Powikłania cukrzycy - przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja i profilaktyka polineuropatii cukrzycowej

Fot: kite_rin / stock.adobe.com

Przyczyną polineuropatii cukrzycowej jest przewlekła hiperglikemia - zwiększony poziom glukozy we krwi. Do najczęstszych objawów neuropatii cukrzycowej należą: mrowienie w dłoniach, pieczenie, sucha skóra, wzmożona męczliwość, trudno gojące się rany drętwienie i zaburzenia czucia w kończynach.

Leczenie i rehabilitacja neuropatii cukrzycowej polega na łagodzeniu dyskomfortu i dolegliwości bólowych oraz przywracaniu sprawności w obrębie uszkodzonych nerwów. Neuropatię dzieli się na trzy rodzaje: czuciową, ruchową i autonomiczną.

Co wywołuje powikłania cukrzycy - przyczyny neuropatii cukrzycowej

Neuropatia cukrzycowa dotyka osoby cierpiące na cukrzycę typu I i II. Wśród czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia polineuropatii cukrzycowej, znajdują się:

  • przewlekła hiperglikemia - podwyższone stężenie glukozy we krwi - dobrze wyrównana cukrzyca w praktyce całkowicie zabezpiecza pacjenta przed rozwinięciem się polineuropatii cukrzycowej
  • palenie tytoniu,
  • nadciśnienie,
  • otyłość, 
  • podeszły wiek,
  • płeć męska,
  • spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach,
  • czynniki genetyczne,
  • nieprawidłowa ilość cholesterolu we krwi - hipercholesterolemia.

Dochodzi wówczas do upośledzenia funkcji i zaburzenia budowy włókien nerwowych, co prowadzi do nieprawidłowego przewodnictwa impulsów. Monitorowanie stężenia glukozy we krwi pozwala na zapobieżenie lub wczesne wykrycie powikłań cukrzycy.

Objawy polineuropatii cukrzycowej

Polineuropatia cukrzycowa we wczesnej fazie najczęściej nie manifestuje się żadnymi specyficznymi symptomami. W miarę postępu choroby może dojść do objawów, które uzależnione są od rodzaju zaatakowanych grup włókien nerwowych. Są to:

Zobacz film: Projekt "Słodki Bałtyk" zakończony sukcesem! Źródło: Agencja TVN

  • objawy czuciowe: mrowienie kończyn, pieczenie, drżenie, ograniczenie wrażliwości na dotyk i bodźce (np. zimno, ciepło), palący, powierzchowny ból, 
  • objawy ruchowe:, osłabienie wydolności i siły mięśniowej, szybsza męczliwość, zanik mięśni, deformacja kończyn,
  • objawy autonomiczne: suchość skóry, ograniczona potliwość, obrzęki, rwące bóle stóp i podudzi (szczególnie w godzinach porannych) owrzodzenia skóry, ciało jest chłodne - w szczególności stopy i dłonie, trudno gojące się rany, bezobjawowe zawały serca (tzw. niemy zawał mięśnia sercowego), zaburzenia erekcji, osłabienie lub zanik libido, suchość pochwy, zmniejszone odczuwanie symptomów hiperglikemii, zaburzenie czynności pęcherza moczowego (nieodczuwanie potrzeby oddania moczu, co powoduje jego zaleganie w drogach moczowych będące przyczyną nawracających infekcji). 

Zobacz też: Retinopatia cukrzycowa - objawy i leczenie

Leczenie neuropatii cukrzycowej

Diagnostyka powikłań cukrzycowych opiera się na wywiadzie lekarskim oraz serii specjalistycznych badań. Istotnym czynnikiem stwierdzenia neuropatii cukrzycowej jest czas trwania i sposób leczenia cukrzycy. Kolejnym krokiem jest badanie neurologiczne polegające na badaniu czucia bólu, wibracji oraz neurofizjologicznym badaniu przewodnictwa nerwowego.

Postępowanie terapeutyczne w neuropatii cukrzycowej często dzielone jest na dwa rodzaje:

  • leczenie przyczynowe: prawidłowe prowadzenie cukrzycy - metaboliczne wyrównywanie poziomu glukozy we krwi i unikanie jej drastycznych wahań (hiperglikemii i hipoglikemii), stosowanie preparatów antyoksydacyjnych,
  • leczenie objawowe: polega przede wszystkim na łagodzeniu dotkliwego bólu, który często opiera się działaniu standardowych leków przeciwbólowych, warto również zgłosić się do poradni leczenia bólu. 

W leczeniu polineuropatii cukrzycowej stosuje się preparaty przeciwdrgawkowe, przeciwdepresyjne oraz kwas liponowy.

Do naturalnych sposobów leczenia neuropatii cukrzycowej można zaliczyć: stosowanie zbilansowanej diety w tym również picie ziół np. morwy białej, która wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi, masaże, akupresurę i akupunkturę.

Co wiesz o cukrzycy?

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Rehabilitacja polineuropatii cukrzycowej

Oprócz farmakoterapii i racjonalnego odżywiania, fizjoterapia jest kolejnym bardzo ważnym elementem leczenia neuropatii cukrzycowej. W zależności od jej rodzaju stosuje się różnego typu formy usprawniania, np. fizjoterapię lub ćwiczenia ruchowe.

Regularna aktywność fizyczna poprawia wychwyt glukozy przez komórki organizmu, co przyczynia się do utrzymania prawidłowego stężenia poziomu glukozy we krwi.

Zaburzenia narządu ruchu leczone są zabiegami kinezyterapii (biernej bądź czynnej) oraz masażu. Ćwiczenia usprawniające są dostosowywane do rodzaju zaburzeń i siły objawów. Fizykoterapia wykorzystywana jest przede wszystkim w łagodzeniu bólu oraz zaburzeń czucia. Stosowane są zabiegi, takie jak: impulsowe pole magnetyczne oraz TENS, czyli przezskórna stymulacja elektryczna.

Bardzo ważne jest również, by osoba chora była świadoma, w jaki sposób nie może nadwyrężać stawów oraz uciskać czy uszkadzać źle funkcjonujących nerwów.

Konieczna również jest odpowiednia pielęgnacja ciała w szczególności stóp.

Profilaktyka neuropatii cukrzycowej

Polineuropatia cukrzycowa to przewlekłe schorzenie, które jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów cukrzyków. Ponadto prowadzi ona do znacznego pogorszenia komfortu życia chorego oraz jest główną przyczyną tzw. stopy cukrzycowej, która może skutkować amputacją kończyny.

Leczenie neuropatii jest bardzo ważne i musi być prowadzone kompleksowo. 

Zapobiec lub opóźnić jej powstanie można przede wszystkim poprzez wczesną diagnostykę cukrzycy i jej prawidłowe leczenie, w tym również rehabilitację, kontrolowanie masy ciała oraz stężenia poziomu lipidów i rzucenie palenia.

Zobacz film: Pies, który diagnozuje cukrzycę. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej