Naczyniak wątroby – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Fot: ag visuell / fotolia.com

Naczyniak wątroby to nieprawidłowa zdolność do namnażania komórek sieci naczyń w organizmie. Jest to łagodny nowotwór wątroby. Naczyniak nie jest złośliwy oraz nie powoduje przerzutów. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety od 30. do 50. roku życia, co może wynikać z wpływu na rozwój zmiany żeńskich hormonów płciowych.

Naczyniak wątroby przez większość czasu przebiega bezobjawowo. Jeśli powstaje z wrodzonych struktur sieci naczyniowej, występuje pojedynczo i ma mały rozmiar (maksymalna średnica wynosi 3 cm). Jednak mogą się pojawić także mnogie zmiany w miąższu wątroby, wówczas ich rozmiary przekraczają nawet 10 cm. Określane są one mianem naczyniaków olbrzymich, dają wiele objawów, m.in. powodują silne bóle.

Naczyniak wątroby – przyczyny

Łagodny nowotwór wątroby jest skutkiem zmian, które z wiekiem zachodzą w organizmie człowieka. Najprawdopodobniej naczyniaki wątroby mogą być dziedziczone. Natomiast dokładne przyczyny rozwoju zmiany nie zostały poznane.

Jak objawia się naczyniak wątroby?

Symptomy naczyniaka wątroby pojawiają się rzadko, co powoduje, że nowotwór może nie zostać wykryty nawet do końca życia pacjenta. Występujące oznaki wynikają zazwyczaj z rozmiaru guza – naczyniaki mające kilka centymetrów prowadzą do powiększenia objętości, a co za tym idzie – rozciągnięcia torebki wątroby. W związku z tym mogą się pojawić długotrwałe i wywołujące dyskomfort bóle. Objawiają się one tępym, uczuciem ucisku w okolicach prawego łuku żebrowego. Wskutek wolnego przepływu krwi w nowotworze w jego obrębie może wystąpić zakrzepica lub zwapnienia. Ponadto, gdy guz osiąga większe rozmiary, może naciskać na sąsiednie narządy.

Naczyniak wątroby bardzo rzadko pęka, jednak gdy już do tego dojdzie, to pojawia się krwawienie do jamy otrzewnej. Dotyczy to szczególnie osób, u których występuje olbrzymi naczyniak. To powikłanie jest związane z gorączką, bladą skórą, potliwością, zaburzeniami świadomości czy silnym, narastającym bólem. Ten przypadek jest niezwykle groźny (uraz wątroby może spowodować pęknięcie nawet małego naczyniaka) i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Zobaczcie, jak zbudowana jest wątroba:

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Jak leczyć naczyniak wątroby?

Naczyniaki wątroby najczęściej wykrywane są przypadkowo w trakcie badań obrazowych podczas diagnostyki innych dolegliwości. Ultrasonografia (USG) pozwala na potwierdzenie bądź odrzucenie istnienia nowotworu. Jest on dobrze widoczny ze względu na wielkość, owalny kształt oraz wyraźne oddzielenie od miąższu narządu. Ponadto badanie dopplerowskie (USG Dopplera) nie pokazuje sygnału ze względu na słaby przepływ krwi w naczyniaku. Aby jednoznacznie potwierdzić istnienie nowotworu wątroby, niezbędne jest przeprowadzenie tomografii komputerowej (TK) z kontrastem. Wskazuje ono na charakterystyczny kierunek przepływu krwi. W przypadku gdy występują wątpliwości, można wykonać dodatkowe badanie rezonansem magnetycznym (MR) albo scyntygrafię za pomocą czerwonych krwinek oznakowanych przy zastosowaniu izotopu technetu.

Naczyniaki wątroby nie muszą być leczone, jednak niekiedy lekarze decydują się na wycięcie guza. Zabieg chirurgiczny może być przeprowadzony, gdy średnica nowotworu wynosi co najmniej 10 cm, zmiana ciągle rośnie, występuje koagulopatia (zaburzenie krzepnięcia krwi), obraz otrzymany w trakcie diagnostyki jest niejednoznaczny oraz pojawiają się takie symptomy, jak gorączka, ucisk czy ból. Jest to trudny sposób leczenia, gdyż może wywoływać duże komplikacje.

Inną metodą leczenia jest embolizacja. Zabieg jest stosowany w czasie kontroli rentgenowskiej, a jego celem jest wywołanie martwicy poprzez zamknięcie dopływu krwi do naczyń guza. Specjalne spirale, kleje czy balony są wprowadzone przez cewnik. Inne sposoby można zastosować, wyłącznie gdy u pacjenta występują przeciwwskazania do leczenia operacyjnego. W niektórych przypadkach wybierana jest radioterapia. Chorzy bez względu na metodę leczenia powinni pozostać pod stałą kontrolą specjalisty. W profilaktyce zaleca się wykorzystanie ostropestu plamistego, wspomagającego pracę wątroby oraz jej regenerację.

Naczyniak wątroby – rokowania

Obecne prognozy u chorych na naczyniak wątroby opierają się na połączeniu konwencjonalnej biochemicznej oceny funkcji wątroby z racjonalną oceną wielkości i liczby występujących guzów. Najpoważniejszym powikłaniem naczyniaka wątroby jest jego pęknięcie. Gdy do tego dojdzie, niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 11.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Basia 28.12.2017r.

Mam od kilkunastu lat na prawym płacie wątroby olbrzymiego naczyniaka ok. 12 x 12 x 10 cm, po kilkukrotnych embolizacjach nieznacznie się zmniejszył a przynajmniej już nie rośnie, ale w dalszym ciągu ma śerdnice powyżej 10 cm, na lewym płacie następny naczyniak o średnicy ok. 3 cm. Po przeprowadzonych embolizacjach lekarze stwierdzili, że naczyniak jest nieoperacyjny, nic więcej nie można już zrobić, muszę z tym żyć i obserwować zmianę (1 x w roku usg dopoler i morfologia z krzepnięciem). Mam pytanie, gdzie dodatkowo mogła bym skonsultować mój przypadek ?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej