Olej sojowy – na zdrowie! Jakie są jego zdrowotne właściwości?

Fot. inewsistock / Getty Images

Soja jest rośliną łatwą w uprawie i trwałą. To doskonałe źródło białka i mikroelementów – wykorzystują ją wegetarianie i weganie. Używa się jej jako paszy dla zwierząt. Olej sojowy również ma mnóstwo wartości odżywczych. Służy zarówno do celów spożywczych, jak i kosmetycznych.

Cena oleju sojowego jest zazwyczaj wyższa od tradycyjnego oleju roślinnego z supermarketu. Fakt ten rekompensuje jednak mnóstwo prozdrowotnych właściwości tego rodzaju oleju i mnogość jego zastosowań. Olej sojowy ma bladożółty kolor i delikatny smak, dzięki czemu nadaje się jako dodatek do wielu potraw. Zawarte w nim minerały i inne składniki odżywcze sprawiają, że działa odżywiająco na wiele narządów i układów w ludzkim ciele.

Soja i olej sojowy – wege złoto

Soja jest rośliną strączkową, która słynie z bardzo dużej zawartości białka. Wytwarza się z niej olej, ale również wiele innych pokarmów. Szczególnie ceniona jest przez wegetarian – zastępuje im w codziennej diecie mięso. Nawet w słabiej zaopatrzonych supermarketach można znaleźć produkt sojowy w postaci kotletów. Poza tym niemal masowo produkuje się pasztety sojowe o różnych smakach, parówki i wędliny oraz tofu – sojowy ser o bardzo ciekawym, delikatnym smaku i zapachu. Możliwości soi doceniają także weganie, którzy nie tylko nie jedzą mięsa, ale również żadnych produktów odzwierzęcych. Dzięki niej mogą cieszyć się bardzo smacznym, sojowym mlekiem i oczywiście olejem.

Soja jest uważana za jedną z najważniejszych roślin oleistych na świecie. Olej z niej wykorzystuje się nie tylko w produkcji spożywczej, ale również jako składnik kosmetyków do pielęgnacji i higieny, mydła, smarów, farb. Wokół soi narastają jednak kontrowersje, ponieważ szacuje się, że nawet 70% światowych zasobów jest pochodzenia GMO. Gdzie kupić olej sojowy? Znajdziemy go w lepiej wyposażonych supermarketach, sklepach z ekologiczną i wegańską żywnością, a nawet w niektórych aptekach.

Jak wybrać produkty sojowe? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak wybrać produkty sojowe? Źródło: Wiem, co jem 

Olej sojowy – właściwości

Olej sojowy zawiera mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Jest bogaty w witaminy K i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe OMEGA-3. Zawiera również lecytynę i flawonoidy. W prozdrowotnym składzie oleju sojowego znajdziemy ponadto fitohormony, białko, kwas palmitynowy, oleinowy i linolowy, a także cynk. Składniki te są cennym wsparciem dla codziennego funkcjonowania wielu narządów i układów oraz w różnych stanach chorobowych i wynikających z naturalnej fizjologii. Przykładem jest tutaj menopauza – zawarte w oleju fitohormony łagodzą jej objawy poprzez naturalną zdolność do regulowania rozchwianych hormonów.

Olej sojowy wspiera układ nerwowy – witamina K i kwasy tłuszczowe chronią mózg przed chorobami, takimi jak alzheimer, poprawiają koncentrację oraz działają dobrze na wzrok. Lecytyna zawarta w oleju sojowym zmniejsza nerwowość i poprawia pamięć. Inne składniki odżywcze wzmagają pracę układu trawiennego. Witamina K jest ważnym składnikiem flory bakteryjnej jelit, a jej bieżące uzupełnianie pozwala na uniknięcie zaparć i biegunek. Nierafinowany olej sojowy i zawarte w nim fitosterole pomagają usuwać z organizmu „zły” cholesterol (LDL), a lecytyna rozrzedza krew. Dzięki temu olej sojowy wzmacnia układ krwionośny – pozwala uniknąć zatorów i zakrzepów.

Czy stosujesz olej sojowy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Olej sojowy – zastosowanie w kuchni i pielęgnacji

Olej sojowy jest chętnie stosowany w kuchni – szczególnie azjatyckiej. Nierafinowany, tłoczony na zimno, nie może być wykorzystywany do przyrządzania gorących dań. Nadaje się doskonale do świeżych sałatek warzywnych, sosów, surówek i marynat. Olej sojowy do smażenia nie jest dobrym pomysłem – szybko zaczyna się dymić i pod wpływem ciepła traci wszystkie składniki odżywcze. Smażone na nim potrawy są po prostu niezdrowe.

Kolejne zastosowanie oleju sojowego znajdziemy w kosmetyce – jest naturalnym emolientem. Oznacza to, że można używać go do nawilżania skóry bardzo suchej i problematycznej. Cechuje go szybkie wchłanianie się i pozostawianie warstwy okluzyjnej, a więc takiej, która zatrzymuje wodę w skórze. Zawarte w oleju sojowym przeciwutleniacze opóźniają starzenie się skóry. Nadaje się on doskonale do skóry atopowej, normalnej, mieszanej, tłustej i problematycznej. Na jego bazie wytwarzane są olejki do masażu, jest również ważnym składnikiem popularnej na całym świecie koreańskiej pielęgnacji – doskonale oczyszcza cerę z zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków do makijażu. Jest to również dobry składnik do pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Olej sojowy na włosy może być użyty w formie maski, a zmieszany z innymi olejami – np. kokosowym i migdałowym – doskonale odżywi włosy i nada im blasku. Olej sojowy jest również bazą dla kosmetyków naturalnych – kremów, balsamów i maseczek. Ma właściwości ściągające, dzięki czemu absorbuje zanieczyszczenia i pomaga zwężać pory. Dodatkową zaletą jest jednoczesne odżywianie skóry. 

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 09.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej