Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku – jak leczyć i czy da się temu zapobiec?

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Zapalenie pęcherza po stosunku w prezerwatywie i bez niej jest niemal tak samo prawdopodobne. Antykoncepcja może chronić przed przenoszeniem się bakterii i wirusów z partnera na partnerkę, ale nie zapobiega powstawaniu otarć ani dostawaniu się drobnoustrojów z okolic cewki i odbytu do pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn po stosunku płciowym występuje wielokrotnie rzadziej niż u kobiet, ponieważ mają oni dłuższą cewkę moczową. Jeśli jednak się zdarzy, wymaga podjęcia leczenia, bo grozi przerodzeniem się w zapalenie nerek.

Zapalenie pęcherza a stosunek – na czym polega ta zależność?

Wśród wielu czynników sprzyjających powstawaniu stanów zapalnych pęcherza na jednym z pierwszych miejsc wymienia się współżycie, co wynika z bezpośredniego sąsiedztwa układów płciowego i moczowego. Nawracające zapalenia pęcherza są nawet potocznie nazywane „syndromem miesiąca miodowego”. Podczas seksu dochodzi do podrażnień błony śluzowej wyściełającej narządy rodne kobiety i otarć penisa. Furtka dla zarazków zostaje więc otwarta, tych zaś pełno jest przy odbycie i cewce moczowej. W trakcie stosunku płciowego łatwo o przeniesienie drobnoustrojów (przeważnie Escherichia coli) w obręb ujścia cewki moczowej, a dalej dochodzi do wstępującego zapalenia pęcherza. Zapalenie pęcherza po każdym stosunku u kobiety może świadczyć o tym, że to partner jest nosicielem bakterii uropatogennej i zaraża nią swoją partnerkę, należy to jednak do rzadkości. Wówczas konieczne jest podjęcie leczenia obydwojga. Kobietom dolegliwość ta zdarza się bardzo często nie tylko ze względu na budowę anatomiczną (bliskość cewki moczowej i odbytu), lecz także w wyniku niedostatecznego przestrzegania zasad higieny osobistej (rzadkiego podmywania się, siadania na deskach toalet publicznych, podcierania się w kierunku od odbytu do pochwy) i stosowania ryzykownej antykoncepcji (środków plemnikobójczych wpływających negatywnie na naturalną florę bakteryjną). Ryzyko zapalenia pęcherza po stosunku u mężczyzn dotyczy przede wszystkim tych, którzy uprawiają stosunki analne.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Zapalenie pęcherza moczowego po stosunku – objawy

Kiedy dochodzi do zapalenia pęcherza przez stosunek, objawy pojawiają się w ciągu 24 godzin od współżycia. Nigdy nie należy ich bagatelizować, gdyż podobne występują przy innych infekcjach intymnych, takich jak drożdżyca i chlamydioza. Zapalenie pęcherza co prawda nie jest groźne, ale nieleczone może prowadzić do powikłań w postaci np. roponercza czy urosepsy. Dokuczliwych dolegliwości towarzyszących stanowi zapalnemu nie sposób nie zauważyć. Są nimi pieczenie podczas oddawania moczu, uporczywe swędzenie, uczucie ciągłego parcia, nawet po mikcji, częstomocz, bóle podbrzusza, gorączka, wycieki z cewki moczowej, a niekiedy nawet krwiomocz.

Jak w naturalny sposób walczyć z zapaleniem pęcherza? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak naturalnie leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zapalenie pęcherza po stosunku – leczenie

Po zauważeniu pierwszych symptomów zapalenie pęcherza od stosunku należy oddać próbkę moczu do analizy laboratoryjnej w celu wykrycia bakterii odpowiadającej za powstanie stanu zapalnego. Leczenie doraźne można rozpocząć dopiero później, gdyż w przeciwnym razie wyniki mogą okazać się zafałszowane. Jeśli nie występują nasilone objawy, z infekcją w zdecydowanej większości przypadków pozwala się uporać furagina, która jest dostępna bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, by przyjmować ją nawet po ustąpieniu dolegliwości (zgodnie z zaleceniami na ulotce) – w przeciwnym razie zapalenie pęcherza będzie nawracać.

W ostateczności, kiedy furagina nie pomaga, trzeba udać się do lekarza po antybiotyk (z kortimoksazolem, trimetoprimem lub pochodnymi nitrofuranu). Walkę z infekcją warto wspomagać naturalnymi sposobami – pić dużo płynów, by szybko pozbyć się bakterii z układu moczowego, jeść suszoną żurawinę albo pić soki żurawinowe, unikać alkoholu i kawy, robić sobie napary z ziół moczopędnych (mniszka lekarskiego, lipy, krwawnika pospolitego, pokrzywy zwyczajnej). Kobiety w ciąży, które złapały zapalenie pęcherza po stosunku, powinny prowadzić leczenie w konsultacji ze specjalistą – nawet furaginy nie wolno im brać na własną rękę.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Zapalenie pęcherza po stosunku – profilaktyka

Aby ustrzec się nawracających stanów zapalnych pęcherza moczowego, warto przed stosunkiem wypić dużo wody, a po seksie wysikać się i podmyć. Trzeba również zadbać o całkowite wyleczenie poprzedniej infekcji. Poza tym warto powstrzymywać się od współżycia w okresie osłabienia odporności organizmu, np. tuż po zakończeniu antybiotykoterapii, unikać środków plemnikobójczych i kapturków dopochwowych, a zamiast nich używać prezerwatywy, jak również stosować produkty na bazie soku żurawinowego. Oczywiście nie należy zapominać ogólnych zaleceniach związanych z profilaktyką infekcji intymnych, a więc przede wszystkim przestrzeganiu higieny.

Co zrobić, aby uniknąć nawrotów zapalenia pęcherza moczowego? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN.

Bibliografia:

K. Kiliś-Pstrusińska, Zakażenia układu moczowego, dodatek do miesięcznika „Praktyka Lekarska”, nr 72 (9/2012).

Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, pod red. W. Hryniewicz, M. Holeckiego, Warszawa 2015, online:

http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/uklmoczowyinternet.pdf

Data aktualizacji: 08.01.2020,
Opublikowano: 11.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej