, więc w sumie mogę podpowiedzieć co u mnie się sprawdziło: papka z czosnku, krem naturalny z fiołkiem, nagietkiem, drożdżami, do picia pokrzywa - odtruwa organizm, wiec na początku może bardziej na twarzy.

ANIA110 20.11.2018r.

Ja stosowałam różne naturalne sposoby- herbatkę z bratka, zmieniłam dietę, piję dużo wody, czytałam tez o przemywaniu naparem z drzewa herbacianego ale tego jeszcze nie próbowałam. Jako że moim problemem są nie tylko pryszcze ale i blizny kupiłam acne-derm. Stosuję go od około miesiąca, zaczynałam od niewielkich ilości bo trochę się bałam żeby nie uczulił- ale wszystko jest ok, a najważniejsze zjaśniały mi blizny a pryszczy też mniej.

Madzia 27.05.2018r.

Najlepszym sposobem na trądzik jest miazga ze skrzypu polnego z odrobiną soli kuchennej. Miksturę dokładnie rozbić (najlepiej w moździerzu) i na noc wstawić do lodówki. Potem wklepać i pryszczy po tygodniu nie ma.

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej