Nerw krtaniowy wsteczny – przebieg, działanie, porażenie

Fot. Remains / Getty Images

Nerwy krtaniowe wsteczne są gałęziami nerwów błędnych. Ich ważną rolą jest unerwienie ruchowe mięśni krtani w obrębie fałdów głosowych, odpowiedzialnych za generowanie dźwięków. Pozostałe odgałęzienia nerwów zaopatrują tarczycę, przytarczyce, mięśnie innych narządów szyi oraz serce.  

Dziesiąta para nerwów czaszkowych to nerwy błędne. Przez szyję i klatkę piersiową docierają aż do jamy brzusznej. Do ich gałęzi, powstających już w klatce piersiowej, należą nerwy krtaniowe wsteczne. Ich nazwa bierze się stąd, że każdy z nich (choć inną drogą) dociera z powrotem do szyi, gdzie znajduje się większość unerwianych narządów.

Przebieg nerwów krtaniowych wstecznych

Nerwy krtaniowe wsteczne odchodzą od nerwów błędnych na wysokości otworu górnego klatki piersiowej lub poniżej, w jej wnętrzu. W miejscu odejścia gałązek do splotu sercowego nerwy kierują się ku górze. Po prawej stronie zawijają się dookoła tętnicy podobojczykowej, a po lewej – wokół łuku aorty. Następnie układają się wzdłuż bocznej powierzchni tchawicy i w bruździe tchawiczo-przełykowej. Oddają na całej długości liczne gałęzie. Niektóre z nich unerwiają tarczycę, przytarczyce i krtań.

Budowa nerwu krtaniowego wstecznego

Nerw krtaniowy wsteczny ma budowę mieszaną. Zawiera włókna ruchowe – sterujące pracą mięśni, do których docierają – oraz autonomiczne, głównie należące do układu przywspółczulnego. Ich rolą jest z kolei regulowanie czynności niezależnych od woli człowieka, takich jak częstość pracy serca, napięcie ściany naczyń krwionośnych czy wydzielania śluzu przez błony śluzowe (w wypadku opisywanych nerwów – np. w tchawicy).

Nerw krtaniowy wsteczny – zakres unerwienia i działanie

Zakres unerwienia nerwu krtaniowego wstecznego obejmuje wiele narządów. Są nimi:

  • serce – włókna nerwu dochodzą do splotu sercowego i biorą udział m.in. w regulacji częstości pracy serca,
  • mięśnie i błona śluzowa górnej część tchawicy,
  • górny fragment przełyku,
  • zwieracz dolny gardła,
  • większość mięśni krtani,
  • tarczyca,
  • przytarczyce.

Nerw krtaniowy dolny

Nerw krtaniowy dolny jest odgałęzieniem nerwu krtaniowego wstecznego, który unerwia motorycznie (ruchowo) większość krtani, włączając w to mięśnie w obrębie fałdów głosowych. Dzięki ich odpowiedniemu napięciu możliwe są przepływ powietrza pomiędzy górnymi drogami oddechowymi a tchawicą oraz powstawanie dźwięków.

Jak działa i z czego składa się układ nerwowy? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Efekty uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego

Rezultatem nieprawidłowego działania nerwu krtaniowego wstecznego jest zaburzenie funkcji motorycznych i autonomicznych. Ich zakres jest różny, w zależności od miejsca uszkodzenia nerwu lub jego poszczególnych odgałęzień. Z klinicznego punktu widzenia najistotniejsze są dwa powikłania – zaburzenia przełykania pokarmów i płynów oraz porażenie wiotkie mięśni fałdów głosowych.

Problemy z przełykaniem wynikają z zaburzenia koordynacji pracy mięśni (mięśnia zwieracza gardła dolnego oraz mięśni krtani i przełyku) podczas tego bardzo złożonego procesu. Mogą też być skutkiem niedostatecznej siły ich działania. Dochodzi przy tym do częstego krztuszenia się, a także zwiększa się prawdopodobieństwo cofania się treści pokarmowej z przełyku do gardła.

Zobacz, jak zareagować w przypadku zakrztuszenia się. Jak usunąć ciało obce z gardła? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak usunąć ciało obce z gardła? Źródło: Dzień Dobry TVN

Porażenie mięśni fałdów głosowych może mieć znacznie poważniejsze skutki. Jednostronne zaburzenie ich funkcji powoduje zwykle zmianę barwy głosu, chrypienie, kaszel, powstawanie świszczącego odgłosu (tzw. stridoru) przy oddychaniu. Wynika to ze spadku napięcia i wiotkości jednego z fałdów głosowych. Porażenie obustronne może spowodować uduszenie się chorego wskutek zwiotczenia mięśni i zamknięcia przez fałdy przepływu powietrza przez krtań.

Znaczący niedowład mięśni jednego lub obu fałdów głosowych może powodować trudności w generowaniu dźwięków, komunikacji głosowej. Dla osób pracujących głosem (aktorów, śpiewaków, nauczycieli) może to być schorzenie uniemożliwiające dalsze kontynuowanie pracy zawodowej.

Przyczyny uszkodzeń nerwu krtaniowego wstecznego

Najczęstszymi przyczynami uszkodzeń i zaburzenia czynności nerwu krtaniowego wstecznego (prowadzącego do porażenia zaopatrywanych przezeń mięśni) są schorzenia powodujące naciekanie, ucisk, wtórne niedokrwienie nerwu. Należą do nich:

  • guz nowotworowy szyi (pierwotny lub przerzutowy),
  • znaczące powiększenie węzłów chłonnych,
  • rozległe stłuczenie lub krwiak w obrębie szyi,
  • niedokrwienne zmiany miażdżycowe,
  • nacieki zapalne i zwłóknienia.

Osobną grupę przyczyn stanowią skutki urazów np. rany cięte i kłute szyi, uszkodzenia wskutek wypadków komunikacyjnych lub próby duszenia.

Innym opisywanym powodem przerwania ciągłości nerwu krtaniowego wstecznego, w tym szczególnie niebezpiecznego porażenia mięśni krtani, są powikłania chirurgicznego usunięcia tarczycy lub przytarczyc. Nerw przebiega w bardzo bliskim ich sąsiedztwie, a zabiegi operacyjne wykonywane są niekiedy w niezwykle trudnych warunkach. Chirurg musi działać w obszarze zapełnionym przez liczne, ważne dla życia struktury. Guzy tarczycy przybierają nieraz znaczne rozmiary, naciekają otoczenie. Ich usuwaniu towarzyszy często obfite krwawienie. Dlatego jednym z możliwych powikłań jest przecięcie lub podwiązanie nerwu krtaniowego wstecznego (lub nawet obu nerwów) w trakcie operacji. Doraźnie zabezpiecza się czynność oddechową chorego przez założenie dotchawiczej rurki intubacyjnej. Dalsze leczenie jest skomplikowane i wymaga specjalistycznego zaplecza. W związku z tym identyfikacja i odpreparowanie nerwów krtaniowych wstecznych są zawsze stałymi elementami planu operacyjnego. 

Polecamy zapoznać się z pierwszą pomocą podczas podgłośńiowego zapalenia krtani u dziecka:

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 28.09.2018,
Opublikowano: 16.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej