4 najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczają, regenerują i wspomagają jej pracę

Zioła na wątrobę są bardzo pomocne w oczyszczaniu, regeneracji i wspomaganiu pracy tego narządu. Warto po nie sięgnąć, gdy odczuwa się nieprzyjemne konsekwencje złej diety lub w celu złagodzenia dolegliwości towarzyszących zapaleniu i marskości wątroby.

Składniki ziołowe są stosowane od tysięcy lat dla utrzymania zdrowia lub jego poprawy. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza zioła na wątrobę. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do leczenia czy zapobiegania chorobom wątroby opartych na składnikach roślinnych, takich jak ostropest plamisty, lukrecja, dziurawiec i karczoch.

Jakie zioła na wątrobę wybrać?

W opinii specjalistów liczba leków stosowanych w leczeniu przewlekłych hepatopatii jest krótka, stąd też rośnie zainteresowanie ziołolecznictwem. Zioła na wątrobę wykorzystywane są na całym świecie w leczeniu schorzeń tego narządu, jak i w celu poprawy jego funkcjonowania. Łagodzą ból będący wynikiem nieprawidłowej diety i niestrawności, a także usuwają uczucie przejedzenia i pełności w żołądku. Wpływają na poprawę stanu chorych na chroniczne lub ostre zapalenie wątroby czy z marskością wątroby.

Zioła dobre na wątrobę to zwłaszcza ostropest plamisty, lukrecja, dziurawiec, karczoch, liściokwiat i mniszek lekarski. W sprzedaży dostępne są także specjalnie przygotowane mieszanki, z których można przyrządzić herbatę ziołową na wątrobę. Najbardziej znane na problemy z wątrobą jest połączenie:

  • 30 g dziurawca, 
  • 20 g rumianku, 
  • 15 g kocanki piaskowej, 
  • 25 g rzepiku,
  • 15 g majeranku. 

Zioła należy wymieszać i zrobić napar: l łyżka stołowa na szklankę wody. Zioła zalewa się wrzątkiem i zostawia na 20 minut pod przykryciem. Należy je pić 2 razy dziennie po szklance rano i po południu. Zioła te działają na wątrobę i trzustkę, a także na nerki, żołądek i woreczek żółciowy.

Zobacz, jakie zioła warto mieć w domowej apteczce

Źródło: X-news

Zioła na wątrobę – ostropest plamisty

Najczęściej wykorzystywane zioło na wątrobę to ostropest plamisty, który stosowany jest w ziołolecznictwie od wieków. Aktywność biologiczną wykazuje ekstrakt z łupin owoców ostropestu, który zawiera przede wszystkim sylimarynę, flawonoidy, garbniki, fitosterole, białka, aminy biogenne, kwasy organiczne, witaminy C i K oraz sole mineralne.

Tabletki ziołowe na wątrobę zawierające ostropest mają działanie ochronne, detoksykujące, przeciwoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe na komórki wątroby. Zioło to wspomaga pracę wątroby i jej regenerację, a także poprawia wydzielanie żółci i trawienie. Mechanizm hepatoprotekcyjnego działania tego zioła obejmuje ponadto dezaktywację wolnych rodników i zwiększenie biosyntezy glutationu w komórkach prowadzące do hamowania procesu peroksydacji lipidów. Zauważono także, że ostropest plamisty uszczelnia błony komórkowe hepatocytów, przez co blokuje wnikanie różnych toksyn do wnętrza hepatocytów, nie dopuszczając w ten sposób do śmierci komórek. Chroni hepatocyty przed działaniem etanolu. Niektórzy badacze donoszą, że spowalnia replikację jednego ze szczepów wirusa HCV odpowiadającego za rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu C. Stymuluje syntezę białka i wpływa na wytwarzanie nowych hepatocytów.

Warto poznać: Moringa – właściwości lecznicze „cudownego drzewa”

Częstą formą stosowania ostropestu jest napar. Łyżeczkę nasion zalewa się szklanką wrzątku i trzyma się pod przykryciem przez 10–15 minut. Napar należy pić 3 razy dziennie po szklance. Polecany jest w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi. Zaleca się go spożywać podczas długotrwałych kuracji antybiotykowych, zatrucia alkoholem i grzybami oraz chemioterapii.

Zioła lecznicze na wątrobę – wyciągi z karczocha

Kolejnym znanym ziołem wspomagającym wątrobę są liście i korzenie karczocha, zawierające m.in. cynarynę, kwas kawowy, trójterpeny, flawonoidy, sterole, garbniki, inulinę, witaminy A, C i z grupy B oraz związki mineralne, takie jak potas, wapń, magnez, mangan, żelazo i cynk.

Leki ziołowe na wątrobę zawierające ekstrakty z karczocha mają postać kapsułek, drażetek, kropli, saszetek do zaparzania lub tabletek, które obniżają poziom cholesterolu, normalizują stolec, chronią miąższ wątroby przed toksynami, poprawiają łaknienie i obniżają ciśnienie krwi. Ponadto wykazują działanie żółciotwórcze, żółciopędne, przeciwwzdęciowe, antyoksydacyjne, odtruwające, moczopędne, tonizujące i neutralizujące nadmierne zakwaszenie organizmu. Jest to doskonałe zioło na stłuszczenie wątroby, zwłaszcza w przypadku współistnienia zaburzeń gospodarki tłuszczowej. Stosowane jest pomocniczo w wyrównanej marskości wątroby i przewlekłym zapaleniu wątroby.

Zioła oczyszczające wątrobę – dziurawiec

Popularne zioło na oczyszczenie wątroby to dziurawiec. Zawarte w nim flawonoidy działają rozkurczowo na drogi żółciowe i zapobiegają tworzeniu się kamieni. Wykazuje właściwości żółciopędne. Wspomaga trawienie po tłustym posiłku. Na rynku dostępny jest w formie olejku, suszu, nalewki, maści, kremu czy tabletek. Zaleca się zwłaszcza picie soku lub naparu z kwiatów i liści dziurawca 2 razy dziennie po pół szklanki, co doskonale likwiduje wzdęcia.

Zioła na regenerację wątroby – lukrecja

Lukrecja to zioło regenerujące wątrobę. Jej aktywnym składnikiem jest glicyryzyna posiadająca silne własności przeciwzapalne. Stymuluje endogenną produkcję interferonu i stabilizuje błony komórkowe, co uniemożliwia wirusom zapalenia wątroby przedostać się do środka komórki. Ponadto wykazuje działanie antyoksydacyjne i hamuje peroksydację lipidów. Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby u chorych z przewlekłym zapaleniem wątroby. Najlepiej spożywać ją w formie naparu, tabletek czy ekstraktu.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Sawczuk R., Miltyk W., Ostropest plamisty – stare/nowe panaceum, „Gazeta Farmaceutyczna”, 2016, 25(4), s. 22-24.

2. Kostek H., Szponar J., Tchórz M. i wsp., Sylibinina i jej działanie hepatoprotekcyjne z punktu widzenia toksykologa, „Przegląd Lekarski”, 2012, 69(8), s. 541-543.

3. Burdzenia O., Karczoch (Cynara scolymus) roślina lecznicza i przysmak, „Lek w Polsce”, 2014, 24(1), s. 57-63.

4. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

5. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015

6. Ciok J., Preparaty roślinne i ich znaczenie dla wątroby, W: Jarosz M. (red.), Suplementy diety a zdrowie, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, s. 85-95.


Data aktualizacji: 02.10.2020,
Opublikowano: 02.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

kamila 25.10.2019r.

ja też pije mieszanke z ostropestem, babka plesznik + czarnuszka i super sie sprawdza. U mnie dieta tez, ale wiadomo, ze czasami zdazy sie zjesc cos ciezkiego, ale przez to ziolka w ogole nie odczuwam dolgliwosci po tym zadnych

dags 14.03.2019r.

Julita a powiedz co dokładnie pijesz i po jakim czasie zauważyłaś jakąś różnicę i czy jesteś dodatkowo na diecie???

Julita Maria 07.03.2019r.

Co masz konkretnie na myśli pisząc sensowna? Sprawdzaj składy, zioła Ci nie powinny zrobić krzywdy. U mnie zdało egzamin połączenie ostropest + babka płesznik + czarnuszka. Daje radę też na kłopoty trawienne :)

Daria 01.03.2019r.

Dużo się mówi o lekach osłonowych przy antybiotyku, ale jakoś nigdy mi nie przyszło do głowy, żeby jeszcze dodatkowo wspomagać się ziółkami. Znacie jakieś sensowne mieszanki z ostropestem w roli głównej?

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Co to jest bertram lekarski? Właściwości lecznicze i zastosowanie zioła

Bertram lekarski to z wyglądu przypominające rumianek zioło, które znane jest głównie z tego, że uznawane jest za jedną z przypraw św. Hildegardy z Bingen. Ma szerokie zastosowanie lecznicze. Pomaga na różne dolegliwości i stany chorobowe, m.in. wzmacnia odporność, oczyszcza krew, reguluje procesy trawienne, a także wspomaga pamięć i koncentrację.

Czytaj więcej
Kalaryjski masaż stopami – co go wyróżnia? Technika wykonania, efekty, wskazania

Kalaryjski masaż stopami uważany jest za jeden z bardziej odprężających zabiegów. Charakteryzuje się nietuzinkową techniką opracowywania mięśni. Masażysta stymuluje punkty witalne i kanały energetyczne pacjenta za pomocą jednej stopy. Sam jest podwieszony na linie.

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Rumianek pospolity - zastosowanie i właściwości lecznicze popularnego zioła. Znana dietetyczka poleca!

Rumianek bardzo często stosowany jest jako roślina lecznicza. Jego właściwości łagodzą m.in. bóle brzucha i wspomagają trawienie. Ponadto ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, np. przy zapaleniu dolnych dróg moczowych. Stosowany jest także w kosmetyce.

Czytaj więcej
Datura (bieluń dziędzierzawa) – trująca roślina o działaniu narkotycznym

Datura jest rośliną pochodzącą z Meksyku, jednak obecnie występuje również w Europie oraz Ameryce Północnej. Datura charakteryzuje się ładnymi, lejkowatymi kwiatami, dlatego stała się popularna, m.in., jako kwiat ogrodowy i balkonowy. Bieluń dziędzierzawa coraz bardziej znany jest również ze swoich narkotycznych właściwości, w szczególności wśród eksperymentującej młodzieży.

Czytaj więcej
Zioła na zaparcia – jakie najlepiej wybrać, aby szybko i skutecznie poradzić sobie z problemem?

Zioła na zaparcia skutecznie usuwają nieprzyjemne uczucie ciężkości i pełności w brzuchu. Dodatkowo likwidują często towarzyszące zaparciom wzdęcia i bolesność brzucha. Najbardziej skutecznymi ziołami są mięta pieprzowa, senes, siemię lniane.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej