Tylko tłuszcz i konserwanty
Zdaniem specjalistów zdrowa pizza to taka, która składa się maksymalnie z sześciu składników. Ta kupiona w sklepie ma ich aż 31. Co to za substancje? W ogromnej większości są to sztuczne ulepszacze i wzmacniacze smaku oraz konserwanty. Naszą uwagę powinny przykuć regulator kwasowości oraz lakton kwasu glukonowego. Związki te bardzo często wywołują problemy z żołądkiem oraz biegunki. Mrożona pizza ma w swoim składzie także kwas karminowy – barwnik, który sprzyja występowaniu alergii, tj. kataru siennego oraz pokrzywki. Znajdziemy w niej także azotan sodu, który odpowiada za zatrucia pokarmowe. Do tego jedna pizza to prawie 1000 kcal, czyli połowa dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Zobacz także: Wygląda apetycznie i kusi zapachem. Mimo że wywodzi z najzdrowszej kuchni świata nie można przesadzać z jej jedzeniem. Zobacz, co musisz wiedzieć o pizzy.
A co siedzi w kebabie? Na pierwszy rzut oka wygląda apetycznie i zdrowo. Pieczywo, mięso, świeże warzywa oraz aromatyczne sosy. Ale to tylko pozory. Aby kebab kusił zapachem, a przede wszystkim smakował, wzbogacany jest sztucznymi ulepszaczami oraz konserwantami. Do tego zawiera bardzo tłuszczu, który jest doskonałym nośnikiem smaku. Badania pokazują, że przeciętny kebab w ¼ składa się z tłuszczu i to z tego najgorszego, czyli nasyconego, pochodzenia zwierzęcego. Jego nadmiar w diecie to najprostsza droga do otyłości czy problemów z układem krążenia. To właśnie w tym tłuszczu znajduje się cholesterol, który sukcesywnie odkłada się w tętnicach i uniemożliwia swobodny przepływ krwi oraz prawidłowe odżywienie komórek.
Zobacz także: Kebab to mięso, warzywa i tłuszcz! Ile tak naprawdę znajduje się go w tym przysmaku?
Sól – jemy za dużo i za często
Po za tłuszczem i konserwantami oba popularne przysmaki zawierają bardzo dużo soli, która ma niekorzystny wpływ nie tylko na pracę serca, ale i nerek. Dodatkowo przyczynia się do zatykania tętnic, co może skończyć się udarem mózgu. Co gorsza, ta nadużywana przyprawa ma swój udział także w rozwoju osteoporozy. Dzieje się tak, ponieważ sól utrudnia wchłanianie wapnia, a bez niego organizm nie przyswoi witaminy D, która wzmacnia kości.
Mimo apeli Polacy ciągle używają zbyt dużo soli. Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczna dla zdrowia dzienna porcja soli nie powinna przekraczać 1 płaskiej łyżeczki od herbaty. Tym czasem zjadamy ich trzy razy więcej. W konsekwencji niemal 1,5 mln Polaków ma problemy z układem krążenia. Każdego roku 100 tysięcy osób trafia do szpitala z powodu zawału serca. Drugie tyle ma miażdżycę, która także może zagrażać życiu.
Warto zaznaczyć, że zdrowe i smaczne jedzenie wcale nie muszą się wykluczać. Ulubione przysmaki można przygotować w domu, do tego w odchudzonej postaci. Kiedy gotujemy sami mamy absolutną kontrolę nad tym, co i w jakich proporcjach trafia na nasz talerz. Jak przygotować zdrowszą i bardziej wartościową wersję kebabu, czyli tortillę?
Zobacz także: Zdrowa dieta wcale nie musi być nudna! Zobacz, jak przygotować smaczną i pełną witamin tortillę!