Morszczuk - wartości odżywcze, kalorie. Czy rybę można jeść w ciąży?

Fot: fcafotodigital / gettyimages.com

Morszczuk to zdrowa ryba, jednak musi pochodzić ze sprawdzonego źródła. Morszczuk ma chude mięso, o dużej zawartości białka, wapnia, selenu oraz witaminy B12. Czy morszczuk jest polecany kobietom w ciąży? Sprawdźcie!

Morszczuk jest rybą, którą wyróżnia chude mięso bogate w kwasy DHA. W 100 g morszczuka znajdziemy 0,32 g kwasów tłuszczowych, więcej niż w mięsie innych popularnych ryb (dorsza czy halibuta). 

Morszczuk nie jest rybą kaloryczną, chociaż wiele zależy od sposobu jej przygotowania. Smażona na głębokim oleju zwiększa kaloryczność i traci wartości odżywcze, dlatego najlepiej ją przygotowywać na parze lub grillu. Morszczuk zawiera 50 mg cholesterolu na 100 g mięsa oraz sporo białka, wapnia, selenu oraz witaminy B12. W mięsie morszczuka znajdziemy także zawiera aminokwasy egzogenne, które nie są produkowane w organizmie, takie jak: lizyna (1,42 g/ 100 g), leucyna (1,32 g/ 100 g), walina (1,0 g/100 g), izoleucyna (1,16 g/ 100 g), treonina (0,90 g/ 100 g).

Zawartość potasu w rybie pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia, serca oraz na układ nerwowy. Z kolei witaminy z grupy B poprawiają koncentrację i pracę mózgu. Selen to pierwiastek, którego niedobór może powodować obniżenie sprawności seksualnej. To również on pomaga w budowaniu odporności, normuje pracę tarczycy, zapobiega powstawaniu nowotworów, a zwłaszcza raka wątroby, płuc i jelita grubego. 

Tabela wartości odżywczych zawartych w mięsie morszczuka

100 g 89 kcal
Białko  17,2 g
Tłuszcze  2,2 g
Kwasy omega-3 0,36 g (DHA 0,32 g)
Cholesterol  50 mg
Potas 270 mg
Fosfor 142 mg
Sód 100 mg
Magnez 23 mg
Niacyna 3 mg
Witamina B12 1 µg
Witamina D3 1,3 µg
Witamina A 10 µg

Morszczuk - kto może go jeść? Wpływ na zdrowie

Mięso morszczuka zawiera dużo wielonasyconych kwasów tłuszczowych, jest zatem zalecane osobom z miażdżycą, problemami z cholesterolem, z układem krążenia, a także w profilaktyce reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy, alergii. Duża ilość kwasów tłuszczowych w diecie obniża ryzyko powstania zakrzepów w tętnicach. 

Morszczuk - czy ciężarne mogą go jeść?

Morszczuk jest rybą w pełni bezpieczną dla kobiet w ciąży, bowiem w jego mięsie nie ma rtęci. Jest nawet zalecany, właśnie ze względu na wysoką zawartość kwasów DHA, korzystnie wpływających na rozwój płodu. 

Warto pamiętać, że morszczuk musi pochodzić ze zrównoważonego połowu. Dowodzi tego certyfikat MSC. Certyfikat ASC świadczy z kolei o tym, że ryba została wyhodowana w sposób odpowiedzialny. Jakich ryb należy unikać? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jakich ryb unikać? Źródło: Wiem, co jem 

Morszczuk - przepis na pyszną rybkę

Morszczuk jest sprzedawany w postaci filetów (ze skórą lub bez) lub w postaci tuszek. Najzdrowiej i najsmaczniej przygotować rybę na parze, na grillu lub w piekarniku. Ten typ obróbki termicznej najlepiej wydobywa smak z ryby, która dobrze smakuje z warzywami lub w sosie np. cytrynowym lub pomidorowym. Morszczuka można z powodzeniem wykorzystać do przygotowania pulpetów rybnych lub zupy rybnej czy ryby po grecku. 

Smażenie morszczuka zwiększa ilość kwasów nasyconych, a obniża zawartość kwasów tłuszczowych wielonasyconych. 

Polecamy: Ryba mrożona, ryba wędzona, a może w puszce - jakie produkty rybne są zdrowe?

Data aktualizacji: 12.12.2019,
Opublikowano: 17.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej