Orzeszki pini – jakie mają właściwości i wartości odżywcze? Jak jeść orzechy piniowe?

Fot. Lorenzo Buttitta / stock.adobe.com

Orzeszki piniowe, podobnie jak większość innych bakalii, posiadają wiele wartości odżywczych. Na tle pozostałych orzechów wyróżniają się przede wszystkim wysoką zawartością cynku – pierwiastka, który usprawnia męską płodność i wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego.

Orzechy pini nazywane są również piniolami lub, ze względu na niewielkie rozmiary, orzeszkami piniowymi. Są one jadalnymi nasionami iglastej sosny pinia, która naturalnie występuje na południu Europy – we Włoszech, Hiszpanii, Grecji oraz na Cyprze. Nieco inną odmianę orzechów pini uprawia się w Azji. Tamtejsze orzeszki są owocami sosny koreańskiej, występującej na terenach Rosji, Chin, Japonii oraz Korei. Azjatyckie orzechy uznawane są za mniej aromatyczne i mniej wartościowe od odmiany europejskiej – dlatego też są one zwykle znacznie tańsze.

Orzechy pini – charakterystyka

Orzeszki piniowe wydobywa się z kulistych szyszek sosny pinia. Mają one kremowo-białą barwę i podłużny kształt. Orzeszki są niewielkie, przypominają raczej ziarna słonecznika niż orzechy laskowe czy ziemne. Tym, co wyróżnia piniole na tle innych orzechów, jest bez wątpienia bardzo charakterystyczny, intensywny, żywiczny, sosnowy zapach i smak. W surowej formie orzechy są miękkie i kremowe, dzięki czemu z łatwością można je przetwarzać (mielić, blendować). Po podpieczeniu lub uprażeniu stają się chrupiące i słodkie. Orzechy piniowe wykorzystuje się przede wszystkim w potrawach wywodzących się z kuchni śródziemnomorskich – stanowią one jeden z podstawowych składników włoskiego pesto (sosu do makaronu na bazie bazylii). Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, z orzeszków tłoczy się olej piniowy.

Orzechy piniowe – zastosowanie

Orzechy pini wykorzystuje się zarówno do przygotowywania wytrawnych potraw, jak i deserów i słodkich wypieków. Najczęściej stosuje się je jako dodatek do sosów podawanych z makaronami, zapiekanek, sałatek, grillowanych warzyw czy mięs. Na słodko sprawdzają się jako dodatek do keksów lub bezy.

Orzeszki piniowe – wartości odżywcze

Podobnie jak inne orzechy, piniole są wysokokaloryczne i bogate w tłuszcze. Porcja 100 gramów orzechów piniowych dostarcza:

  • wartość energetyczna – 673 kcal,
  • białko – 13,69 g,
  • tłuszcz – 63,39 g (z czego: tłuszcze jednonienasycone 18,76 g, tłuszcze wielonienasycone 34,07 g),
  • węglowodany – 13,08 g (z czego cukry proste 3,59 g),
  • błonnik pokarmowy – 3,7 g.

Orzechy piniowe – właściwości

Orzechy piniowe są bogate w cenne dla zdrowia witaminy i mikroelementy, takie jak:

  • Witaminy z grupy B – w orzeszkach piniowych znajduje się niemalże pełen komplet witamin z grupy B (poza witaminą B12). Tiamina, czyli witamina B1, to substancja niezbędna dla prawidłowego metabolizmu węglowodanów. Witamina B2 (ryboflawina) reguluje pracę układu oddechowego. Niacyna (witamina B3) odgrywa ważną rolę w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Ponadto, istotnie wpływa na kondycję i wygląd skóry, włosów oraz paznokci. W orzeszkach piniowych odnaleźć można również wysoką dawkę kwasu foliowego (witaminy B9), czyli substancji niezbędnej w diecie kobiet ciężarnych lub starających się o dziecko. Niedobór witaminy B9 w diecie kobiety w ciąży może skutkować poważnymi wadami płodu.
  • Witamina E – orzechy pini bogate są w witaminę E, stanowiącą jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Ze względu na działanie przeciwutleniające substancja ta nazywana jest „witaminą młodości” – chroni przed działaniem wolnych rodników, pozwala opóźnić procesy starzenia się komórek.
  • Witamina K – piniole to jedne z niewielu orzechów, zawierających witaminę K (wyjątkiem są również nerkowce, które zawierają podobną ilość tej substancji, co orzechy piniowe). Odpowiada ona przede wszystkim za prawidłową krzepliwość krwi, hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe. Witamina K wpływa również na uwapnianie kości, dlatego jest jednym z najważniejszych elementów w profilaktyce osteoporozy.
  • Cynk – orzechy piniowe są dobrym źródłem cynku. Pierwiastek ten jest wyjątkowo ważny w produkcji testosteronu, tworzeniu nasienia i utrzymywaniu plemników w dobrej kondycji. Już krótkotrwały niedobór cynku naraża mężczyzn na obniżenie poziomu testosteronu w organizmie i znaczne zmniejszenie ilości nasienia. Ze względu na pozytywny wpływ na męską płodność, orzeszki piniowe uznawane są często za afrodyzjak.
  • Luteina – orzechy pini bogate są również w luteinę, czyli związek, który chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Orzeszki pini są bogate również w wiele innych minerałów, między innymi fosfor, miedź, potas mangan czy magnez. Ze względu na to, że 100 gramów pinioli zaspokaja aż 480% dziennego zapotrzebowania na mangan, zaleca się, aby spożywać je z umiarem. Jednorazowe przedawkowanie manganu może wywołać dolegliwości żołądkowe, ból i zawroty głowy. Przyjmowanie zbyt dużych dawek przez dłuższy czas może prowadzić zaś nawet do poważnych chorób neurologicznych.

Zobacz film: Czy dieta musi być droga? Źródło: Wiem, co jem na diecie


Data aktualizacji: 13.02.2018,
Opublikowano: 30.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej