Mróz – jak się przed nim bronić? Jak prawidłowo się rozgrzać w bardzo zimne dni?

Fot: kadr z programu 36,6

Niska temperatura może mieć korzystny wpływ na działanie organizmu. Poprawia krążenie, aktywuje układ odpornościowy, dzięki czemu rzadziej chorujemy. Aby z tego skorzystać trzeba wiedzieć, jak o siebie dbać w wyjątkowo mroźne dni. O czym trzeba pamiętać? Jak się ubierać, kiedy temperatura spada poniżej zera?

Jednym z tematów poruszanych w pierwszym odcinku piątej serii programu 36,6 °C był mróz. Mimo że za oknem mamy raczej wiosenne temperatury, to pogoda często płata figla i niskie temperatury mogą jeszcze do nas wrócić. Mimo że mróz może mieć korzystny wpływ na organizm, to w niektórych sytuacjach stanowi śmiertelne zagrożenie. O takich właśnie zagrożeniach w rozmowie z Ewą Drzyzgą mówił dr Tomasz Sanak, ratownik medyczny.

Jak się chronić przed zimnem?

Temperatura, którą pokazują termometry może się znacznie różnić od tej, którą faktycznie odczuwamy będąc na mrozie. Na tzw. temperaturę odczuwalną składa się wilgotność powietrza oraz prędkość wiatru. Najlepszym sposobem na rozgrzanie się w wyjątkowo mroźne dni jest ruch. Dzięki aktywności fizycznej krew szybciej krąży i od razu robi nam się cieplej. Jeśli planujemy dłuższy spacer w zimny dzień warto zaopatrzyć się w coś do jedzenie. Najlepiej sięgnąć po cukry proste. Organizm szybko je przyswoi i zmieni w energię, której w czasie zimnych dni bardzo potrzebujemy.

Co najlepiej rozgrzewa Cię zimą?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zobacz także: Czym jest hipotermia miejska? Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Sam ruch i jedzenie, które dostarczy nam energii, to zdecydowanie za mało, aby przetrwać zimny dzień. Ogromne znaczenie ma to, w co jesteśmy ubrani wychodząc na mróz. Dobrym rozwiązaniem jest bielizna termoaktywna, która odprowadza wilgoć ze skóry. Warto także założyć ciepły polar lub sweter, który stworzy warstwę nieruchomego powietrza, a to jest najlepszą izolacją. Wychodząc na zewnątrz w bardzo mroźny dzień warto pamiętać o puchowej kamizelce oraz kurtce z odpowiednią membraną.

Jak rozgrzać się zimą?

Czasem zdarza się, że mimo dobrego przygotowania i tak jest nam zimno. Co wtedy robić? Jak podkreśla dr Tomasz Sanka pod żadnym pozorem nie można chuchać w dłonie, aby je rozgrzać . Dlaczego? Para wodna, która początkowo ogrzewa nasze dłonie szybko zamarza i zmienia się na skórze kryształki lodu. Kiepskim pomysłem będzie także sięgnięcie po tzw. herbatę z prądem. Jak podkreśla specjalista alkohol daje jedynie pozorne wrażenie rozgrzania, a w rzeczywistości wychładzamy się jeszcze bardziej.

Zatem, co pić, aby się rozgrzać? Czy kremy są w stanie ochronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem niskiej temperatury? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: O czym trzeba pamiętać zimą? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.03.2019,
Opublikowano: 05.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej