Mrowienie głowy - jakie mogą być przyczyny?

Thiago Santos/getty images

Mrowienie głowy to efekt pobudzenia zakończeń nerwowych w skórze związanych z ich nieprawidłową stymulacją lub zaburzeniami ukrwienia. Najczęściej przyczyna jest dość banalna i dolegliwość nie wymaga specjalnego postępowania.

Mrowienie głowy to potoczne określenie zaburzeń czucia w obrębie powłok czaszki. Powodem może być stan zapalny albo przejściowe niedokrwienie. Chwilowe dolegliwości zwykle nie wymagają żadnej interwencji, jeśli jednak objaw pojawia się w sposób powtarzalny, konieczne może być przeprowadzenie badania lekarskiego i poszukiwanie pierwotnej przyczyny.

Zobacz też:

Mrowienie głowy – czym jest i skąd się bierze?

Mrowienie głowy, mrowienie w głowie czy na głowie – to często słyszane skargi w gabinetach lekarskich. Pacjenci przychodzą do lekarza, gdy dolegliwości powtarzają się i są uciążliwe w codziennym życiu. Jeśli nie stwierdza się widocznych chorób skóry głowy, w nomenklaturze medycznej określa się taki stan jako parestezje. Nazwa ta obejmuje zaburzenia czucia pod postacią nieprawidłowych wrażeń zmysłowych, mających charakter pieczenia, swędzenia, zwiększonej wrażliwości, zarówno przy dotykaniu skóry głowy, jak i włosów.

Przypadłość ta może nasilać się przy bezpośredniej stymulacji – czyli np. przy korzystaniu z zagłówków foteli, podczas leżenia z głową opartą o poduszkę czy w czasie noszenia nakryć głowy. Objaw pojawia się czasami spontanicznie, bez żadnego drażniącego impulsu. Opisywanie tego zjawiska przez pacjentów jako „mrowienie w głowie” jest zwykle związane ze sposobem, w jaki chory subiektywnie odczuwa tę dolegliwość. Przyczyna leży zwykle w powierzchownych, znajdujących się w skórze zakończeniach czuciowych.

Nerwica a mrowienie głowy

Oprócz schorzeń czysto somatycznych powodem odczuwania mrowienia głowy bywa nerwica. U chorego mogą wystąpić wówczas różne objawy wegetatywne – zaburzenia rytmu serca, pracy układu pokarmowego, nadmierna potliwość, zawroty głowy, nudności, wymioty, drżenia kończyn czy też problemy z przełykaniem. Jednym z tego typu objawów są właśnie nieprawidłowe wrażenia czuciowe, często dotyczące również skóry głowy. Mrowienie może obejmować tył głowy albo całą powierzchnię sklepienia czaszki. Może też dotyczyć twarzy, gdzie oprócz swędzenia pojawiają się czasem tiki, zwiększone napięcie i skurcze mięśni, drętwienia, problemy z mówieniem. Symptomy zaburzeń nerwicowych wymagają innego postępowania niż w przypadku schorzeń niemających podłoża psychicznego. By dolegliwości całkowicie ustąpiły, często wystarcza poprawa samopoczucia czy podanie niewielkiej dawki leków uspokajających.

Mrowienie połowy głowy

Mrowienie odczuwane w obrębie połowy głowy może mieć różne przyczyny. Najbanalniejszą jest ucisk na skórę głowy, powodujący niewielkie, przejściowe niedokrwienie powłok. Jest to bezpośrednim powodem nieprawidłowego funkcjonowania włókien nerwowych – ich względnego niedotlenienia i braku dowozu substancji odżywczych. Ze zjawiskiem takim można spotkać się w codziennych sytuacjach, takich jak np. dłuższy sen na boku z głową opartą o twarde podłoże.

Mrowienie połowy głowy może być spowodowane przez skurcz naczyń związany z migreną czy tzw. klasterowym bólem głowy. Zaburzenia czucia pod postacią mrowienia po jednej stronie albo na czubku głowy często są wtedy wstępem do silnego ataku bólowego, połączonego np. z paleniem, silnym pieczeniem skóry głowy, zawrotami, nudnościami, wymiotami czy światłowstrętem. Jednostronne mrowienie głowy czy twarzy może wynikać z chorób nerwów czaszkowych – trójdzielnego lub twarzowego, np. stanów zapalnych albo zespołów uciskowych.

Mrowienie głowy a choroby skóry

Mrowienie głowy, przewlekły świąd czy nawet ból mogą być wywołane przez liczne schorzenia owłosionej skóry głowy. Przykładami są np.:

  • alergie na kosmetyki (np. szampon czy odżywkę) albo na leki,
  • łupież,
  • oparzenie słoneczne,
  • wszawica,
  • przewlekłe łojotokowe zapalenie skóry,
  • inne stany zapalne,
  • zmiany skórne w przebiegu chorób zakaźnych, np. ospy wietrznej,
  • łuszczyca czy inne choroby autoimmunologiczne skóry,
  • grzybice.

Subiektywnie odczuwanemu mrowieniu towarzyszą wówczas zwykle widoczne zmiany na skórze głowy: zaczerwienienie, obrzęk, przebarwienia, zwiększone ucieplenie, krostki lub pęcherzyki, miejscowe lub uogólnione wypadanie włosów. Przewlekły, uciążliwy świąd może wywoływać (szczególnie w przypadku dzieci) reakcję obronną pod postacią drapania głowy, co wtórnie nasila stan zapalny i może powodować powstawanie tzw. przeczosów – linijnych, drobnych otarć skóry głowy. Utrudnia to leczenie i wygojenie zmian skórnych, co jest koniecznym warunkiem ustąpienia mrowienia.

Mrowienie głowy a choroby neurologiczne

Mrowienie głowy jest niekiedy spowodowane przez schorzenia obwodowego układu nerwowego – pod wpływem procesu chorobowego dochodzi do zwyrodnienia włókien nerwowych i zaburzeń czucia. Takie polineuropatie mogą być związane z chorobą alkoholową albo wywołane np. cukrzycą.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka?/Budowa skóry

źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. R. J. G. Rycroft i in., Dermatologia, red. pol. L. Rudnicka i in.,Warszawa 2014.

2. A. Prusiński, Neurologia praktyczna, Warszawa 2011.

Data aktualizacji: 16.12.2021,
Opublikowano: 16.12.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej