Naciek na płucach – co oznacza? Przyczyny zmian naciekowych

Goodboy Picture Company/Getty Images

Nacieki na płucach to patologiczne zmiany, które są spowodowane przez różne jednostki chorobowe w obrębie klatki piersiowej. Ich obecność nie zawsze oznacza nowotwór. Mogą być objawem także innych schorzeń płuc, np. gruźlicy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy eozynofilii płucnej. Każdy naciek powinien być dokładnie przebadany, a ewentualne leczenie wdrożone jak najszybciej.

Błędną informacją jest stwierdzenie, że zmiany naciekowe na płucach mają tylko palacze tytoniu. Nie jest to prawdą, choć to właśnie palenie przyczynia się najbardziej do rozwoju chorób w obrębie płuc. Bywa, że zachorowanie jest związane z czynnikami nijak mającymi się do ilości wypalanych papierosów. Jakie to czynniki? I czy nacieki na płucach są groźne?

Naciek na płucach – co to jest?

Przyczyną nacieku na płucach może być szereg chorób układu oddechowego, które nie zawsze da się wyleczyć. Mimo to sama obecność nacieków nie jest jeszcze wyrokiem dla pacjenta. Aby poznać przyczynę ich obecności, trzeba wykonać wiele badań diagnostycznych. Wykryty naciek na płucach powinien być podstawą do wykonania szerszej diagnostyki.

Możliwe przyczyny powstawania nacieków na płucach

Jak już wcześniej wspomniano, palenie papierosów jest najczęstszym czynnikiem sprawczym, jeśli chodzi o nacieki na płucach. Jednakże nie każdy palacz je ma. Jest szereg innych czynników ich powstawania:

  • zapalenie płuc
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)
  • gruźlica
  • eozynofilia płucna
  • nowotwór płuc
  • przerzuty innych nowotworów złośliwych
  • praca w trudnych warunkach – z metalami ciężkimi lub gazami trującymi.

Aby znaleźć faktyczną przyczynę powstawania nacieków na płucach, trzeba wielu badań i dokładnego wywiadu klinicznego. Jest to niezbędne, inaczej nie można rozpocząć terapii.

Czytaj takżeNacieki na płucach – objawy, przyczyny i możliwe leczenie. Czy naciek na płucach to nowotwór?

Objawy u osób z naciekami na płucach

U chorych, u których wykryto nacieki na płucach, charakterystycznym objawem jest kaszel. Pacjent co chwilę pokasłuje i ciężko mu odkrztusić zalegającą wydzielinę. Jeśli już się to udaje, w ślinie można zobaczyć krew. Niekiedy jej obecności nie stwierdza się, więc kaszel jest kojarzony przez chorego raczej z infekcją, aniżeli z poważną zmianą w obrębie płuc. Wraz z kaszlem pojawia się chrypka. W wielu przypadkach objaw ten bywa mylący, co skutkuje późno rozpoczętą terapią.

Pacjenci ze zmianami zapalnymi w płucach mają problemy z oddychaniem. Zadyszka i spłycenie oddechu występuje nawet po najmniejszym wysiłku. Takie objawy mają najczęściej chorzy na POCHP. Zmiany naciekowe mogą powodować ból w klatce piersiowej.

Chory ma obniżoną odporność. Wiąże się to z częstszym niż u zdrowych osób zapadaniem na infekcje. Powtarzające się infekcje płuc powinny być sygnałem, że z tym narządem dzieje się coś niedobrego.

Groźnym bez wątpienia objawem jest ciągłe uczucie zmęczenia i towarzysząca mu utrata wagi w krótkim czasie. Takie objawy są często zwiastunem nowotworu złośliwego. Szybka diagnostyka i odpowiednio dobrane leczenie mogą wydłużyć życie.

Diagnostyka i leczenie zmian naciekowych na płucach

Rozpoznanie choroby związanej z naciekami na płucach rozpoczyna się od badania rentgenowskiego (RTG) płuc. Jeśli w obrazie pojawi się naciek na płucach, to chory będzie musiał poszerzyć zakres badań diagnostycznych.

Badania konieczne do wykonania w przypadku wykrycia zmian o charakterze zapalnym:

  • bronchoskopia
  • badania markerów nowotworowych
  • posiew plwociny
  • tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny płuc (MRI)
  • spirometria przy POCHP
  • morfologia krwi obwodowej, białko C-reaktywne (CRP).

Badania zleca lekarz pulmonolog. Mogą być one wykonane ambulatoryjnie lub podczas pobytu w szpitalu. Jest to kwestia ogólnego samopoczucia i wieku pacjenta. Przy takich zmianach jak naciek na płucach leczenie jest zależne od uzyskanych wyników.

Czytaj takżeCo to jest diagnostyka obrazowa? RTG, TK, USG i MR - charakterystyka

Leczenie nacieków na płucach

Leczenie nacieków na płucach jest ściśle uzależnione od choroby podstawowej, która je powoduje. W przypadku zapalenia płuc odpowiednia będzie antybiotykoterapia. Przy gruźlicy podaje się choremu odpowiednie leki wg. schematu. Pacjent powinien pozostać w izolacji około 2 lub 4 tygodni. Istotną rolę w leczeniu gruźlicy odgrywa dieta bogata w witaminy i minerały. Posiłki powinny być bogate w produkty wysokobiałkowe. Zdrowienie przyspieszy naświetlanie lampami.

Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc leczy się poprzez podawanie m.in. choremu sterydów wziewnych lub doustnych. Przy czym te drugie mają mnóstwo skutków ubocznych. Ich zadaniem jest ułatwienie choremu oddychania. Pacjent musi je zażywać do końca życia.

Pacjenci z nowotworami płuc są poddawani chemioterapii i radioterapii. Moc chemii i liczba naświetlań są uzależnione od rodzaju nowotworu, stopnia złośliwości i ewentualnych przerzutów. Nie bez znaczenia są również choroby współistniejące. Niestety, nowotwory płuc cechują się wysokim odsetkiem umieralności.

Bibliografia:

  1. Spojrzenie pulmonologa na wczesne objawy i diagnostykę raka płuc, Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2000, s. 21-22, Dr n. med. Bronisław Prystupa
Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 26.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej