Masz problemy z wysokim ciśnieniem? Sprawdź, jak je obniżyć bez leków!

Fot: simpson33 / gettyimages.com

Szacuje się, że z nadciśnieniem zmaga się niemal 10 mln Polaków. Co gorsza spora cześć chorych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego lepiej go nie lekceważyć. Zatem, jak sobie z nim  poradzić i czy zawsze konieczna jest farmakologia?

Ciśnienie tętnicze to siła z jaką krew uderza w tętnice. Dzięki temu krew krąży prawidłowo, a wszystkie komórki w ciele są odpowiednio odżywione i dotlenione. Jeśli ten nacisk jest za duży mówi się o nadciśnieniu tętniczym.

Co powoduje rozwój nadciśnienie?

O nadciśnieniu mówi się w sytuacji, gdy przy pomiarze ciśnienie skurczowe wynosi 140 (lub więcej) mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe 90 (lub więcej)  mm Hg. Taki stan rzeczy może być spowodowany kilkoma czynnikami. Czasem choroba jest uwarunkowana genetycznie lub współistnieje z innymi schorzenia, np. anemią, niedoczynnością tarczycy, obturacyjnym bezdechem sennym, chorobą nerek. Ale nie tylko. Olbrzymi wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego ma styl życia. Osoby, których podstawą diety są produkty bogate w tłuszcz lub sól, a do tego stronią od ruchu znajdują się grupie ryzyka.

Niestety choroba bardzo długo nie daje o sobie znać i chorzy przez lata nie zdają sobie z zagrożenia i trafiają do lekarza zbyt późno. Tymczasem nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Jak leczyć nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze zazwyczaj leczy się farmakologicznie, ale nie zawsze. Czasem z chorobą można walczyć inaczej. Jak? Przede wszystkim zmieniając styl życia.

  • Ograniczyć sól

Sól to jedna z najczęściej stosowanych przypraw. Niestety, jej nadmiar w diecie to prosta droga do nadciśnienia. Learze zalecają, aby osoby z nadciśnieniem najlepiej całkowicie wyeliminowały ją z codziennej diety. Czym ją zastąpić? Choćby ziołami, które nadadzą potrawie smak, ale także poprawią utrzymać prawidłową masę ciała.

Zobacz także: Sól w naszej diecie. Eksperyment: Jak Polacy solą i co z tego mają

  • Regularnie się ruszać

W przypadku osób z nadciśnieniem nie każdy sport będzie wskazany. Niektóre ćwiczenia izometryczne zamiast obniżyć ciśnienie będą jej podnosić. Zdecydowanie bezpieczniejsze i skuteczniejsze w walce z chorobą są ćwiczenia aerobowe, np. pływanie czy bieganie. Wystarczy już kilkanaście minut dziennie, aby poczuć różnicę.

Jak styl życia i dieta przyczyniają się do rozwoju nadciśnienia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak styl życia i dieta przyczyniają się do rozwoju nadciśnienia? Źródło: 36,6

  • Ograniczyć alkohol

Alkohol - zwłaszcza spożywany w nadmiarze - może się przyczynić do uszkodzenia wątroby, nadciśnienia tętniczego, a także niektórych nowotworów. Zdaniem specjalistów osoby, które nie potrafią całkowicie z niego zrezygnować powinny ograniczyć się wypijania jednej lampki wina lub jednego kieliszka wódki dziennie.

  • Zapanować nad stresem

Do rozwoju nadciśnienia tętniczego przyczynia się także stres. Wszystko przez skoki adrenaliny i wzrost stężenia kortyzolu. Dlatego, aby uniknąć problemów, nie tylko z ciśnieniem, trzeba rekompensować sobie negatywne skutki stresu. Jak? Można postawić na ćwiczenia oddechowe, które bardzo szybko przynoszą efekty, lub aktywność fizyczną. Równie dobrze można czytać lub układać puzzle. Tak naprawdę, nie ma znaczenia, który sposób wybierzemy - najważniejsze przy pozwolił nam się wyłączyć i skierować myśli na inne tory. 

  • Stosować zdrową dietę

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na działanie całego organizm, w tym na układ krążenia i ciśnienia. Zdaniem lekarzy najbezpieczniejsza dla osób z nadciśnieniem jest tzw. dieta DASH opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Chorób Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Na czym ona polega? Podstawę tego menu stanowią warzywa i owce, które zawierają flawonoidy, czyli związki, które obniżają ciśnienie krwi. Warto zaznaczyć, że jednym z czynników, który przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego jest otyłość. Zdrowa dieta pomaga schudnąć i utrzymać prawidłową masę ciała.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym materiale: Dieta DASH - na czym polega? Produkty wskazane i przeciwwskazane, jadłospis

  • Rzucić palenie

W ocenie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego czynne i bierne palenie są tak samo niebezpieczne i zwiększają ryzyko odkładania się w żyłach blaszki miażdżycowej. Zdaniem badaczy wystarczy palić dziennie pięć papierosów, aby prawdopodobieństwo wystąpienia zawału czy udaru mózgu wzrosło dwukrotnie.

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej