Neglerioza, czyli zakażenie amebą – jakie są objawy choroby?

KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Przyczyną negleriozy jest zakażenie amebą Naegleria fowleri, powodującą pierwotne zapalenie mózgu. Atakuje ona ośrodkowy układ nerwowy i żywi się nim. Choroba określana jest jako ciężka, a zakażony umiera w ciągu kilku dni. Jak dochodzi do zarażenia tym jednokomórkowcem?

Ameby są jednokomórkowymi organizmami zdolnymi do poruszania się ruchem pełzakowym. Wśród nich wyróżnić można gatunki wolno żyjące, które mają zdolność do pobierania pożywienia ze środowiska zewnętrznego, np. gleby lub wody. Okazjonalnie mogą infekować ludzi i wywoływać u nich choroby. Niestety, kontakt z amebą i wtargnięcie jej do organizmu człowieka powoduje negleriozę i – praktycznie w 100% – śmierć.

Jak dochodzi do zakażenia amebą?

Do zakażenia amebą dochodzi niezwykle rzadko. Dotychczas opisano jedynie 128 przypadków tej choroby, przy czym 3 pacjentów udało się uratować. Jednokomórkowe ameby bytują na ogół w ciepłej i słodkiej wodzie oraz w wilgotnej glebie. W związku z tym największe ryzyko negleriozy niesie kąpiel w zamkniętych zbiornikach wodnych, np. w stawach znajdujących się w cieplejszych strefach klimatycznych, zwykle w Nowej Zelandii oraz Pakistanie (stamtąd pochodzi najwięcej opisanych przypadków). W Polsce omawiany pierwotniak spotykany jest bardzo rzadko. Potwierdzono go w jeziorach konińskich na terenie województwa wielkopolskiego – wody te były sztucznie podgrzewane przez znajdujące się w pobliżu elektrownie. Ze względu na naturalnie zbyt niską temperaturę wód w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku choroby. Spośród krajów ościennych ostatni raz do zakażenia amebą doszło w Czechach w latach 60. ubiegłego wieku.

Przebieg zakażenia amebą

Pierwotniaki pełzakowate pływają w stojących zbiornikach wodnych, w tym w basenach, wodach geotermalnych, jeziorach czy kanałach. Występują w trzech różnych formach, co uzależnione jest od dostępności pożywienia (są to trofozoity, cysty i wiciowce). Kiedy przez dłuższy czas w wodzie panują niekorzystne warunki i brakuje pożywienia, Naegleria zaczyna wypuszczać wici, dzięki którym może się szybciej poruszać. Następnie przekształca się w formę przetrwalnikową. Gdy napotka na żywiciela (człowieka), dostaje się do jego organizmu przez jego jamę ustną lub nozdrza. Początkowo zaczyna niszczyć strukturę błony śluzowej nosa, a następnie za pomocą nerwu węchowego trafia do mózgu i powoli “wyjada” tkankę nerwową. Zakażenie pasożytem następuje bardzo szybko, a śmiertelność wynosi około 100%.

Objawy negleriozy

Pierwsze objawy negleriozy pojawiają się po upływie około 7 dni od wniknięcia ameby do organizmu człowieka. Najczęstsze symptomy choroby to:

Objawy są mało specyficzne i mogą przypominać przebieg wielu chorób. Trudno również szybko postawić diagnozę. Najczęściej neglerioza mylona jest z infekcją o podłożu bakteryjnym. W związku z tym przepisywane przez lekarza antybiotyki okazują się nieskuteczne. Symptomy negleriozy zaostrzają się w dynamicznym tempie, a zgon następuje po upływie około 2 tygodni. W większości przypadków diagnoza stawiana jest dopiero po śmierci pacjenta. Patolog w trakcie sekcji zwłok obserwuje zniszczenia w obrębie naczyń i struktur mózgowych, spowodowane przez pierwotniaka. Widoczne są ponadto liczne stany zapalne oraz obrzęk mózgu. Najczęstszą przyczyną śmierci jest ucisk na kluczowe ośrodki życiowe, np. oddychania, co jest konsekwencją wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Próbka tkanki mózgowej obserwowana pod mikroskopem okazuje się bogata w trofozoity ameby.

Leczenie negleriozy

Leczenie zakażenia mózgu spowodowanego przez ameby jest obecnie nieskuteczne. Tradycyjne metody obejmują podawanie wysokich dawek amfoterycyny B. Lekarze często decydują się na stosowanie terapii skojarzonej z innymi lekami działającymi przeciw drobnoustrojom (np. z mikonazolem, ryfampicyną, flukonazolem czy azytromycyną). W 2018 roku odnotowano przypadek 13-letniej dziewczynki chorującej na negleriozę, wyleczonej za pomocą dożylnych iniekcji amfoterycyną B.

Aby zapobiec lub zminimalizować ryzyko zakażenia amebą, należy unikać kąpieli w ciepłych i stojących zbiornikach wodnych, a tym bardziej spożywania wody bezpośrednio z takich źródeł.

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą?

źródło: Dzień dobry TVN

Bibliografia

1. Łanocha N., Kosik-Bogacka D., Kuźna-Grygiel W. (2009) Rola pełzaków wolno żyjących w wywoływaniu i transmisji chorób u ludzi i zwierząt. Problemy Higieny i Epidemiologii. 90(2):165–170.

2. Grace E., Asbill S., Virga K. (2015). Naegleria fowleri: Pathogenesis, Diagnosis, and Treatment Options. Antimicrobial Agents and Chemotherapy. 59 (11): 6677–6681.

Data aktualizacji: 25.11.2020,
Opublikowano: 25.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej