Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Fot: Hiroshi Watanabe / gettyimages.com

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Polekowe uszkodzenie wątroby mogą wywoływać bardzo różne lekarstwa. Wyjątkowo szkodliwe są leki przeciwgruźlicze, natomiast do bolesnych dolegliwości prowadzą także nieprawidłowo przyjmowane środki przeciwbólowe.

Zobacz także:

O czym świadczy transaminaza alaninowa (ALT) powyżej normy?

Objawy alkoholowego zapalenia wątroby – obraz choroby, rokowania, leczenie

Nadmiar fruktozy powoduje nieszczelność jelit i stłuszczenie wątroby - alarmują naukowcy

Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny

Polekowe uszkodzenie wątroby, czyli wtórny w stosunku do stosowanej farmakoterapii stan chorobowy, może pojawić się w wyniku przyjmowania bardzo różnych leków. Uszkodzenie wątroby jest możliwe właściwie przy stosowaniu większości lekarstw. Po farmaceutyki, które dość często powodują uszkodzenie wątroby, lekarze sięgają, gdy nie ma innej możliwości leczenia. Do tej grupy należą m.in. niektóre leki przeciwgruźlicze.

Większość leków jest niebezpieczna dla wątroby po przekroczeniu określonej dawki. Nie bez powodu na ulotkach znajduje się informacja o maksymalnej dziennej dawce leku, której przekroczenie bywa niebezpieczne. Taka sytuacja dość często ma miejsce w przypadku paracetamolu, który sam w sobie nie jest substancją szczególnie niebezpieczną, natomiast jest dodawany do większości ogólnodostępnych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych czy przeciwzapalnych. Łączenie ze sobą zbyt dużej liczby preparatów „na przeziębienie” może więc skutkować znacznym przekroczeniem dozwolonej dawki tej substancji czynnej.

Zaburzenia może powodować nie tylko zbyt wysoka dawka leku, lecz również jakiś jego składnik. W trakcie stosowania danego preparatu ujawnić się może uczulenie na daną substancję leczniczą lub zastosowane w produkcie składniki pomocnicze. Do uszkodzenia wątroby lekami może dojść również w przypadku idiosynkrazji – nieprzewidywalnej zmiany leku dobrze tolerowanego przez organizm w substancję dla niego szkodliwą.

Jak uniknąć polekowego uszkodzenia wątroby?

Polekowe uszkodzenie wątroby dość często pojawia się w wyniku nieostrożności pacjenta i niewłaściwego zachowania podczas farmakoterapii. Trzeba więc pamiętać o wskazaniach i przeciwwskazaniach do przyjmowania określonego leku i przestrzegać ich. Nie wolno stosować leków przepisanych innej osobie. Te same objawy nie są wystarczającym dowodem na to, że lek będzie skuteczny. Podczas farmakoterapii nie można spożywać alkoholu. Poalkoholowe uszkodzenie wątroby to nieco inne schorzenie, natomiast picie alkoholu podczas przyjmowania leków może wydatnie przyczynić się do uszkodzenia organu. W czasie wywiadu należy poinformować lekarza o innych przyjmowanych lekach. Nie wolno stosować dawek większych niż zalecone przez specjalistę bądź farmaceutę ani mieszać różnych środków na przeziębienie. Warto pamiętać, że niektóre leki (np. kwas acetylosalicylowy) nie powinny być stosowane przez dzieci.

Polekowe uszkodzenie wątroby – objawy

Polekowe uszkodzenie wątroby prowadzi do zaburzenia pracy komórek wątrobowych. Hepatocyty nie są zdolne do wydzielania odpowiedniej ilości żółci lub w ogóle nie spełniają swoich funkcji. W wyniku takiego stanu może zajść proces cholestazy – zaburzonego odpływu żółci.

Objawy polekowego uszkodzenia wątroby zależą od stopnia zmian w organie. Zdarza się, że w badaniach laboratoryjnych przypadkowo wręcz stwierdza się nieprawidłowości, które sugerują uszkodzenie wątroby. Przede wszystkim chodzi o podniesione wartości enzymów wątrobowych. Poważne zmiany mogą natomiast prowadzić do ciężkich stanów chorobowych zagrażających życiu. Mogą się one objawiać m.in.:

  • żółtaczką;
  • encefalopatią;
  • zaburzeniami krzepnięcia.

Polekowe uszkodzenie wątroby – leczenie

Uszkodzenie wątroby lekami może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego w przypadku dolegliwości bólowych, niepokojących wyników badań lub innych objawów należy zgłosić się do lekarza. Ten przeprowadzi wywiad, badanie fizykalne oraz z pewnością zleci dodatkową diagnostykę. W przypadku stwierdzenia polekowego uszkodzenia wątroby odstawia się oczywiście odpowiedzialny za nie lek (ewentualnie wymianie się go na inny). Nie można jednak robić tego na własną rękę. Często środki odstawia się stopniowo poprzez zmniejszanie dawek. Koniecznie należy więc skonsultować się z lekarzem. Niekiedy zaleca on leki hepatoprotekcyjne, czyli służące poprawieniu pracy wątroby. Można przyjmować je doustnie lub dożylnie.

Dieta przy polekowym uszkodzeniu wątroby

Dieta w przypadku polekowego uszkodzenia wątroby powinna być lekkostrawna. Należy zrezygnować z ciężkich i kalorycznych potraw, zredukować ilość tłuszczów nasyconych i cukru. Konieczne jest całkowite odstawienie alkoholu. Nie ma mowy o przyjmowaniu go nawet w małych dawkach. Zaleca się również spoczynkowy tryb życia, dopóki nie zostanie ustabilizowana praca wątroby.

Jak działa wątroba? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak działa wątroba? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. Polekowe uszkodzenia wątroby w praktyce lekarza POZ i specjalisty. Jak postępować w praktyce, http://medumedu.pl/media/3352/download/A4-niebiesko-zielone-tlo-1.pdf.

2. H. Cichoż-Lach, Toksyczne uszkodzenia wątroby, http://www.gastrohepat.rzeszow.pl/web_documents/toksyczne_uszkodzenie_watroby.pdf.

Data aktualizacji: 15.12.2020,
Opublikowano: 15.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej