Mikrolaryngoskopia – wskazania i przebieg badania krtani

Fot: bymuratdeniz / gettyimages.com

Mikrolaryngoskopia, określana przez chirurgów mianem laryngoskopii bezpośredniej lub mikrodirektoskopii, jest badaniem umożliwiającym dokładną ocenę krtani i gardła dolnego. Jak wygląda zabieg i kiedy się go wykonuje? 

Mikrolaryngoskopia polega na wprowadzeniu do gardła sztywnego laryngoskopu przymocowanego na przygotowanej do tego dźwigni opartej na klatce piersiowej pacjenta. Po wprowadzeniu i umocowaniu laryngoskopu podłączane jest źródło światła. Następnie lekarz pod kontrolą wzroku lub przy użyciu mikroskopu może dokładnie ocenić struny głosowe i pozostałe elementy budowy krtani.

Kiedy wykonujemy badanie?

O przeprowadzeniu takiego badania możemy pomyśleć jeżeli występują u chorego następujące objawy: przewlekła chrypka lub zmiana barwy głosu, zaburzenia połykania lub dolegliwości bólowe w trakcie przełykania pokarmów oraz uczucie ciała obcego w gardle, przewlekły kaszel i okresowo występująca duszność, a także krwioplucie i stwierdzenie guza na szyi. Objawy te mogą mieć szereg przyczyn. Niektóre z nich mogą być odzwierciedleniem naszego stanu emocjonalnego i nie muszą wiązać się z somatycznym podłożem chorobowym.

Kwalifikacja do mikrolaryngoskopii

Decyzję o kwalifikacji do badania podejmuje lekarz – otolaryngolog lub foniatra. Zazwyczaj poprzedzona jest ona badaniem lekarskim składającym się z wywiadu i oceny krtani w laryngoskopii pośredniej, czyli przy użyciu lusterka krtaniowego. Przed zabiegiem mogą być też wykonane badania endoskopowe krtani przy użyciu endoskopu sztywnego wprowadzanego przez jamę ustną lub nasofiberoskopu wprowadzanego przez nos. U kobiet w ciąży badanie należy odroczyć - zabieg możemy planować dopiero po rozwiązaniu.

Diagnostyka czy leczenie ?

Mikrolarygoskopię wykonuje lekarz otolaryngolog (chirurg głowy i szyi) w celu diagnostyki i leczenia chorób krtani. W przypadku zmian o charakterze nowotworu złośliwego, podczas procedury, lekarz możne pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Na podstawie tego wyniku pacjent jest kwalifikowany do dalszego leczenia.

W przypadku łagodnych zmian krtani, lekarz bezpośrednio po ocenie pod kontrolą wzroku może je usunąć chirurgicznie. W ten sposób możemy usuwać polipy i torbiele krtani, guzki głosowe, obrzęki Reinkego oraz brodawczaki krtani.

Kiedy warto udać się do laryngologa? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

zobacz film: Kiedy warto zgłosić się do laryngologa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak się przygotować ?

Badanie to wykonujemy w znieczuleniu ogólnym z wprowadzeniem rurki intubacyjnej. Wymaga więc specjalnego przygotowania. Przed badaniem pacjent musi pozostawać na czczo. Nie powinien spożywać pokarmów 6 godzin przed zabiegiem i płynów 4 godziny przed znieczuleniem. Przed znieczuleniem należy wykonać także odpowiednie badania zlecone przez chirurga lub anestezjologa. W skład przykładowego zestawu badań wchodzi: morfologia, elektrolity, koagulogram, glukoza, kreatynina, badanie w kierunku wirusów HBV i HCV, EKG i RTG klatki piersiowej. U osób z chorobami tarczycy korzystne jest oznaczenie TSH i hormonów tarczycy przed zabiegiem. O zakresie wykonywanych badań decyduje lekarz. W trakcie rozmowy przed badaniem należy poinformować laryngologa i anestezjologa o wszystkich chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach. Można się do tego przygotować wypisując powyższe informacje na kartce.

Rekonwalescencja po zabiegu.

Po badaniu pacjent zostaje wybudzony ze znieczulenia. Każdy reaguje indywidualnie, ale w większości przypadków w kolejnym dniu jest w stanie normalnie funkcjonować. Po badaniu mogą wystąpić objawy związane z pobraniem wycinka z krtani lub objawy pointubacyjne. Najczęściej obserwujemy utrzymującą się chrypkę i dolegliwości bólowe. Zawsze należy zgłosić je lekarzowi wykonującemu badanie. Objawy ustępują w różnym czasie w zależności od przyczyny. Każdorazowo wymagają dodatkowej oceny laryngologicznej lub foniatrycznej krtani przy pomocy lusterka krtaniowego lub endoskopu. W przypadku leczenia operacyjnego dolegliwości utrzymują się dłużej, aż do wygojenia operowanego miejsca. Jeżeli zmiany w krtanie występują obustronnie konieczne jest przeprowadzenie zabiegu dwuetapowo. Najpierw usuwa się zmiany ze struny głosowej po jednej stronie, a po wygojeniu operowana jest strona przeciwległa. Takie postępowanie zapobiega tworzeniu się zrostów w okolicy poddanej zabiegowi. Po zabiegu przez okres dwóch tygodni należy oszczędzać głos.

Zapalenie krtani u dziecka - skąd się bierze i jak z nim walczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc Źródło: 36,6

Jak zapobiegać chorobom krtani?

Zarówno przed i po zabiegu wskazana jest eliminacja czynników ryzyka związanych z rozwojem chorób krtani. Są to między innymi: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy, narażenie na drażniące związki chemiczne oraz przeciążenie strun głosowych często związane z pracą głosem.

Wynik bania histopatologicznego – i co dalej ?

Po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego, możemy ocenić czy mamy do czynienia ze zmianą nowotworową o charakterze złośliwym – najczęściej z rakiem płaskonabłonkowym – czy też przykładowo ze zmianą przednowotworową. W tym drugim przypadku zalecane jest leczenie chirurgiczne. Jeżeli w ocenie patomorfologicznej wycinka uzyskujemy wynik dodatni w kierunku zmiany złośliwej wybór leczenia zależy od rozległości zmiany. Może być konieczne rozszerzenie diagnostyki o tomografię z kontrastem lub PET. O zakresie wykonywanych badań i wyborze dalszego leczenia (radioterapia, leczenie operacyjne, chemioterapia) decyduje zespół lekarski.

Monika Anita Maciejewska jest otolaryngologiem i lekarzem medycyny estetycznej. Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Warszawie. Szkolenie specjalizacyjne odbyła w Klinice Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wiedzę w zakresie laryngologii poszerzała w szpitalach klinicznych Uniwersytetu Lizbońskiego oraz Uniwersytetu Nova w Lizbonie. Członek Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów – Chirurgów Głowy i Szyi oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje i poszerza wiedzę zawodową, uczestnicząc w licznych sympozjach, konferencjach i szkoleniach w kraju i zagranicą. Jest także jedną z autorek bloga www.laryngosfera.com.

Data aktualizacji: 17.02.2020,
Opublikowano: 17.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej