Mukowiscydoza - jaka jest średnia długość życia w Polsce i na świecie?

Fot: GettyImages/SanyaSM

Mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną oraz śmiertelną. Co roku w Polsce rodzi się ok. 150 dzieci chorych na tę chorobę. Ile wynosi długość życia pacjentów chorych na mukowiscydozę w Polsce, a ile na świecie?  

Mukowiscydoza – czym jest?

Mukowiscydoza to nieuleczalna choroba, której przyczyną jest nieprawidłowa mutacja genu kanału chlorkowego, występującego w błonach komórkowych. Do zachorowania dochodzi wówczas, gdy gen mukowiscydozy dziedziczy się ze strony ojca i matki.

Mukowiscydoza charakteryzuje się tym, że komórki wydzielnicze produkują gęsty i lepki śluz, który zalega w:

Mukowiscydoza rozwija się, gdy białko CFTR, tworzące kanał chlorkowy w błonie komórkowej, ulega uszkodzeniu. Dzięki kanałowi chlorkowemu możliwe jest przechodzenie jonów chlorkowych przez błonę. Zdrowe komórki wyrzucają jony na zewnątrz, pociągając za sobą cząsteczki wody, co powoduje, że śluz jest rozrzedzony i mniej lepki. Przy mukowiscydozie tak się nie dzieje.

Mukowiscydozę odziedziczyć mogą zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Schorzenie rozwija się wtedy, gdy mutacja przebiega w obu allelach (wariantach) genu kodującego kanał chlorkowy. Jeśli zmutowany jest tylko jeden wariant, osoba jest tylko nosicielem mutacji.

Ryzyko wystąpienia choroby u dziecka dwojga zdrowych rodziców-nosicieli wynosi 1:4. Istnieje wiele różnych mutacji w genie kanału chlorkowego, odpowiedzialnych za mukowiscydozę. W zależności od rodzaju defektu genowego, choroba przyjmuje postacie o różnej ciężkości i przebiegu.

Mukowiscydoza - objawy

Mukowiscydoza a układ oddechowy

Mukowiscydoza zaburza przede wszystkim działanie układu oddechowego. Najczęściej występujące dolegliwości to m.in.: przewlekły kaszel, duszności, nawracające zapalenie płuc, oskrzeli i włóknienie płuc. Pacjenci cierpią z powodu polipów nosa i przewlekłego zapalenia zatok obocznych nosa. Typowo występują ropny katar, gorączka i charakterystyczne bóle głowy.

Mukowiscydoza tworzy lepki, gęsty śluz, który zalega w drogach oddechowych, ograniczając możliwość penetracji komórek układu odpornościowego oraz leków. Takie warunki sprzyjają rozwojowi zakażenia pałeczkami ropy błękitnej lub gronkowcem złocistym.

Mukowiscydozie towarzyszy narastający opór w krążeniu płucnym, który  powoduje przeciążenie prawej komory serca (tzw. stan serca płucnego). W końcowym, stadium uszkodzenie płuc przeradza się w zaawansowaną niewydolność oddechową.

Mukowiscydoza a układ trawienny

Mukowiscydoza w układzie pokarmowym dotyczy zarówno narządów miąższowych (trzustka, wątroba), jak i światła przewodu pokarmowego (jelita). Najwcześniejsze symptomy to przedłużająca się żółtaczka oraz opóźnione oddanie smółki przez noworodka. We wczesnym dzieciństwie obfite stolce o brzydkim zapachu i tłuszczowej strukturze.

Mukowiscydozie towarzyszą niedobory pokarmowe, które powodują problemy z nabieraniem masy ciała i wzrostem dziecka. Enzymy trzustkowe nie docierają prawidłowo do jelita cienkiego, przez co nie spełniają swojej funkcji. Powoduje to zaburzenia trawienia i wchłaniania tłuszczów i węglowodanów. Charakterystyczny dla chorych jest tzw. “słony pot”. 

Mukowiscydoza zaburza wchłanianie tłuszczów uniemożliwiając absorpcję rozpuszczalnych w nich witamin: A, E,K. Postępujące niszczenie trzustki prowadzi do niewydolności narządu i zmniejsza produkcji insuliny, co powadzi do powstania cukrzycy. Szacuje się, że cukrzyca rozwija się u około 30% pacjentów chorych na mukowiscydozę.

Mukowiscydoza blokuje wydzielanie i składowanie żółci, co może prowadzić do rozwoju kamicy żółciowej. Przewlekły zastój żółci wtórnie uszkadza wątrobę i może stać się przyczyną tzw. marskości żółciowej. Śluz ten staje się środowiskiem rozwoju bakterii, co może prowadzić do nadmiernej kolonizacji jelita cienkiego. stan ten nazywany jest zespołem rozrostu bakteryjnego (zespół SIBO).

Jeśli chcesz wiedzieć jak wpływa nieoczyszczona klimatyzacja na układ oddechowy obejrzyj film: 

Zobacz film: Jaki wpływ ma nieoczyszczona klimatyzacja na układ oddechowy? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Mukowiscydoza - leczenie

Mukowiscydozę leczy się poprzez łagodzenie jej objawów. Dzięki specjalnym lekom sprowadza się wydzielinę do postaci płynnej. U niektórych pacjentów wspomagająco stosuje się antybiotykoterapię. Zróżnicowany przebieg mukowiscydozy wymaga zróżnicowanego leczenia. Miesięczny koszt terapii waha się od 800 do 3000 złotych. W Polsce tylko nieliczne leki na mukowiscydozę są refundowane.

Mukowiscydoza – leczenie objawów ze strony przewodu oddechowego:

  • usuwanie lepkiej i gęstej wydzieliny z dróg oddechowych;
  • łagodzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli za pomocą antybiotyków;
  • fizjoterapia układu oddechowego, poprawiająca drożność oskrzeli.

Mukowiscydoza - leczenie objawów ze strony przewodu pokarmowego

  • przyjmowanie dużej ilości witamin, szczególnie witaminy: A, D, E oraz K;
  • poprawianie niedoboru enzymów trzustkowych;
  • wysokoenergetyczna dieta, która pokrywa 20 - 150% dobowego zapotrzebowania kalorycznego.

Mukowiscydoza - długość życia w Polsce

Mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną oraz śmiertelną. W Polsce na mukowiscydozę choruje około 2000 osób. Obecnie długość życia pacjentów wynosi średnio 35 lat. Przeżywalność, w dużej mierze zależy od szybkości z jaką rozpoczęto leczenie.

Mukowiscydoza -Długość życia na świecie

Szacuje się, że nosicielem wadliwego genu w 7 chromosomie jest 2-5% osób w dorosłej populacji. Szacuje się, że na świecie choroba powoduje skrócenie życia do około 40 lat. Mukowiscydoza w populacji europejskiej występuje z częstością ok. 1/2500 urodzeń. W niektórych krajach europejskich, gdzie leczenie jest znacznie rozwinięte, długość życia wynosi średnio 50 lat.

Nie istnieje jeszcze w pełni skuteczny lek na mukowiscydozę, na całym świecie prowadzone są jednak badania nad nowymi metodami terapii. Wymienione sposoby pozwalają jedynie przedłużyć życie pacjenta, który ciągle ma nadzieję, że któregoś dnia pojawi się skuteczny środek.

Data aktualizacji: 31.08.2020,
Opublikowano: 26.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej