Podagra (dna moczanowa) – co to jest? Przyczyny, badania, leczenie

Fot: chatuphot / fotolia.com

Dna moczanowa nazywana jest również podagrą lub artretyzmem. Jest to choroba autoimmunologiczna, u której podstaw leży nadmiar moczanów odkładających się w stawach. Choroba wywołuje dotkliwy ból i zniekształcenie stawów, a dolegliwości nasilają się w trakcie ataku dny moczanowej.

Dna moczanowa jest chorobą autoimmunologiczną, rozwijającą się, gdy stężenie kwasu moczowego we krwi przekracza 7mg/dl. Efektem jest odkładanie się kryształków kwasu moczowego w stawach, co powoduje stan zapalny, określany mianem dny moczanowej. Podagra może mieć postać pierwotną lub wtórną. Najczęściej występuje postać pierwotna dny, której przyczyną jest zmniejszone wydalanie kwasu moczowego przez nerki.

Co to jest dna moczanowa i jakie są jej przyczyny?

Dna moczanowa jest jedną z chorób autoimmunologicznych, mogącą przebiegać bezobjawowo. Pierwszym objawem świadczącym o toczącej się chorobie jest atak dny moczanowej. W zależności od lokalizacji stanu zapalanego artretyzm nazywany jest:

  • podagrą – jest to postać występująca najczęściej, objawiająca się zapaleniem śródstopno-paliczkowego palucha,
  • chiragrą, objawiającą się zapaleniem stawów dłoni,
  • gonagrą, objawiającą się stanami zapalnymi w obrębie stawu kolanowego,
  • omagrą, objawiającą się zapaleniem stawu barkowego.

Pierwotna dna moczanowa nie ma określonej przyczyny, polega na zwiększonej ilości kwasu moczowego i zaburzeniami w jego wydalaniu przez nerki. Dna wtórna wynika z aktualnej choroby, na przykład chorób nerek, nowotworów, a także trybu życia – nieprawidłowego odżywiania, nadużywania alkoholu.

Rwa moczanowa może pojawić się także jako choroba towarzysząca kwasicy, niewydolności oddechowej lub jako efekt nadmiernego wysiłku fizycznego, palenia tytoniu czy przyjmowania niektórych leków, np. moczopędnych. Dna moczanowa częściej występuje u mężczyzn po 40. roku życia. Sprzyja jej niezdrowy tryb życia, otyłość, nadużywanie alkoholu, zła dieta i zespół metaboliczny.

Dna moczanowa – objawy i badania

Dna moczanowa może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Wielu chorych dowiaduje się o niej dopiero w momencie silnego ataku. Wówczas pojawia się osłabienie i gorączka, a staw lub stawy objęte zmianami są obrzęknięte i bolesne. Skóra je otaczająca jest zaczerwieniona, opuchnięta i nadmiernie ciepła.

Napad dny moczanowej ma zwykle miejsce rano, a także po dużym posiłku złożonym z produktów bogatopurynowych lub po wypiciu alkoholu. Nieleczony atak trwa około 3 tygodnie, po czym samoistnie mija. Nieleczona dna prowadzi do rozwoju dny przewlekłej, która cechuje się wielostawowymi zmianami zapalnymi, takimi jak guzki dnawe, ubytki kostne, nefropatia lub kamica moczowa.

Badania pozwalające na stwierdzenie dny moczanowej to przede wszystkim badania poziomu kwasu moczowego we krwi. Niekiedy występuje także podwyższony odczyn Bernackiego (OB), zmiany w obrazie radiologicznym stawów oraz obecność kwasu moczowego w materiale z płynu stawowego lub z guzków dnawych. Rzadziej stosuje się badanie na dnę moczanową polegające na wykonaniu prób z kolchicyną – lekiem, który stosowany jest w ostrym napadzie choroby.

Atak dny moczanowej – co robić?

Jak szybko wyleczyć dnę moczanową? W zależności od przyczyny, można mówić albo o łagodzeniu objawów, albo ich zupełnej eliminacji. Leczenie artretyzmu polega przede wszystkim na łagodzeniu stanu zapalnego. Najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przy dnie moczanowej niezbędne jest podawanie leków przeciwbólowych oraz kolchicyny, mającej właściwości toksyczne. Bardzo ważne jest również nawadnianie chorego w celu pobudzenia diurezy i wydalania kwasu moczowego. Rzadko stosuje się glikokortykosteroidy. Leki przeciwwskazane w dnie moczanowej to aspiryna i jej pochodne, które mogą zaostrzać atak dny. Same leki jednak nie są wystarczające.

W leczeniu dny moczanowej niezbędne są domowe metody leczenia, czyli odpowiednia dieta. Z jadłospisu należy wykluczyć: mięso, sosy i wywary mięsne, rośliny strączkowe, kakao i czekoladę, tłusty nabiał, pieczarki, boczniaki, prawdziwki, szprotki, łososia i śledzie. Produkty bogatopurynowe, podobnie jak alkohol, pogarszają przebieg choroby i mogą zaostrzać objawy. Przerwy między posiłkami nie mogą być długie, a posiłki powinny być niewielkie. Chorzy na podagrę muszą unikać alkoholu i utrzymywać prawidłową masę ciała. Bardzo ważna jest odpowiednia podaż płynów – minimum 2 l dziennie. Zaleca się stosowanie ziół na dnę moczanową, np. pokrzywy przyspieszającej wydalanie moczu.

Czasami konieczne jest zastosowanie specjalistycznych leków. Zalicza się do nich leki moczopędne oraz leki urykozuryczne, które zwiększają wydalanie kwasu moczowego przez nerki i zapobiegają reabsorpcji zwrotnej. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie uszkodzeń nerek, chirurgiczne usuwanie dużych guzów dnawych oraz rehabilitację układu ruchu. W dnie moczanowej wtórnej koniecznej jest niwelowanie przyczyn podwyższonego stężenia kwasu moczowego we krwi.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 17.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Anna 29.03.2018r.

Dieta w dnie moczanowej to rzeczywiście podstawa w szczególności jeżeli chodzi o mięso oraz puryny z piwa jednak najnowsze badania dowodzą że to metale ciężkie zaburzają pracę nerek i kwas moczowy nie może wydostać się z naszego organizmu, polecam poczytać więcej w książce "zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie"

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej