Prolaktyna – objawy nadmiaru u mężczyzn, sposoby na obniżenie

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Prolaktyna jest hormonem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania zarówno mężczyznom, jak i kobietom, jednak jej nadmiar grozi poważnymi konsekwencjami klinicznymi. Nadmiar prolaktyny u mężczyzn najczęściej wywołany jest łagodnym guzem przysadki.

Prolaktyna to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, czyli gruczoł zlokalizowany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, w środkowym dole czaszki. Kojarzona jest przede wszystkim z okresem ciąży i laktacji – odgrywa kluczowe znaczenie w procesie karmienia piersią. Jednak ma ona też znaczący wpływ na funkcję gonad i poziom hormonów płciowych nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn. Wobec tego nadmiar prolaktyny skutkuje zaburzeniami funkcji gonad u obu płci, może doprowadzić do niedoczynności jąder i jajników.

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Przyczyny podwyższonego poziomu prolaktyny u mężczyzn

Wysoki poziom prolaktyny u mężczyzn wynika niekiedy ze stanu fizjologicznego organizmu. Mogą być nim stres, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, wysokobiałkowa dieta. Podwyższona prolaktyna u mężczyzn może być wywołana prolaktynomą, czyli gruczolakiem przysadki mózgowej. Jest to łagodny nowotwór o średnicy mniejszej niż 1 cm (mikrogruczolak) lub większej niż 1 cm (makrogruczolak). Nadmiar prolaktyny może również wynikać z innych zaburzeń, jak:

  • niedoczynność tarczycy,
  • urazy klatki piersiowej,

Wiele leków powoduje wzrost poziomu prolaktyny. Zalicza się tu leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym, depresji, chorobie wrzodowej, alergii, czy też powszechnie stosowane leki przeciwbólowe. Dlatego po otrzymaniu wyniku poziomu prolaktyny ponad normę, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych farmaceutykach. Ułatwi to proces diagnostyczny.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Objawy nadmiaru prolaktyny u mężczyzn

U mężczyzn główne objawy nadmiaru prolaktyny to:

  • spadek popędu płciowego,
  • niepłodność,
  • ginekomastia (powiększenie gruczołów piersiowych),
  • zanik owłosienia płciowego,
  • spadek masy mięśniowej,
  • odwapnienie kości.

Jeśli przyczyną wysokiego poziomu prolaktyny jest makrogruczolak, może on uciskać sąsiadujące struktury, powodując ubytki w polu widzenia. Ponadto zaczynają się pojawiać objawy niedoborów innych hormonów przysadkowych, zaburzające pracę gruczołów dokrewnych, jak tarczyca czy nadnercza.

Diagnostyka nadmiaru prolaktyny u mężczyzn

Aby rozpoznać wysoki poziom prolaktyny, wystarczy wykonać badanie jej poziomu w surowicy krwi. Ponadto wykonuje się poziom hormonu tyreotropowego przysadki mózgowej (TSH). Wysoki poziom prolaktyny w surowicy obliguje do wykonania badania obrazowego w postaci rezonansu magnetycznego przysadki mózgowej z zastosowaniem kontrastu dla potwierdzenia obecności guza i oceny jego wielkości.

Podwyższony poziom prolaktyny u mężczyzn – leczenie

Jeśli przyczyną nadmiaru prolaktyny jest guz, koniecznie dąży się do zmniejszenia jego wielkości i unormowania poziomu prolaktyny. Tym samym funkcje gonad samoistnie wracają do normy. W tym celu korzysta się z leków dopaminergicznych, czyli oddziałujących pobudzająco na receptory dopaminowe. Terapia powinna być dostosowywana indywidualnie.

W rzadkich przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie guza. Zabieg wykonuje się z dostępu przez nos i zatokę klinową w wyspecjalizowanych ośrodkach neurochirurgicznych. Odpowiednie leczenie warunkuje prawidłowy poziom prolaktyny w surowicy i tym samym ustąpienie objawów. Z biegiem czasu u części chorych gruczolak ulega zmniejszeniu.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.04.2018,
Opublikowano: 23.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej