Neurofeedback – co to jest? Lecznicze i pozaterapeutyczne zastosowanie neurofeedbacku

Fot: istockphoto.com / decade3d

Neurofeedback to terapia wykorzystująca badanie EEG, które służy do oceny bioelektrycznej aktywności mózgu mierzonej przez umocowane na głowie elektrody. Opiera się na zasadzie odwróconego sprzężenia zwrotnego. Neurobiofeedback znalazł szerokie zastosowanie w neurorehabilitacji.

Neurofeedback to terapia wzbogacająca dość często w ostatnim czasie programy terapeutyczne wielu chorób neurologicznych i psychiatrycznych. Trening odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem. Metoda jest zupełnie bezbolesna, bezinwazyjna i w skuteczny sposób pozwala korygować zaburzenia uwagi, pamięci, zachowania. Dzięki niej mózg jest w stanie pracować wydajniej i szybciej.

Co to jest neurofeedback?

Neurofeedback (NFB) to termin niemający polskiego odpowiednika. Alternatywnie używa się określeń neuroterapia, neurobiofeedback, EEG biofeedback. Najprościej neurobiofeedback można zdefiniować jako behawioralną naukę „programowania” fal mózgowych. Połączenia biofeedbacku z elektroencefalografem dokonał pochodzący z Japonii psycholog Joe Kamiya. To nieinwazyjna terapia bazująca na zapisie elektroencefalogramu (EEG) – narzędzia służącego do pomiaru bioelektrycznej czynności mózgu, które pozwala określić ją jako normalną lub patologiczną. Podczas EEG na powierzchni skóry czaszki osoby badanej rozmieszcza się od 1 do 4 elektrod, których zadaniem jest rejestrowanie zmieniającego się potencjału elektrycznego. Lokalizacja elektrod dobierana jest indywidualnie.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Na czym polega neurofeedback?

Neurofeedback to uczenie się oparte na warunkowaniu instrumentalnym, w którym nagradza się pożądane zachowanie. Osobie badanej podaje się sygnały zwrotne o zmianie stanu fizjologicznego organizmu, dzięki czemu może nauczyć się świadomego zmieniania fal mózgowych. Podczas neurofeedbacku dochodzi do stymulowania pożądanych, a hamowania niepożądanych, fal mózgowych. W tym celu oprócz EEG wykorzystuje się specjalne oprogramowania komputerowe. Po odpowiednim zamocowaniu elektrod na ekranie komputera możliwe staje się oglądanie i analizowanie fal mózgowych. Skomplikowana do odczytania informacja z EEG ulega przetworzeniu i prezentowana jest w znacznie uproszczonej formie graficznej. W przypadku dzieci może być to animacja lub gra, dorosłych zaś – wykres, wizualizacja czy film relaksacyjny. Zadanie badanego polegać może na zmianie wyświetlanego na monitorze koloru czy wyrazu twarzy. W tym czasie komputer sygnalizował będzie dźwiękiem bądź obrazem, kiedy praca mózgu jest dobra (wzmocnienie pozytywne). W ten sposób mózg uczy się optymalnej pracy, a z czasem pożądane zmiany aktywności mózgu się utrwalają.

Zastosowanie terapii neurofeedback

Celem terapii neurofeedback jest możliwie największa optymalizacja funkcjonowania mózgu, w efekcie czego możliwe stają się pozytywne zmiany w życiu psychospołecznym. Neuroterapia dąży do zwiększenia efektywności pracy mózgu i redukcji możliwe największej liczby zaburzeń. Poprawie ulega działanie centralnego układu nerwowego, a dzięki temu sprawność umysłowa, opanowanie i stabilność emocjonalna. Badacze sugerują, że neurofeedback można wykorzystać w terapii wielu schorzeń, w tym m.in. depresji, stanów niepokoju, lęku, agresji, epilepsji, zespołu Aspergera, zaburzeń snu, przewlekłych bólów głowy. Dodatkowo neuroterapia sprawdza się w zespole stresu pourazowego (PTSD, z ang. posttraumatic stress disorder), zespole deficytów uwagi (ADD, z ang. attention deficit disorder), zaburzeniach ze spektrum autyzmu (ASD, z ang. autism spectrum disorder), neurorehabilitacji poudarowej i zespołów pourazowych.

Neurobiofeedback znalazł zastosowanie w stomatologii do łagodzenia objawów dentofobii, czyli obawy przed leczeniem dentystycznym, w leczeniu anoreksji, schizofrenii, nerwic, uzależnień, choroby Alzheimera, dysgrafii, dysleksji, choroby Parkinsona.

Neurofeedback sprawdzi się w przypadku zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD, z ang. attention deficit hyperactivity disorder). Badacze donoszą, że w wyniku treningu biofeedback poprawia się zdolność koncentracji i pamięć krótkotrwała chorych na ADHD dzieci. Uzyskanie pozytywnych efektów wymaga jednak 40–60 spotkań.

Jak działa ludzki mózg? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Neurofeedback – zastosowanie pozaterapeutyczne

Neurofeedback poleca się niekiedy osobom zdrowym. Zapewnia redukcję stresu, szybsze wejście w stan relaksacji, poprawę kreatywności, koncentracji, pamięci, samopoczucia, samokontroli, kontaktów międzyludzkich, podejmowania decyzji, świadomości, co bezpośrednio rzutuje na wzrost efektywności działania. Mogą korzystać z niego osoby:

  • uczące się,
  • dbające o samorozwój,
  • na pozycjach kierowniczych,
  • od których wymaga się podejmowania szybkich i trafnych decyzji,
  • w podeszłym wieku, które pragną jak najdłużej zachować możliwie najwyższą sprawność funkcji poznawczych.

Neurofeedback jest elementem gry o nazwie mindball, która polega na sterowaniu piłką przy wykorzystaniu tylko fal mózgowych. Gra ma charakter rywalizacji, a wzrost odpowiednich fal mózgowych podnosi szanse wygranej. Istnieje możliwość gry w grupie bądź w parze, a także indywidualnych rozgrywek.

Bibliografia:

1. Walker J. E., Kozlowski G.P., Neurofeedback treatment of epilepsy, Child Adolesc. Psychiatric. Clin. N. Am 14 (2005) 163 – 176.

Data aktualizacji: 15.04.2019,
Opublikowano: 15.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej