Szacuje się, że nadwagę i otyłość ma obecnie 40 proc. osób w wieku 25-29 lat, 55 proc. osób w wieku 35-39 lat i ponad 65 proc. dla osób powyżej 50. roku życia. W praktyce oznacza to, że co drugi Polak ma nieprawidłową masę ciała.
Dlaczego otyłość jest niebezpieczna?
Otyłość to choroba, która pociąga za sobą poważne problemy ze zdrowiem. Pozostawiona sama sobie może doprowadzić do poważnych problemów z sercem, cukrzycy, nadciśnienia. Zbyt duża masa ciała obciąża także stawy i znacząco utrudnia poruszanie się. Na tym jednak nie koniec. Specjaliści coraz częściej podkreślają, że nieprawidłowa masa ciała może przyczynić się do rozwoju niektórych nowotworów (np. jelita grubego). Jak skutecznie walczyć z otyłość?
W niektórych przypadkach zmiana diety i wprowadzenie aktywności fizycznej wystarczą, aby zredukować masę ciała. Jednak nie jest to reguła. Dla pacjentów z bardzo dużą otyłością czy otyłością olbrzymią, jedyną szansę na odzyskanie zdrowia jest operacja bariatryczna, czyli operacja zmniejszenia żołądka. Na czym ona polega? Jakie trzeba spełnić kryteria, aby przejść taki zabieg? Na te i inne wasze pytania dotyczące leczenia otyłości - na czacie - odpowiadał lek. Rafał Mulek, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra.
Lek. Rafał Mulek to specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, bariatra. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu, który ukończył z wyróżnieniem w 2002 roku. Już od pierwszych lat studiów pasjonował się specjalizacjami zabiegowymi. Ostatecznie uznał, że chirurgia ogólna jest drogą, którą chciałby podążać, a która z czasem stała się jego pasją. Specjalizację w zakresie chirurgii ogólnej odbył na Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala w Głogowie.
W latach 2011 - 2018 roku doskonalił warsztat chirurgiczny na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej, Metabolicznej i Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Ośrodka Badawczo Rozwojowego we Wrocławiu, gdzie rozwijał swoje wcześniejsze laparoskopowe zainteresowania i odbył specjalizację w zakresie chirurgii naczyniowej. W roku 2015 uzyskał tytuł specjalisty chirurgii naczyniowej.
Obecnie jego aktywność zawodowa koncentruje się na działaniach zespołu Baria3, który został stworzony na potrzeby kompleksowego leczenia pacjentów otyłych w Szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu. Chirurgiczna część zespołu oprócz leczenia otyłości zajmuje się również leczeniem innych chorób przewodu pokarmowego i jamy brzusznej.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.