Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

milanvirijevic/ gettyimages.com

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Płukanie żołądka ma za zadanie usunięcie niebezpiecznych substancji z żołądka. Największą skuteczność osiąga się bezpośrednio po ich spożyciu, jednak w niektórych przypadkach zabieg wykonuje się również po dłuższym czasie. Metodę tę stosuje się m.in. podczas zatrucia lekami, grzybami i narkotykami.

Zobacz także:

Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?

Co zwiastują skurcze brzucha? Przyczyny i objawy

Zatrucie pokarmowe u dziecka – objawy i przyczyny. Jaka powinna być dieta przy zatruciu?

Płukanie żołądka: wskazania

Płukanie żołądka wykonuje się dosyć często. Zazwyczaj zaleca się je w ciągu maksymalnie kilku godzin po spożyciu niebezpiecznych substancji. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza tzw. złota godzina. W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym zasadne jest jednak przeprowadzenie zabiegu również po dłuższym czasie – resztki grzybów zalegają w żołądku nawet przez kilka dni. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest przede wszystkim spożycie substancji toksycznych, leków o przedłużonym uwalnianiu, substancji tworzących złogi w przewodzie pokarmowym oraz zwalniających perystaltykę przewodu pokarmowego. Istnieją również liczne przeciwwskazania do przeprowadzenia płukania żołądka. Należy do nich m.in. zatrucie substancjami żrącymi, węglowodorami, detergentami i truciznami lotnymi. Rezygnuje się z niego również, jeżeli zachodzi ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.

Na czym polega płukanie żołądka?

Płukanie żołądka polega na wprowadzeniu do niego wody przez specjalny zgłębnik, którą wypłukuje się wraz z treścią żołądkową. Jest to jedna z procedur dekontaminacyjnych, która ma na celu uniemożliwienie wchłaniania substancji z przewodu pokarmowego. Do innych należy m.in. podawanie węgla aktywowanego, środków przeczyszczających oraz prowokowanie wymiotów.

Jak wygląda płukanie żołądka?

Płukanie żołądka rozpoczyna się wprowadzeniem do żołądka sondy. W celu miejscowego znieczulenia końcówkę sondy pokrywa się lidokainą, a następnie wsuwa się ją przez nos lub usta. Zabieg u osób przytomnych przeprowadza się w pozycji siedzącej, u osób zamroczonych w pozycji bocznej ustalonej, a jeżeli doszło do utraty przytomności, jedynie po intubacji. Lekarz sprawdza, czy zgłębnik przedostał się do żołądka – dokonuje tego poprzez osłuchiwanie lub wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Wpust żołądka znajduje się 40 cm od zębów. W następnym kroku do zgłębnika wlewa się 200–300 ml wody o temperaturze ciała. Lejek opuszcza się poniżej żołądka, w celu wypłynięcia wody wraz z treścią żołądkową. Płukanie żołądka przeprowadza się kilkakrotnie, aż do kompletnego wypłukania treści. Podczas ostatniego wlewu dodaje się 50–100 g węgla aktywowanego – preparatu o właściwościach adsorpcyjnych, który chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego, a także wiąże niektóre leki i substancje narkotyczne.

Płukanie żołądka u dzieci

Płukanie żołądka wykonuje się często u dzieci, które spożyły toksyczne środki. Niestety, ze względu na brak współpracy z małym pacjentem przeprowadzenie zabiegu jest często utrudnione. Jeżeli dziecko nie jest przytomne albo nie obserwuje się u niego odruchu kaszlowego, konieczne jest przeprowadzenie intubacji tchawicy. Przebieg zabiegu jest taki sam jak w przypadku osób dorosłych, jednak niezwykle ważne jest uspokojenie przytomnego pacjenta i przekonanie go do wykonywania poleceń lekarza. Często na dziecko uspokajająco działa obecność rodziców lub opiekunów.

Płukanie żołądka domowym sposobem

Płukanie żołądka nie może być wykonane domowym sposobem. W każdym przypadku, w którym podejrzewamy konieczność wykonania zabiegu, należy jak najszybciej zwrócić się do specjalisty. Wbrew pozorom nie zawsze należy również prowokować wymioty u osoby, która zażyła niebezpieczną substancję. Jeżeli poszkodowany miał kontakt z substancją żrącą, jest nieprzytomny lub zamroczony, pod żadnym pozorem nie należy tego robić. Drażniący środek uszkodził już strukturę układu pokarmowego, a jego ponowne przejście przez przełyk może jedynie doprowadzić do pogorszenia stanu.

Nie należy podawać zatrutym osobom wody z solą – fale wymiotów mogą być bardzo obfite, w związku z czym zwiększa się ryzyko zadławienia i powstania większych podrażnień. Jeżeli doszło do połknięcia kwasów (np. wypicia wybielacza, kapsułek do prania), należy zawiadomić pogotowie oraz podawać wodę niegazowaną w ilościach, które nie spowodują wymiotów.

W przypadku, w którym spożyta substancja jest nieznana i znajduje się w nieoryginalnym opakowaniu, konieczne jest jej zachowanie i przekazanie ratownikom – pozwoli to na ustalenie jej pochodzenia oraz podjęcie właściwego leczenia. Poszkodowanego kładzie się w pozycji bocznej ustalonej, należy upewnić się także, czy wymiociny nie doprowadzą do zachłyśnięcia, a następnie uspokajać zatrutą osobę i czekać na przybycie pomocy.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

36,6

Data aktualizacji: 28.04.2021,
Opublikowano: 01.05.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej