Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Na jakie trujące rośliny trzeba uważać?

Fot: gubernat / gettyimages.com

Zazwyczaj wyglądają bardzo niepozornie. Przyciągają wzrok pięknymi kolorami czy zapachem, tymczasem mogą być bardzo niebezpieczne. Na jakie niebezpieczne rośliny można się natknąć na spacerze?

Wybierając się na spacer do parku czy na łąkę powinniśmy uważać nie tylko na kleszcze, które mogą przenosić groźne choroby czy na owady, które mogą nas użądlić. Naszą uwagę powinny zwrócić także rośliny. Niektóre z nich - choć piękne - mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Jakie niebezpieczne rośliny można spotkać w Polsce?

  • Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina, której nie sposób nie zauważyć. Może mierzyć nawet 3 metry. Jej kwiaty mają kształt parasola, ich średnica może wynosić nawet 60 centymetrów. Najczęściej są białe lub różowe. Łodygi barszczu Sosnowskiego są okrągłe, grube, pokryte włoskami i fioletowymi plamkami. Liście natomiast mogą mieć powierzchnie nawet 1,5m2. Barszcz Sosnowskiego kwitnie na przełomie czerwca i sierpnia.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego może się skończyć oparzeniem II lub III stopnia.  W pierwszej kolejności skóra jest zaczerwieniona, później tworzą się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Warto pamiętać, że objawy oparzenia pojawiają się dopiero po kilkunastu minutach. Osoby, które miały kontakt z rośliną powinny jak najszybciej przemyć skórę letnią wodą z mydłem.

Zobacz także: Barszcz Sosnowskiego – czym grozi kontakt z tą rośliną?

  • Wilcza jagoda

Krzew wilczej jagody osiąga od 50 do 150 cm wysokości. Łodyga jest zielona, omszała i rozgałęziona. Liście wilczej jagody mają eliptyczny kształt, a owoce są czarne, słodkie i - niestety - bardzo niebezpieczne. To właśnie w nich (oraz w łodydze) znajdują się toksyczne substancje. Szczególnie groźne są alkaloidy, które w wysokim stężeniu (w przypadku osób dorosłych - po zjedzeniu 10 jagód, w przypadku dzieci - 3) mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Do najbardziej charakterystycznych objawów zatrucia należą nadmierne pobudzenie oraz halucynacje. Z czasem u osób, które się zatruły pojawia się splątanie, problemy z mówieniem, zaburzenia oddychania oraz świadomości. Osoby, które zjadły jagodę i mają objawy zatrucia powinny jak najszybciej trafić do lekarza. Im szybciej chory dostanie leki, które zneutralizują działanie toksyny, tym większe ma szanse na przeżycie.

Zobacz także: Wilcze jagody – jak wyglądają i jak je odróżnić od innych krzewów? Objawy zatrucia

  • Szalej jadowity

Szalej jadowity ma białe drobne kwiaty zebrane w baldach (z daleka łatwo go pomylić z dmuchawcem). Łodyga jest rozgałęziona i pusta w środku. Liście są zielone i dwu- lub trzykrotnie pierzastosieczne. Roślina osiąga wysokość 0,6–1,5 m. Dlaczego roślina jest niebezpieczna? To właśnie z niej - zwłaszcza z łodygi i korzeni - można pozyskać cykutę, czyli jedną z silniejszych trucizn. Związek oddziałuje na rdzeń przedłużony. To część tyłomózgowia, która odpowiada za poruszanie się, mówienie, oddychanie czy krążenie krwi.

Objawy zatrucia pojawiają się po ok. 20 minutach. Chorzy mają zawroty głowy, ślinotok, mdłości, wymioty, bóle brzucha, pieczenie w jamie ustnej i gardle, ospałość, skurcze mięśni i biegunka. W ostatniej fazie pojawiają się drgawki i porażenie układu oddechowego.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że trucizna może przenikać do organizmu przez skórę (nie musi uszkodzona). Dlatego osoba, która miała kontakt z rośliną musi jak najszybciej trafić pod opiekę lekarzy.

Jak niebezpieczny może być barszcz Sosnowskiego? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego Źródło: x-news

Zobacz także: Czym jest szalej jadowity? Jakie są objawy zatrucia cykutą?

  • Jaskier jadowity 

Szacuje się, że w Polsce występuje ok. 20 gatunków jaskrów, najbardziej niebezpieczny jest jaskier jadowity. Roślina osiąga zazwyczaj 20-60 cm wysokości. Ma mięsiste liście i jasnozielone, drobne kwiaty.

Szczególnie niebezpieczny jest sok jaskra. Już kilka kropel soku wystarczy, aby skóra się zaczerwieniła i pokryła wysypką oraz pęcherzami. Działanie soku jest jeszcze silniejsze jeśli zetknie się on z błonami śluzowymi.

  • Konwalia majowa

Konwalia majowa to nieduża roślina, która osiąga zazwyczaj 20 cm wysokości. Jej liście magą mieć kształt eliptyczny lub lancetowaty, z zaostrzonym końcami. Kwiaty są kulisto-dzwonkowate, białe i pochylone do dołu. Trująca jest cała roślina i kontakt z nią jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Do najbardziej charakterystycznych objawów zatrucia należą wymioty, nudności, biegunka, ogólne osłabienie, bóle i zawroty głowy. Zatrucie rośliną może spowodować zaburzenia postrzegania barw, rytmu pracy serca, gospodarki potasowej, a także doprowadzić do spadku ciśnienia. Jeśli u dziecka wystąpią takie objawy konieczna jest najszybsza konsultacja z lekarzem.

Warto zaznaczyć, że konwalia majowa może też... leczyć. Ma korzystny wpływ na pracę serca, łagodzi objawy menopauzy, a także poprawia pamięć.

Zobacz także: Konwalia – właściwości i zastosowanie prozdrowotne

  • Cis pospolity

Cis to drzewo iglaste, które osiąga ok. 15 metrów wysokości. Ma drobne zielone kwiaty, które rozwijają się w kątach liści. Mimo że cis jest bardzo popularny i można go spotkać praktycznie w całej Polsce, to niemal każda jego część zawiera w sobie truciznę. Taksyna, bo o niej mowa, może powodować zaburzenia pracy jelit, żołądka oraz serca. W skrajnych przypadkach związek może doprowadzić do śmierci.

Objawy zatrucia nie zawsze pojawiają się od razu. Zdarza się, że pierwsze dolegliwości występują dopiero po kilku - kilkunastu godzinach. Aby pomóc osobie poszkodowanej konieczne płukanie żołądka.

  • Tojad mocny

To jedna z bardziej niebezpiecznych i toksycznych roślin, które można spotkać w Polsce. Tojad osiąga nie więcej niż 150 cm wysokości. Ma grubą i sztywną łodygą. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są fioletowo-granatowe kwiaty.

Mimo że roślina jest bardzo piękna, to jest też bardzo niebezpieczna. Zawarta w niej akonityna to silna trucizna, której już niewielka dawka może być śmiertelnie niebezpieczna. Jeśli trafi do organizmu (może wnikać także przez skórę) może powodować drętwienie, paraliż, podniecenie, stany lękowe, ból brzucha. Może także doprowadzić do porażenia mięśni oddechowych.

W przypadku zatrucia tojadem mocnym trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie.

Data aktualizacji: 05.08.2020,
Opublikowano: 04.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej