Migdały to nasiona blisko spokrewnionego z brzoskwinią migdałowca zwyczajnego (Amygdalus communis) – ciepłolubnej rośliny pochodzącej z Azji Środkowej i Mniejszej, która przez wieki rozprzestrzeniła się w Europie Południowej, Afryce Północnej czy na Kaukazie. Przyjmuje postać krzewu lub niewielkiego drzewa. Owoc, podobny do brzoskwini, charakteryzuje się szarozieloną, włóknistą okrywą, która jesienią, pękając, uwalnia pestkę zawierającą nasienie – jedyną zdatną do konsumpcji część rośliny.
Z jednego drzewa można zebrać rocznie około 20 kg migdałów, które są bardzo popularnym produktem spożywczym, dlatego wciąż poszerza się obszar uprawy migdałowca. Największym producentem migdałów na świecie są Stany Zjednoczone, a zwłaszcza Kalifornia.
Migdały – właściwości
Właściwości czynią z migdałów bardzo wartościową przekąskę czy dodatek do potraw lub deserów. Nasiona dostarczają m.in. dużo składników mineralnych, zwłaszcza:
- wapnia (podstawowy budulec kości i zębów),
-
magnezu (niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz układu nerwowego, przyczyniający się do złagodzenia uczucia zmęczenia),
-
cynku (dba o utrzymanie prawidłowego widzenia, pozwala zachować zdrową skórę, włosy czy paznokcie),
- żelaza (pomaga w transporcie tlenu, a także produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny),
- manganu (ważny dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego),
- fosforu (podobnie jak wapń wspomaga utrzymanie mocnych kości i zębów).
Właściwości zdrowotne migdałów wynikają również z wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obniżają one ciśnienie krwi oraz stężenie „złego” cholesterolu (LDL), przeciwdziałają miażdżycy, zawałowi serca oraz innym problemom z układem krążenia, a także zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy.
Wartości odżywcze migdałów to ponadto zasługa innych cennych składników nasion migdałowca zwyczajnego, czyli wpływającego korzystnie na pracę jelit błonnika, łatwo przyswajalnego białka, a zwłaszcza witaminy E, która wspomaga procesy widzenia, wpływa na wydolność mięśni i jest silnym przeciwutleniaczem, hamującym procesy starzenia organizmu, szczególnie skóry. To dlatego migdały są chętnie stosowane w przemyśle kosmetycznym, można je znaleźć w składzie balsamów do kąpieli, kremów do twarzy czy preparatów do pielęgnacji włosów.
Migdały – kalorie
Migdały dostarczają sporo kalorii – 100 g zawiera około 580 kcal. Jednak nie oznacza to, że osoby z nadwagą lub obawiające się nadprogramowych kilogramów powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania nasion migdałowca zwyczajnego. Duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które skutecznie regulują przemianę materii i zapobiegają rozrostowi tkanki tłuszczowej, powoduje, że migdały mogą być wartościową przekąską. Dostarczają one także sporo błonnika, wypełniającego żołądek i przeciwdziałającego szybkiemu atakowi głodu.
Ile migdałów dziennie można zjeść?
Ze spożywaniem migdałów na pewno nie należy przesadzać. Ich nadmiar w jadłospisie grozi wystąpieniem zaparć i innych problemów żołądkowych. Przyjmuje się, że dziennie powinno się zjadać nie więcej niż 4 migdały, w postaci przekąski między posiłkami lub dodatku do potraw czy deserów.
Mleko migdałowe
W wartości odżywcze bogate jest mleko migdałowe, które można kupić w sklepie lub samodzielnie przygotować w domu. Szklankę obranych ze skórki migdałów zalewa się trzema szklankami wody mineralnej i zostawia na noc. Następnie całość należy zmiksować blenderem, dosłodzić (np. syropem klonowym), przecedzić przez sito i dodać jeszcze szklankę wody mineralnej. Napój można przyprawić do smaku cynamonem.
Polecamy: Mleko migdałowe – kalorie, właściwości, skład. Jak zrobić mleko migdałowe?
Migdały w ciąży
Nie ma przeciwwskazań do jedzenia migdałów w ciąży, oczywiście pod warunkiem, że kobieta nie jest na nie uczulona. Trzeba bowiem pamiętać, że nasiona migdałowca zwyczajnego należą do dość silnych alergenów, które mogą wywoływać reakcje uczuleniowe.
Kobieta spodziewająca się dziecka czasami nawet powinna wprowadzić do diety migdały, ponieważ – dzięki zasadowemu odczynowi – zobojętniają kwasy żołądkowego i pomagają zapobiegać zgadze, czyli dolegliwości dość często pojawiającej się w ciąży. Pomagają też uporać się z porannymi mdłościami. Cenne składniki migdałów, zwłaszcza wapń, miedź, mangan, witamina B2 (ryboflawina) czy kwas foliowy, są potrzebne zarówno organizmowi kobiety, jak i jej dziecka.
Migdały – zdrowe czy trujące?
Wyróżnia się dwa rodzaje migdałów: słodkie i gorzkie. Pierwsze z nich wykazują duże właściwości odżywcze i mogą być bez obaw spożywane. Migdały gorzkie zawierają natomiast amigdalinę, czyli naturalną toksynę roślinną, która podczas rozkładu w organizmie wydziela silnie trujący kwas pruski. Jego nadmiar powoduje ból i zawroty głowy, zaburzenia psychiczne czy ruchowe, a w ciężkich przypadkach zatrzymanie akcji serca, śpiączkę, a nawet śmierć.
Nie należy jeść migdałów gorzkich, które dopiero po odpowiednim przetworzeniu przemysłowym używane są do wzbogacania smaku żywności i napojów, w tym likierów (np. amaretto), ciastek i ciast.
Redakcja serwisu 30.10.2018r.
Proszę pamiętać, że w botanice słowo nasienie jest uznawane - niejednokrotnie jako bardziej właściwe niż nasiono. Współcześnie częściej używa się sformułowania nasiono, jednak nie oznacza to, że nasienie jest formą niepoprawną.
Ja. 19.10.2018r.
Nasienie, panie inteligentny inaczej , to jest w jądrach i wytryskuje po orgazmie . A w roślinie jest nasiono.