Oczyszczanie jelit lewatywą z czosnku - czy to skuteczna metoda? 

Fot. Iuliia Mikhalitskaia / Getty Images

Lewatywa z czosnku to prosty sposób na oczyszczenie jelita grubego z zalegających w nim pasożytów i wirusów. Stosowana jest u dorosłych i dzieci mających owsiki. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym odkaża jelito i oczyszcza krew. Jest to jednak niekonwencjonalna metoda, absolutnie nie zalecają jej lekarze.

Lewatywa jako zabieg oczyszczający i leczniczy była znana już w czasach antycznych. Dzięki właściwościom przeciwpasożytniczym czosnek znalazł również zastosowanie w zabiegu lewatywy. Jak podkreślają zwolennic lewatywy, skutecznie pomaga ona oczyścić organizm z toksyn, bakterii i wirusów i nie dopuszcza do ich ponownego rozwoju. Wykonywanie lewatywy z czosnku nie jest propagowane przez lekarzy i nie mieści się w ramach medycyny konwencjonalnej.

Wskazania do lewatywy z czosnku

Nie ma racjonalnych, medycznych wskazań do wykonania lewatywy z czosnku. Jednak osoby propagujące tę metodę znajdują wiele argumentów na poparcie swoich tez. Nieracjonalne odżywianie polegające na nieprawidłowym łączeniu produktów, ubogiej diecie i nieregularnych posiłkach zaburza procesy metaboliczne. Co o lewatywie mówią jej zwolennicy? Lewatywa z czosnku, wchłaniając się z jelita do krwiobiegu, obniża zbyt wysokie ciśnienie i oczyszcza krew z nagromadzonych toksyn. Stosowanie lewatywy z czosnku na robaki ma uzasadnienie w jej silnym działaniu przeciwpasożytniczym. Zabieg pomaga pozbyć się kamieni kałowych, śluzu, przyklejonych do ścian jelita resztek, skutecznie niszczy żyjące w nim pasożyty. Dodatkowo hamuje rozwój bakterii, które odpowiadają m.in. za powstawanie wrzodów jelit.

Czy uważasz, że lewatywę należy wykonywać w celach zdrowotnych?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Lewatywa z czosnku – jak zrobić?

Lewatywę z czosnku można przeprowadzić w specjalnych ośrodkach zajmujących się hydrokolonoterapią. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jeżeli nie mamy dostępu do takiego miejsca, możemy przeprowadzić lewatywę w warunkach domowych. Zestaw do jej wykonania dostaniemy w każdej aptece. Składa się z worka na płyn, wężyka i łączącej ich końcówki doodbytniczej. Najlepiej wykonać lewatywę z czosnku między godziną 5.00 a 8.00 rano. Jest to pora największej aktywności biologicznej jelita.

Polecamy: Lewatywa: ostateczna metoda walki z zaparciem. Można wykonać lewatywę w domu

Lewatywa krok po kroku:

  • rozgnieć 5 ząbków czosnku, zalej je 2 l ciepłej wody i odstaw na noc.
  • odcedź przygotowaną wodę czosnkową.
  • połóż się na boku lub przyjmij pozycję na czworaka i posmarowaną wazeliną końcówkę wężyka pomału wprowadź do odbytu na głębokość 5 cm.
  • odblokuj dostęp wody z worka i czekaj, aż cała zawartość wody spłynie do jelita.
  • po zakończonej lewatywie odczekaj w pozycji leżącej 5 min, a następnie wykonaj kilka podskoków i przysiadów.
  • po kilku minutach powinien zacząć się proces wypróżniania.

Lewatywa z czosnkiem powinna być powtarzana dotąd, aż woda z wypróżnienia będzie zupełnie czysta. Woda czosnkowa, która zostanie użyta do wykonania lewatywy, nie powinna być trzymana w lodówce. Zbyt niska temperatura wody może doprowadzić do stanu zapalnego pęcherza moczowego, układu płciowego, a nawet przyczynić się do obrzęku nerek. Najbardziej odpowiednia i bezpieczna jest temperatura pokojowa wody.

Towarzyszące chwilę po rozpoczęciu lewatywy uczucie parcia jest zupełnie normalne, ale nie powinno być przyczyną zakończenia zabiegu. Moment ten należy odczekać, zakręcając dostęp wody. Pomocny jest również delikatny masaż brzucha, wykonywany przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Po ustąpieniu parcia lewatywę należy kontynuować.

Jakie jeszcze właściwości ma czosnek? Czy warto go jeść? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Lecznicze właściwości czosnku. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przeciwwskazania do lewatywy z czosnku

Medycyna konwencjonalna nie propaguje wykonywania lewatywy na własną rękę, tym bardziej z użyciem czosnku. Jak podkreślają lekarze, zagraża ona nie tylko zdrowiu, ale też życiu człowieka. Nieumiejętne wykonanie może doprowadzić do poważnych powikłań, m.in. do uszkodzenia błony śluzowej jelita, zaostrzenia stanów chorobowych, zaburzenia flory bakteryjnej jelit. Tym bardziej nie powinny się jej poddawać osoby, u których zdiagnozowano choroby (perforację) i stany zapalne jelita grubego, stany zapalne nerek i problemy z wątrobą. Powinny jej również unikać chorzy na serce i mający problem z układem krążenia. Lewatywa z czosnkiem może przyczyniać się do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej jelit, a także być przyczyną problemów kardiologicznych. Nie może być także przeprowadzana u osób mających gorączkę, wymioty, nudności i bóle brzucha niewiadomego pochodzenia.

Niedrożne jelito przyczynia się nie tylko do problemów z wypróżnianiem, bólem brzucha i nadmiarem gazów. Powoduje również szereg innych dolegliwości, których występowanie powinno skłonić do wizyty u lekarza i poznania przyczyn ich powstania. Problemom z wypróżnianiem mogą dodatkowo towarzyszyć:

  • uczucie ciężkości, apatia i rozdrażnienie
  • mimowolne skurcze brzucha
  • zapalenie śluzówki jelita grubego
  • wzmożony świąd w okolicy odbytu
  • nieprzyjemny oddech
  • pojawiające się na skórze wypryski.

Objawy te zwolenników lewatywy skłaniają do jej wykonania. Jednak mogą świadczyć o rozwoju poważnych schorzeń, które koniecznie należy skonsultować z lekarzem. O ewentualnym wykonaniu lewatywy decyduje wyłącznie lekarz. 

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

M-j 29.04.2022r.

Temperatura lewatywy musi mieć temperaturę w przedziale 36-40 stopni, absolutnie nie może przekraczać 40 ani być niższa niż 36, edukujmy się w ważnych sprawach bo ktos może nawet umrzeć w skutek uszkodzenia jelit jak użyje wyższej temperatury

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej