Plecy płaskie – diagnostyka i ćwiczenia korekcyjne

Fot: svetikd / gettyimages.com

Płaskie plecy to nieprawidłowość w ukształtowaniu kręgosłupa. Warunkiem prawidłowej postawy ciała jest poprawna budowa układu kostno-stawowego oraz odpowiednio silne mięśnie utrzymujące ten układ. Płaskie plecy poprzez ćwiczenia mogą zostać zniwelowane, o co szczególnie warto zadbać u dzieci.

Najczęstszą przyczyną wad postawy jest obniżenie napięcia mięśni. U dzieci z wadami postawy bardzo często występują płaskostopie lub wady wymowy, które są spowodowane zbyt niskim napięciem mięśni całego ciała. Ćwiczenia na plecy płaskie pozwalają wzmocnić mięśnie utrzymujące układ kostno-stawowy. Nieutrwalone nieprawidłowości postawy można skorygować, niestety zaniedbane utrwalają się i mogą prowadzić do bocznych skrzywień kręgosłupa. Prowadzenie dobrego trybu życia, odpowiednie nawyki w przyjmowaniu prawidłowej postawy oraz ćwiczenia korekcyjne na plecy płaskie powinny zapobiec kolejnym wadom.

Przyczyny pleców płaskich

Utrzymanie równowagi i kontrola prawidłowej postawy ciała to złożone czynności. Plecy płaskie powstają wskutek zmniejszenia krzywizn kręgosłupa. Następuje spłaszczenie kifozy i lordozy, czyli zmniejszenie prawidłowego wygięcia odcinka piersiowego kręgosłupa w tył i lędźwiowego w przód. Taki kręgosłup jest zbyt prosty, w wyniku czego nie ma odpowiedniej amortyzacji, zmniejszona jest ochrona ośrodkowego układu nerwowego przed wstrząsami i nie jest zapewnione odpowiednie funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Przyczyny występowania wad postawy mogą być różne. Mogą wynikać z nieprawidłowości w organizmie – dziecko rodzi się z wadą wrodzoną kości lub mięśni albo w trakcie rozwoju nabywa chorobę układu ruchu, co powoduje zaburzenia w rozwoju i funkcjonowaniu kości i mięśni, a w konsekwencji wady postawy. Przyczynami mogą być również skutki nieprawidłowych warunków i trybu życia, które dominują w dzisiejszych czasach. Do tych przyczyn należą np.:

  • błędy dietetyczne (niedożywienie lub nadwaga/otyłość),
  • noszenie dziecka tylko na jednej ręce czy prowadzenie go zawsze za jedną rękę,
  • ograniczanie dziecku ruchu, skrócenie okresu czworakowania,
  • zbyt szybka nauka chodzenia i niewłaściwa pomoc, np. podtrzymywanie dziecka pod pachami lub przytrzymywanie za rączki,
  • używanie chodzika,
  • zbyt długie unieruchomienie dziecka w krzesełkach podczas karmienia lub w fotelikach samochodowych,
  • ubieranie dziecka w niewygodne, zbyt ciasne ubrania,
  • zbyt wczesne zakładanie dziecku bucików, nawet gdy jeszcze nie chodzi,
  • mała aktywność fizyczna,
  • korzystanie z niewłaściwych mebli (o złym rozmiarze),
  • przybieranie niewłaściwej pozycji ciała podczas siedzenia, np. pisanie jedną ręką z drugą opuszczoną, siadanie na podwiniętej nodze,
  • noszenie zbyt ciężkich plecaków.

Wiesz, jak dbać o kręgosłup?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj


Płaskie plecy – ćwiczenia

Ćwiczenia korekcyjne na plecy płaskie mają poprawić postawę, zwiększyć wydolność układu oddechowego oraz ogólną sprawność fizyczną, wzmocnić mięśnie, usunąć ograniczenia ruchu w stawach oraz zmniejszyć (jeśli to możliwe) skrzywienie lub przeciwdziałać jego powiększeniu się. Ćwiczenia na plecy płaskie zaleca lekarz specjalista po dokładnym zbadaniu i dokonaniu oceny stanu pacjenta. Wada, jaką są plecy płaskie, poprzez ćwiczenia korekcyjne wykonywane pod nadzorem instruktora gimnastyki leczniczej i powtarzane w domu może ulec zmniejszeniu lub cofnięciu. Ćwiczenia należy wykonywać w przewietrzonym pokoju na podłodze, na kocu, macie lub materacu, korzystne jest także wykonywanie ćwiczeń na świeżym powietrzu. Ćwiczenia na plecy płaskie zalecane są dwa razy dziennie po 20–45 minut, najlepiej przed śniadaniem i kolacją. Najważniejsza jest systematyczność. Czas trwania, tempo i intensywność ćwiczeń muszą być dopasowane do wieku oraz możliwości pacjenta. Źle wykonywane ćwiczenia mogą być szkodliwe, dlatego ćwiczenia na płaskie plecy wykonywane w domu powinny być łatwe. Dla urozmaicenia można korzystać z woreczków, ciężarków, kijków, drabinek czy ławeczki bądź ćwiczyć w rytm muzyki. Gimnastykę należy rozpocząć od ćwiczeń oddechowych, które najlepiej wykonywać przed lustrem. W trakcie ćwiczeń należy oddychać miarowo, spokojnie, nie wstrzymywać oddechu, ćwiczenia wykonywać dokładnie. Początkowo każde ćwiczenie powtarzane jest 3–5 razy, stopniowo należy zwiększać liczbę powtórzeń do 10.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Przykładowe ćwiczenia dla dzieci z wadami postawy i z obniżonym napięciem mięśniowym wg Izabeli Gellety:

1. Pozycja wyjściowa: siad w rozkroku z nogami ugiętymi na piłce lub krześle. Dłonie na kolanach. Podniesienie i wyciągnięcie prawego ramienia w górę, wytrzymanie przez 3 sekundy. Opuszczenie prawego ramienia, powrót do pozycji wyjściowej. To samo ćwiczenie lewym ramieniem. Powtórzyć 6 razy na każdą rękę. Podczas ćwiczenia postawa w siadzie musi być prawidłowa: głowa i plecy prosto, łopatki ściągnięte, brzuch wciągnięty, palce stóp w górze, całe stopy dociskają do podłoża. Ruch dotyczy tylko ramienia.

2. Pozycja wyjściowa jak wyżej, dłonie na kolanach. Uniesienie obu wyprostowanych ramion w górę z jednoczesnym klaśnięciem w dłonie. Powtórzyć 8 razy.

3. Pozycja wyjściowa jak wyżej. Uniesienie obu wyprostowanych ramion w przód z jednoczesnym wałkowaniem woreczka w dłoniach. Ćwiczenie wykonywać 3 razy przez 20–30 sekund.

Bibliografia:

1. Borkowska M., Gelleta I., Wady postawy i stóp u dzieci, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015.

2. Tajchman L., Wady postawy u dzieci, Toruń, Wydawnictwo Literat, 2017.

Data aktualizacji: 25.02.2019,
Opublikowano: 22.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej