Orzechy brazylijskie – skład, właściwości, przeciwwskazania

Fot. HandmadePictures / Getty Images

Orzechy brazylijskie to jadalne nasiona orzesznicy wyniosłej. Słyną jako najbogatsze spośród źródeł pokarmowych selenu. Zasobne są też w „witaminę młodości”, więc chętnie wykorzystuje je przemysł kosmetyczny. Znajdują szerokie zastosowanie w kuchni, np. jako podstawa masła z orzechów brazylijskich.

Orzesznica wyniosła to wiecznie zielone, wyjątkowo potężne (osiąga do 50 m wysokości) drzewo tropikalne. Rośnie dziko w lasach Brazylii, Boliwii, Peru, czyli w dorzeczu Amazonki. Swoje cenne właściwości nasiona orzesznicy zawdzięczają głównie glebom, na których wzrastają drzewa, dlatego próby uprawy tej rośliny w innych regionach świata jak dotąd nie przyniosły spodziewanych efektów. Orzesznica wyniosła jest gatunkiem zagrożonym z powodu degradacji jej naturalnego środowiska na skutek działalności człowieka. Dlatego orzechy brazylijskie są drogim produktem. Warto jednak sięgać po nie jako po naturalne źródło wielu niezbędnych dla zdrowia substancji.

Orzechy brazylijskie – wartości odżywcze

Orzechy brazylijskie w 67% składają się z tłuszczu, w większości z nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie – omega-6). Stosunkowo niewielka ilość obecnych w nich węglowodanów (12%) to sacharoza i błonnik. Ponad 14% masy orzechów stanowi białko. Nasiona orzesznicy obfitują w witaminy E i B1. Zawierają też nieznaczne ilości pozostałych witamin z grupy B. Stugramowa porcja orzechów brazylijskich w 94% pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na magnez, w 87% – na miedź, w 73% – na fosfor, w 61% – na mangan, w 27% – na cynk i aż w 2740% na selen. Nasiona orzesznicy dostarczają także nieco potasu, wapnia i żelaza. Jeden orzech waży około 5 g. Wystarczy zatem zjeść zaledwie kilka orzechów brazylijskich dziennie, by skorzystać z bogactwa zawartych w nich składników.

Niestety nie wszyscy mogą spożywać orzechy. Niektórzy cierpią bowiem na alergię na nie. Więcej o uczuleniu na orzechy znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Uczulenie na orzechy. Źródło: Wiem, co jem 

Selen w orzechach brazylijskich

Zawarty w orzechach brazylijskich selen to pierwiastek, który uczestniczy w wielu istotnych procesach fizjologicznych:

  • jest niezbędny do metabolizmu hormonów tarczycy, więc jego odpowiednia podaż chroni przed jej chorobami (w chorobie Hashimoto zalecana jest suplementacja selenem w ilości 100–200 µg na dobę – jeden orzech brazylijski zawiera około 10 µg),
  • chroni przed niepłodnością, wpływając pozytywnie na jakość plemników,
  • wzmacnia układ immunologiczny,
  • wpływa na przebieg reakcji enzymatycznych,
  • poprawia stan włosów i paznokci,
  • uczestniczy w antyoksydacyjnej aktywności przeciwutleniaczy, więc pośrednio przyczynia się do zapobiegania nowotworom, chorobom układu sercowo-naczyniowego i neurodegeneracyjnym, przedwczesnemu starzeniu się organizmu.

Inne właściwości orzechów brazylijskich

Orzechy brazylijskie zawierają wiele antyoksydantów (m.in. witaminę E, miedź, cynk), które chronią komórki przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki. Tym samym zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu, zapewniają młody, zdrowy wygląd skórze i jej przydatkom (włosom, paznokciom), wspierają funkcjonowanie narządu wzroku.

Obecne w nasionach orzesznicy substancje wzmacniają naczynia krwionośne, wpływają na krzepliwość krwi i przeciwdziałają nadmiernej agregacji jej płytek. W ten sposób ograniczają ryzyko miażdżycy, która jest przyczyną częstych chorób sercowo-naczyniowych, m.in. zawałów, udarów itd.

Witamina B1, magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe i inne związki, w które obfitują orzechy brazylijskie, regulują pracę układu nerwowego. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu, ułatwiają myślenie, zapamiętywanie, koncentrację, przeciwdziałają negatywnym skutkom stresu, ograniczają ryzyko zachorowań na depresję.

Wiele spośród obecnych w orzechach brazylijskich substancji (m.in. witaminy z grupy B, magnez, miedź) uczestniczy w procesach metabolicznych, tworzeniu przeciwciał, hemoglobiny, hormonów, enzymów. Z kolei pierwiastki takie jak fosfor, wapń stanowią materiał budulcowy dla kości i zębów, chroniąc przed osteoporozą. Witamina E uczestniczy w produkcji hormonów płciowych. Orzechy brazylijskie warto jeść w ciąży, ponieważ witamina E jest także niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu.

Jako zasobne źródło błonnika orzechy brazylijskie wspomagają pracę układu pokarmowego. Ich spożywanie wzmaga perystaltykę jelit, spowalnia wchłanianie glukozy do krwi (co jest cenne w profilaktyce otyłości i cukrzycy typu II), ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.

Czy orzechy brazylijskie są szkodliwe?

Niektóre źródła przestrzegają przed spożywaniem orzechów brazylijskich, ponieważ mają one zdolność kumulowania pierwiastków promieniotwórczych – baru i radu. Ich ilość jest jednak w tym wypadku tak nieznaczna, że nie może zaszkodzić zdrowiu. Umiar w jedzeniu nasion orzesznicy wyniosłej należy zachować z innych przyczyn:

  • ich stugramowa porcja dostarcza aż 660 kalorii,
  • przedawkowanie selenu może być przyczyną bólu głowy, nudności, wymiotów, a regularna nadpodaż tego pierwiastka prowadzi do insulinooporności, łysienia, anemii,
  • mogą powodować objawy alergii pokarmowej, więc nie należy sięgać po nie w przypadku uczulenia na orzechy.
Data aktualizacji: 01.07.2019,
Opublikowano: 08.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej