Palisz papierosy? Możesz mieć spore problemy z zębami!

Fot: Seb Oliver / gettyimages.com

Palenie papierosów to jeden z bardziej szkodliwych nałogów. Osoby, które palą częściej chorują na raka płuc, a także mają problemy z układem krążenia. Najnowsze badania pokazują, że przysłowiowy dymek może być niebezpieczny także dla zębów.

O negatywnym wpływie papierosów na zęby donosi pismo "Journal of Endodontics". Magazyn opublikował badania przeprowadzone przez Anitę Aminoshariae z Case Western Reserve University w stanie Ohio.

Badaczka zaprosiła do udziału w teście 32 osoby palące papierosy i 37 niepalących osób z zapaleniem miazgi zęba. Okazało się, że poziom cytokin TNF-alfa i beta-defansyny 2 u palaczy był znacznie niższy. Nie zaobserwowano natomiast wpływu palenia na poziom interleukiny 1 beta (IL-1β) i beta-defensyny 3 (hBD-3).  Zdaniem badaczy oznacza to, że miazga zębowa u palaczy traci swoje właściwości i przestaje ochraniać zęby. Tym samym nałóg zwiększa ryzyko chorób dziąseł oraz blisko dwukrotnie podnosi prawdopodobieństwo leczenia kanałowego.

- W zębach palaczy działa mniej mechanizmów obronnych. Wyjaśnia to, dlaczego u osób palących papierosy stan miazgi zębów jest gorszy i leczenie przebiega wolniej. Wyobraźmy sobie cytokiny TNF-alfa i beta-defensynę 2 (hBD-2) jako żołnierzy ostatniej linii obrony zamku. Palenie zabija tych żołnierzy, zanim jeszcze uda im się zbudować solidną obronę - mówi autorka badań Anita Aminoshariae z Case Western Reserve University w stanie Ohio.

Na szczęście, jak podkreśla badaczka, te mechanizmy można odbudować. Jak? Wystarczy rzucić palenie. U dwóch osób, które rzuciły palenie zaobserwowano odbudowę tych mechanizmów.

Co się dzieje z organizmem osoby, która rzuciła palenie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów? Źródło: 36,6

Do czego może doprowadzić palenie papierosów?

Każdy wypalony papieros skraca życie o 8–11 minut. Na świecie co 6 sekund z powodu palenia umiera jedna osoba. Palenie może doprowadzić do zawału serca, rozedmy płuc, nowotworów (krtani, płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerek), zaćmy, udaru mózgu, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), a nawet bezpłodności.

Palenie odbija się także na wyglądzie skóry. Z każdym kolejnym papierosem staje się ona blada, zszarzała, wysuszona, pomarszczona, brakuje jej sprężystości. Do tego może dojść do pękania drobnych naczyń krwionośnych. W skrajnych przypadkach twarzy palaczy pojawiają się także ropne nacieki.

Płuca palacza – jak wyglądają?

Płuca palacza ze względu na nagromadzenie substancji smolistych są ciemnobrązowe bądź czarne, ponieważ zostały zatkane przez czarną substancję z dymu papierosowego. Starzeją się dwu- czy nawet trzykrotnie szybciej od płuc osoby niepalącej.

Wraz z dymem nikotynowym do płuc wprowadzanych jest 40 silnie rakotwórczych substancji chemicznych, m.in.: aceton, amoniak, arsen, butan, chlorek winylu, ciała smołowate, cyjanowodór, dibenzoakrydyna, fenole, formaldehyd, kadm, metanol, nikotyna, piren, tlenek węgla (czad), uretan, promieniotwórczy polon.

Zobacz film i dowiedz się jak rzucić palenie:

zobacz film: Jak rzucić palenie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Więcej informacji o badaniach naukowców z Case Western Reserve University znajdziesz tutaj.

Data aktualizacji: 17.05.2019,
Opublikowano: 17.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej