Metyldopa - właściwości, działanie, zastosowanie i dawkowanie leku na nadciśnienie

Fot. photos_ / Getty Images

Istnieje wiele preparatów, które stosuje się w celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Przykładem może być metyldopa, która jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu nadciśnienia u kobiet ciężarnych, które ze względu na rozwijający się płód nie mogą przyjmować innych preparatów.

Metyldopa jest lekiem alternatywnym w terapii nadciśnienia osób dorosłych i stosuje się ją w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. Może wywołać szereg działań niepożądanych, związanych ze swoim mechanizmem działania. W dobrze dobranych dawkach metyldopa jest lekiem bezpiecznym.

Metyldopa - właściwości

Metyldopa to substancja chemiczna, należąca do grupy leków hamujących aktywność układu współczulnego, działająca na ośrodkowy układ nerwowy.

Po podaniu doustnym w postaci niezmienionej wchłania się około 25% leku. W przewodzie pokarmowym, a dokładniej w ścianie jelita, dochodzi już do przemian metyldopy i powstania aktywnych form metabolicznych. Maksymalne stężenie leku we krwi osiągane jest po 2-3 godzinach, natomiast efekt działania preparatu utrzymuje się około dobę. Metyldopa wydalana jest przez nerki.

Metyldopa - działanie

Metyldopa ma efekt hipotensyjny, czyli obniża ciśnienie. Blokuje powstawanie dopaminy, która jest potrzebna do produkcji noradrenaliny, substancji odpowiadającej między innymi za prawidłowe napięcie naczyń w organizmie. Jest fałszywym neuroprzekaźnikiem - blokuje receptory dla noradrenaliny i adrenaliny w mózgu oraz w zakończeniach nerwowych obwodowych. Oprócz tego hamuje enzym karboksylazę, który potrzebny jest do produkcji adrenaliny.

Metyldopa działa na układ krwionośny, zmniejsza akcję serca i zwęża naczynia krwionośne.

Metyldopa upośledza koncentrację oraz koordynację ruchową, nie powinno się w trakcie jej przyjmowania prowadzić pojazdów. Na czas terapii należy zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Metyldopa - zastosowanie

Lek ten stosuje się w leczeniu nadciśnienia łagodnego lub umiarkowanego, szczególnie u kobiet w ciąży. Substancję stosuje się także jako lek alternatywny w leczeniu nadciśnienia osób dorosłych z nadmierną aktywnością układu współczulnego w połączeniu z lekiem moczopędnym.

Metyldopa nie wykazuje negatywnego wpływu na płód, nie przenika do łożyska. Należy do leków z kategorii B, może być więc stosowana u ciężarnych bez większego niepokoju w II i III trymestrze ciąży. Jeżeli chodzi o I trymestr ciąży, nie przeprowadzono badań na ten temat. Należy skontrolować ciśnienie noworodka w dniu porodu. Metyldopa przechodzi do pokarmu kobiecego.

Metyldopy nie stosuje się w chorobach związanych z niewydolnością wątroby, depresji, w zaburzeniach seksualnych i w niedokrwistości hemolitycznej.

Zobaczcie, jakie są różnice między suplementami diety a lekami:

Zobacz film: Różnice między suplementami a lekami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Metyldopa - działania niepożądane

Działania niepożądane podczas leczenia metyldopą nie występują często. Jest to lek bezpieczny, gdy jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Metyldopa, a właściwie jej metabolit α-metylodopamina zwiększa wytwarzanie prolaktyny - żeńskiego hormonu płciowego. Poczas leczenia metyldopą następuje zastąpienie dopaminy α-metylodopaminą w podwzgórzu, co prowadzi do zwiększenia stężenia prolaktyny w surowicy. Między innymi z tej przyczyny może powstać część działań niepożądanych (mlekotok, osłabienie libido) obserwowanych podczas terapii.

Działania niepożądane metyldopy (uszeregowane od najczęstszych do najrzadszych):

  • zawroty głowy i omdlenia,
  • bóle głowy,
  • depresja,
  • zaburzenia widzenia, zaburzenia w poruszaniu się,
  • obrzęki,
  • spadek ciśnienia po wstaniu z pozycji leżącej,
  • problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak: nudności, wymioty, biegunka,
  • mlekotok,
  • obniżenie libido,
  • niedokrwistość hemolityczna,
  • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,
  • przy dużych dawkach objawy parkinsonizmu,
  • gorączka o niewyjaśnionej przyczynie.

Nie należy stosować metyldopy z lekami antydepresyjnymi - inhibitorami MAO, ponieważ w takim przypadku istnieje ryzyko przełomu nadciśnieniowego.

Metyldopa - dawkowanie

Lek jest dostępny tylko na receptę. Metyldopa jest w sprzedaży w postaci tabletek. Należy ją stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza, nie wolno ustawiać dawkowania samodzielnie. Maksymalna dawka dobowa leku wynosi 2 g.

Lekarz rozpoczyna leczenie metyldopą zazwyczaj od niskich dawek (250 mg), zwiększając je i powoli dochodząc do dawek terapeutycznych, czyli takich, które mają efekt w postaci wyregulowania poziomu ciśnienia. Odstawianie leku powinno być, tak samo jak jego zwiększanie, powolne, by zapobiec efektowi odstawienia, czyli nagłemu wzrostowi ciśnienia.

Bibliografia:

1) Szczeklik A., Interna szczeklika, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2017.

2) Janiec W., Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

Opublikowano: 12.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej