Onycholiza paznokci – domowe sposoby, by pozbyć się jej przyczyn

Fot: GOLFX / gettyimages.com

Onycholiza to choroba paznokcia, która polega na odwarstwieniu jego płytki od łożyska. Głównym objawem jest zmiana koloru paznokcia na biały. Inne przebarwienia pojawiają się, jeżeli dodatkowo dojdzie do zakażenia. Wyleczenie onycholizy wymaga eliminacji jej przyczyny.

Onycholiza może występować na paznokciach zarówno u rąk, jak i u nóg. Ze względu na towarzyszące jej przebarwienia, często traktowana jest jako defekt estetyczny. Nie należy jednak jej lekceważyć. Jeżeli paznokcie nie są narażone na urazy lub nie są zbyt często poddawane zabiegom kosmetycznym, może być objawem cukrzycy lub chorób tarczycy. Gdy więc domowe leczenie nie pomaga, należy wybrać się do lekarza.

Objawy onycholizy

Przy onycholizie paznokcie pozostają gładkie i twarde. Pierwszym objawem jest białe zabarwienie w miejscu odwarstwienia paznokcia, wyraźnie odgraniczające się od pozostałej powierzchni paznokcia. Wynika to z utraty łączności z łożyskiem i wypełnienia wolnej przestrzeni powietrzem. Różowe zabarwienie paznokcia, które pochodzi od prześwitujących naczyń włosowatych, znika. Czasami w miejscu onycholizy dochodzi do nadkażenia, wówczas kolor może zmienić się na szary, żółty, brązowy lub czarny. Odwarstwienie na ogół zachodzi bezboleśnie, chyba że postępuje ono w kierunku macierzy i jest spowodowane urazem. Ból może się też pojawić przy dodatkowej infekcji. Zmiany najczęściej zaczynają się na końcu paznokcia. Gdy utrzymują się przez dłuższy czas, łożysko paznokcia robi się ciemne i pogrubione.

W wolnych przestrzeniach pod paznokciem może zachodzić hiperkeratoza, czyli nadmierne rogowacenie naskórka. W stanach zapalnych możliwa jest też hipergranulacja podpaznokciowa, tj. wrastanie paznokcia w jego łożysko. U osób z zaburzeniami ukrwienia, których skóra jest szczególnie wrażliwa, może to dać początek owrzodzeniom. Onycholiza paznokci związana z nadczynnością tarczycy zwykle obejmuje paznokcie czwartego i piątego palca (tzw. paznokcie Plummera).

Czy Twoje paznokcie są zdrowe?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Przyczyny onycholizy

Ze względu na przyczyny, onycholizę paznokci można podzielić na wrodzoną i nabytą. W postaci wrodzonej schorzenie to jest uwarunkowane skłonnościami rodzinnymi. Onycholizę nabytą dzieli się dalej na egzogenną i endogenną.

Onycholiza egzogenna spowodowana jest czynnikami pochodzącymi spoza organizmu. Mogą to być takie przyczyny, jak:

  • ostre lub długotrwałe urazy, podrażnienia;
  • nadmierna wilgoć;
  • niektóre substancje chemiczne (formaldehydy, detergenty, substancje ropopochodne, rozpuszczalniki);
  • niektóre kosmetyki, np. stosowane zbyt często lakiery i zmywacze do paznokci;
  • infekcje grzybicze – zakażenie dermatofitami, grzybami drożdżopodobnymi, pleśniowymi;
  • infekcje bakteryjne – zakażenia pałeczką ropy błękitnej i gronkowcem;

Endogenne przyczyny onycholizy paznokci pochodzą z wnętrza organizmu. Należą do nich:

  • choroby skóry – łuszczyca, liszaj płaski, erytrodermia, kontaktowe zapalenie skóry, toksyczna nekroliza naskórka, choroba Raynauda, łysienie plackowate, twardzina, genodermatozy, pęcherzyca zwykła, nadmierna potliwość;
  • choroby ogólnoustrojowe – cukrzyca, porfirie, kiła, trąd, kolagenozy, choroby tarczycy, szpiczak mnogi, niedobór żelaza, ciężkie zakażenia ogólnoustrojowe;
  • niektóre leki – tetracykliny, indometacyna, allopurynol, doksorubicyna, bleomycyna, leki moczopędne z grupy tiazydów.

Onycholiza paznokci może też występować bez ustalonego powodu. Mówi się wtedy o onycholizie idiopatycznej.

Zobacz film: Leczenie grzybicy paznokci stóp. Źródło: Dzień Dobry TVN

Onycholiza – leczenie

Łagodna onycholiza paznokci często ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Gdy konieczne jest leczenie, polega ono przede wszystkim na zwalczaniu przyczyny onycholizy. Na początku najlepiej udać się do dermatologa, który po wykonaniu badań powinien wskazać dalsze działania. W niektórych przypadkach niezbędne może się okazać operacyjne usunięcie płytki paznokcia. Gdy problemem jest infekcja bakteryjna, wprowadza się leczenie antybiotykami. Na zakażenia grzybicze stosuje się m.in. lakiery przeciwgrzybicze.

Należy pamiętać, że wyeliminowanie przyczyny nie spowoduje przyrośnięcia paznokcia do łożyska. Odwarstwienie zniknie dopiero po jego całkowitym odrośnięciu.

Jednym z domowych sposobów walki z onycholizą jest zakraplanie płytki paznokcia olejkiem z drzewa herbacianego. Jego stosowanie należy jednak wcześniej skonsultować z lekarzem. Metody tego typu zawsze stosuje się na własną odpowiedzialność.

By uniknąć nawrotów onycholizy, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja paznokci. Należy je obcinać na krótko, ale tak, by nie powodować uszkodzeń. Trzeba też unikać urazów i kontaktu z substancjami drażniącymi. Dobrze jest ograniczyć stosowanie lakierów i zmywaczy do paznokci, rozcieńczalników oraz innych detergentów. Okolice łożyska paznokcia należy utrzymywać w suchości i czystości.

Bibliografia:

1.  „Przede wszystkim – Nie szkodzić” Magdalena Hafezi-Chojecka

2. Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci?, The Journal of Family Practice 2008; 57 (8): 509–514

Data aktualizacji: 02.07.2019,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

vaenha 17.12.2020r.

Mam objawy, które pasują do tych wyżej opisanych. Kilka tygodni temu biała plama była blisko środka paznokcia, a teraz jest już prawie przy końcu. Gdy obcięłam kawałek, spod paznokcia zaczęły wypływać duże ilości ropy i odrobina krwi. Po kilku godzinach zakleiła się ta przestrzeń i nic nie wypływało, jednak teraz, gdy zruszylam, znowu palec ropieje. Co to może oznaczać i co z tym zrobić? Dodam, że mogło być to spowodowane noszeniem ciasnych butów.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej