Stacjom krwiodawstwa brakuje krwi - przez pandemię i... wakacje

Fot: BlackJack3D / gettyimages.com

Krew to lek, który każdy z nas nosi w sobie. Choć jej oddanie nic nas nie kosztuje, to niechętnie się nią dzielimy. Pandemia sprawiała, że ta niechęć jest jeszcze większa. Co trzeba wiedzieć o oddawaniu krwi i czy faktycznie w obecnej sytuacji wizyta w centrum krwiodawstwa może być niebezpieczna?

16 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa. Mimo że oddanie krwi nic nie kosztuje i dawcą może zostać niemal każdy, to robimy to bardzo niechętnie. Co gorsza, wakacje i wprowadzone w związku z pandemią obostrzenia sprawiły, że w tym roku krwi szczególnie brakuje.

Pandemia sprawiła, że nie mogliśmy uzupełnić zapasów w maju czy w czerwcu. Wiele osób wyjechało, zorganizowanie zbiórki krwi w zakładach pracy też na razie się nie jest możliwe. Co gorsza, cześć stałych krwiodawców albo jest na kwarantannie, albo gdzieś wyjechała i nie może pojawić się w punkcie. W obecnej sytuacji bardzo pomagają nam wojsko i policja -mówi dr Joanna Wojewoda, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie.

Ale jak mówi dr Joanna Wojewoda wiele osób rezygnuje z oddawania krwi z obawy przed zakażeniem nowym koronawirusem. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Pandemia a oddawanie krwi

Specjaliści zgodnie podkreślają, że oddawanie krwi w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest całkowicie bezpieczne i dawcy nie powinni mieć żadnych obaw przed stawieniem się w placówce.

Robimy wszystko, aby zachować maksymalne środki ostrożności. W placówce znajduje się specjalna śluza zabezpieczająca. Dawcy wpuszczani są pojedynczo. Przed wejściem mają sprawdzaną temperaturę, proszeni są również o wypełnienie ankiety. Pytamy w niej przede wszystkim o to, czy potencjalny dawca mógł mieć kontakt z osobą zakażoną, czy ma objawy, które mogą sugerować zakażenie. Dodatkowo sprawdzamy w specjalnym rejestrze przygotowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia czy dana osoba nie jest objęta kwarantanną – mówi dr Joanna Wojewoda, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie.

Osoby, które przychodzą oddać krew proszone są o zachowanie odpowiedniego dystansu.

Aby uniknąć zbytniego gromadzenia się dawców w poczekalni wprowadziliśmy możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na konkretny dzień/ godzinę wizyty - dodaje.

Obowiązkowo każdy potencjalny krwiodawca musi mieć maseczkę oraz dokonywać dezynfekcji rąk.

Czy oddawanie krwi przeszkadza w uprawianiu sportu? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o oddawaniu krwi? Źródło: x-news

Czy krew jest badana?

Zanim potencjalny dawca odda krew trzeba go przebadać. Od dawcy pobiera się próbkę krwi i sprawdza poziom hemoglobiny. Takie badanie wykonuje się u dawców jednorazowych oraz raz w roku u osób, które oddają krew regularnie. Krew pobierana jest z żyły przedramienia, przy późniejszych donacjach próbkę pobiera się z palca (krew włośniczkowa). W przypadku dawcy pierwszorazowego pobiera się jeszcze jedną próbkę krwi z żyły, aby oznaczyć grupę krwi.

Zobacz także: Morfologia – podstawowe badanie krwi: normy i interpretacja wyników

W pobranych próbkach sprawdza się także liczbę krwinek płytkowych, liczbę krwinek białych. Dodatkowo oznacza się:

  • antygen HBs;
  • przeciwciała anty-HIV 1/2;
  • przeciwciała anty-HCV;
  • RNA HCV;
  • DNA HBV;
  • markery zakażenie w kierunku kiły.

Osoby, które przychodzą oddać krew nie są badane w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo że nie ma dowodów na to, że patogen przenosi się przez krew, to zachowujemy maksymalne środki ostrożności. Personel stosuje środki ochrony indywidualnej. Kilkakrotnie w ciągu dnia dokonywana jest dezynfekcja pomieszczeń, szczególnie tzw. powierzchni dotykowych. W poczekalni i sali pobrań pracują urządzenia do stałej, bezpiecznej dezynfekcji powietrza. Po zakończeniu pracy stosujemy dodatkową dezynfekcję pomieszczeń, w tym powietrza w pomieszczeniach obsługi dawców. Mamy nadzieję, że osoby, które do nas przychodzą są rozsądne, odpowiedzialne; zwłaszcza w zakresie przekazywania informacji podczas wywiadu epidemiologicznego, a także zachowują zasady profilaktyki przed zakażeniem SARS-CoV-2 – dodaje dr Joanna Wojewoda, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie.

Kto może zostać dawcą krwi?

Dawcą krwi może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. Kandydat na dawcę powinien ważyć powyżej 50 kg i mieć temperaturę ciała poniżej 37 stopni Celsjusza. Ciśnienie tętnicze musi znajdować się w normie, czyli poniżej 180 mm Hg dla skurczowego i 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Z kolei wartość tętna to 50-100 uderzeń na minutę. Węzły chłonne nie mogą być powiększone, a okolica wkłucia do żyły – wolna od zmian skórnych.

Mimo że dawcą może zostać niemal każdy, to liczba chętnych do oddawania krwi jest w Polsce stosunkowo niewielka. Dlaczego? Wiele osób wciąż pamięta czasy PRL-u, kiedy oddawanie krwi choć dobrowolne, to było jednak przymusem. Brakuje nam też wiedzy i świadomości, że możemy uratować komuś życie. 

Na szczęście potrafimy się zmobilizować w sytuacji, gdy tej krwi brakuje dla konkretnej osoby- dodaje.

Twoja grupa krwi to A+? Sprawdź, dla kogo możesz być dawcą!

Data aktualizacji: 16.08.2020,
Opublikowano: 16.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej