Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie

Fot. Deagreez / Getty Images

Metaliczny zapach z ust wcale nie musi oznaczać choroby. Często wynika np. z niewłaściwej higieny jamy ustnej czy krwawienia z dziąseł. Często metaliczny zapach z usta lub posmak w jamie ustnej powodują przyjmowane leki.

Metaliczny zapach z ust wywołuje ogromny dyskomfort. Może mieć wiele przyczyn. Bardzo często jest skutkiem przyjmowanych leków. Metaliczny posmak w ustach wcale nie musi wskazywać na stan chorobowy. Może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, np. poprzez zaniedbania higieniczne.

Metaliczny zapach z ust – dlaczego powstaje?

Metaliczny posmak w ustach czy też metaliczny zapach z ust jest bardzo nieswoistym objawem, ponieważ może towarzyszyć wielu stanom, zarówno tym patologicznym, jak i fizjologicznym. Najczęściej nie jest to powód do niepokoju, jednak u wielu osób powoduje dyskomfort, wobec czego konieczne jest określenie przyczyny, by móc mu skutecznie zaradzić. W zależności od tego, jakie objawy towarzyszą metalicznemu posmakowi w ustach, można wysunąć podejrzenie co do przyczyny tej dolegliwości. Zawsze w przypadku wystąpienia metalicznego posmaku w ustach warto skonsultować się z lekarzem.

Metaliczny zapach z ust – przyczyny

Metaliczny zapach z ust może świadczyć o niektórych stanach chorobowych. Zalicza się tu zapalenie zatok przynosowych. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może ostatecznie dawać nieprzyjemny, mdły, czasem metaliczny zapach z ust. Za metaliczny zapach z ust może być odbierany także zapach amoniaku, który świadczy o niewydolności wątroby.

Bardzo częstą przyczyną metalicznego zapachu z ust są zaniedbania higieniczne. Szczególnie dotyczy to osób dorosłych z chorobami dziąseł, kiedy dochodzi do podkrwawiania z dziąseł. Są one obrzęknięte, podatne na uszkodzenia, a krew, która dostaje się do jamy ustnej, może dawać metaliczny zapach z ust czy posmak. Metaliczny zapach może również być wynikiem halitozy, czyli po prostu nieprzyjemnego zapachu z ust na różnym podłożu. U dzieci często higiena jamy ustnej jest niedokładna, a zalegające resztki pokarmu mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust.

Bardzo często osoby przyjmujące różne leki skarżą się na metaliczny posmak w ustach, któremu towarzyszy również swego rodzaju metaliczny zapach. Tak działa wiele antybiotyków, ale także leków moczopędnych, przeciwalergicznych, obniżających ciśnienie, a także leków stosowanych w leczeniu nowotworów.

Niektóre choroby poza schorzeniami wątroby również mogą powodować nieprzyjemny, metaliczny zapach z ust, jak np. choroby nerek, cukrzyca, choroby krążenia. Ponadto na metaliczny zapach w ustach cierpią często osoby przewlekle chore, u których dochodzi do zaburzeń połykania, produkcji śliny czy istnieje pewna niemożność higieny ustnej.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowana wątroba:  

Zobacz film: Budowa wątroby. Rodło: 36,6. 

Metaliczny zapach z ust – leczenie i zapobieganie

Aby skutecznie usunąć metaliczny zapach z ust, konieczne jest rozpoznanie jego przyczyny i jej leczenie. Zaniedbania higieniczne czy choroby dziąseł warto skonsultować z dentystą. Nie należy zapominać także o higienie języka, płukaniu jamy ustnej specjalnie do tego przeznaczonymi płynami, jak również używaniu nitek dentystycznych. W przypadku gdy metaliczny zapach z ust bądź posmak w ustach wynikają z przyjmowanych leków, warto przedyskutować z lekarzem możliwość ich zmiany. Nie wolno odstawiać leków na własną rękę.

Jeśli metaliczny zapach z ust jest objawem choroby wątroby bądź innego narządu, konieczne jest leczenie przyczynowe. Istnieją na rynku środki mające neutralizować brzydki zapach z ust. Jak najbardziej można je stosować, jednak nie można zapominać o konieczności znalezienia pierwotnego problemu.

Data aktualizacji: 27.11.2018,
Opublikowano: 27.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej