Prawidłowa waga – czy liczba kilogramów ma znaczenie? A może liczy się budowa ciała - sprawdź!

Fot.: Karin & Uwe Annas / stock.adobe.com

Prawidłowa waga określana jest względem wzrostu i wieku. U dorosłych zwykle sprawdza się ją za pomocą wskaźnika BMI, a u dzieci tzw. siatek centylowych. Czy to znaczy, że da się określić w kilogramach idealną wagę? Jakie znaczenie mają proporcje sylwetki?

Większość osób, którym zdarzyło się na przełomie krótkiego czasu przytyć kilka kilogramów, używa pojęcia „najlepiej czułem się, kiedy ważyłem…”. Jak określić prawidłową wagę? Czy zależy ona od wieku, od wzrostu czy może od płci? Nie da się określić konkretnej liczby, która będzie stanowiła wagę idealną. Można jedynie podać zakres dla prawidłowej wagi, natomiast docelowa wartość będzie się różnić względem płci, budowy ciała czy wzrostu.

Czy liczba kilogramów ma znaczenie? Jak obliczyć wskaźnik BMI? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Prawidłowa waga kobiet i mężczyzn a wzrost i wiek

Podstawową metodą określania właściwej masy ciała osób dorosłych jest wyliczenie wskaźnika BMI (z ang. body mass index). Wg jednego dość prostego wzoru określa się zależność pomiędzy masą ciała a wzrostem. Można więc powiedzieć, że wskaźnik ten określa, czy dana osoba ma właściwą wagę względem swojego wzrostu.

Wskaźnik BMI - jak go obliczyć?

BMI obliczamy dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach).

BMI = waga ciała (w kg) / wzrost (w metrach)2

Ale uwaga - wzrost zawsze podajemy w metrach, a więc nie 165, ale 1.65, a wagę w kilogramach. Najprościej do obliczeń posłużyć się jednym z dostępnych kalkulatorów online.

Skala BMI została ustalona przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) następująco:

<18 – niedowaga,

18,5–24,9 – prawidłowa waga,

25–29,9 – nadwaga,

30–34,9 – otyłość I stopnia,

25–39,9 – otyłość II stopnia,

>40–otyłość III stopnia.

Przedział prawidłowej wartości wagi jest bardzo szeroki. Nie da się więc określić dokładnej liczby. Wszystko zależy od budowy ciała danej jednostki. Osoba umięśniona, dobrze zbudowana, przy wyższym BMI będzie miała wagę prawidłową. Jednak ta sama waga u osoby o tym samym wzroście bez rozbudowanej tkanki mięśniowej tylko z rozwiniętą tkanką tłuszczową nie będzie już wskazywać na idealną wagę.

Czytaj też:

Jaka jest prawidłowa waga dziecka?

Na prawidłową wagę dziecka ma wpływ wiele czynników. W okresie noworodkowym właściwa masa ciała uwarunkowana jest czynnikami prenatalnymi, czyli m.in. stanem odżywienia matki, wadami genetycznymi płodu, chorobami przewlekłymi matki, takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Po urodzeniu noworodek jest ważony i mierzony. Dolna granica normy dla wagi dziecka urodzonego w terminie wynosi 2,5 kg. Zbyt duża masa ciała to ponad 4 kg. Prawidłowa masa ciała świadczy o prawidłowym stanie odżywienia dziecka. Odpowiednio wczesne rozpoznanie niedożywienia w okresie niemowlęcym pozwala zapobiec zaburzeniom rozwojowym ośrodkowego układu nerwowego.

Podczas każdej wizyty u pediatry lekarz ocenia stan odżywienia dziecka, czyli jego prawidłową wagę. Określa somatyczne i biochemiczne cechy ustroju, które świadczą o prawidłowej podaży pokarmu, jego wchłanialności i odpowiednim metabolizmie. Prawidłowa masa ciała dziecka warunkowana jest przez rodziców. Nie dziedziczy się otyłości, jednak istnieją pewne predyspozycje, dzięki którym dzieci łatwiej rozwijają otyłość przy nieprawidłowym żywieniu. Na prawidłową wagę dziecka mają również wpływ: choroby przewlekłe, wzrost rodziców oraz niedobory witamin i minerałów.

Lekarz podczas wizyty może zmierzyć fałd skóry i tkanki podskórnej w celu określenia rozwinięcia się tkanki tłuszczowej. Do oceny prawidłowej wagi dziecka stosuje się pomiary antropometryczne uwzględniające masę ciała i wzrost. Prawidłowa waga niemowlęcia zależy też od jego masy urodzeniowej. U dzieci ocenia się więc nie tyle aktualną masę ciała, co jej przyrost:

  • dla dzieci w przedziale 0–3 miesięcy prawidłowy przyrost wynosi 30 g/24h,
  • dzieci 4–6 miesięcy przyrastają 20 g/24h,
  • 7–12 miesięcy – 12 g/24h,
  • 13–18 miesięcy – 8 g/24h,
  • 19–24 miesiące – 6 g/24h.

Uogólniając: dziecko powinno do 6 miesięcy od narodzin podwoić swoją urodzeniową masę ciała, a do roku – potroić.

W dalszych etapach rozwoju prawidłowa waga dziecka określana jest na podstawie siatek centylowych. Na siatce centylowej znajdują się krzywe pokazujące, jaki procent dzieci w całej populacji w danym wieku osiąga daną wartość pomiaru. Siatki centylowe znajdują się zawsze na końcu książeczki zdrowia dziecka. Jeśli rodzic lub lekarz regularnie zaznacza przebieg wzrostu i masy ciała, można bardzo szybko określić jakiekolwiek zaburzenia.

Data aktualizacji: 20.11.2020,
Opublikowano: 20.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej