Naczyniaki u noworodków i niemowląt – czym są? Jakie mają przyczyny?

Fot: pierphotographer / gettyimages.com

Naczyniak u niemowlaka można usunąć poprzez laseroterapię czy leczenie chirurgiczne. Czasem wystarczy bierne wyczekiwanie, po naczyniak może znikać samoistnie.

Naczyniak płaski jest zmianą skórną będącą nowotworem łagodnym. Jest to pewnego rodzaju malformacja naczyniowa, która jest wyraźnie odgraniczona od otoczenia i ma formę niewielkiego guza czy czerwonej plamy na skórze. Naczyniak u niemowląt najczęściej lokalizuje się na główce, w szczególności na twarzy dziecka. Dzięki odpowiedniemu leczeniu istnieje możliwość jego usunięcia.

Naczyniak płaski u niemowlaka – co to jest?

Naczyniak płaski jest łagodnym nowotworem wychodzącym z naczyń krwionośnych. Określenie „płaski” jak sama nazwa wskazuje, jest to zmiana nie wykraczająca ponad poziom skóry. Poza naczyniakiem płaskim u dziecka można również spotkać naczyniak jamisty, który ma strukturę guzowatą koloru czerwonego lub brunatnego. Naczyniaki pojawiają się stosunkowo często, ponieważ ma je aż 10% rodzących się dzieci. Początkowo może być to jedynie niewielka plamka, która z czasem może się powiększać. U dzieci obserwuje się naczyniaki szczególnie na głowie, głównie na twarzy. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się także w innych miejscach na ciele, tzn. na tułowiu czy na kończynach.

Skąd się biorą zmiany naczyniowe? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Naczyniaki i malformacje naczyniowe - czym się od siebie różnią? Źródło: Klinika urody.

Jak rozpoznać naczyniak płaski u niemowląt?

Naczyniak u niemowląt dość łatwo odróżnić od innych niepokojących zmian. Jest wyraźnie odgraniczony od zdrowej skóry, występuje w formie plamki. Naczyniak jamisty ma formę guzka. Oba typy zmian stopniowo się powiększają. W niektórych sytuacjach, szczególnie w stresie u dzieci, zmiany mają wyraźniejsze zabarwienie. Nasilenie koloru zmiany może być także związane z podrażnieniem tej okolicy czy innych sytuacjach stresowych dla dziecka. Nawet w ciągu kilku pierwszych tygodni, zmiany te mogą bardzo gwałtownie narastać. Może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach naczyniaki ulegną samoistnemu wchłonięciu i nie wymagają leczenia. Pozostają wtedy jedynie czasem niewielki ślad o charakterze teleangiektazji, czyli pajączków naczyniowych. Zwykle dochodzi do samoistnego zaniku naczyniaków u dzieci do ukończenia 7 lat.

Czy naczyniak u niemowlaka wymaga usunięcia?

Naczyniak jest łagodną zmianą, w związku z tym nie wymaga usunięcia, a jedynie obserwacji. U noworodków czy niemowląt istnieje szansa, że legnie on samoistnemu wchłonięciu. Zdarza się jednak, że naczyniaki nie zanikają, wręcz przeciwnie – tworzą się mnogie zmiany. Mogą one prowadzić do krwawień, jak również wywoływać objawy narządowe ze względu na możliwe lokalizowanie się w błonach śluzowych. Bardzo duże naczyniaki można leczyć farmakologicznie poprzez zastosowanie propranololu. Jest to leczenie z wyboru u dzieci poniżej 1. roku życia. Są oczywiście ograniczenia kliniczne co do zastosowanej metody. Konieczne jest również przeprowadzenie konsultacji kardiologicznej.

Jeśli chory ma co najmniej 3 naczyniaki na skórze, zaleca się wykonanie USG jamy brzusznej, ponieważ istnieje ogromne ryzyko wystąpienia zmian w obrębie narządów wewnętrznych. Niewielkie naczyniaki można usunąć poprzez wykonanie laseroterapii jak również operacji.

Opublikowano: 09.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej