Masło ghee można używać do smażenia, np. pączków, faworków, frytek. Długo ogrzewane masło nie utlenia się, dzięki czemu nie powstają w nim tłuszcze trans odpowiedzialne za tworzenie się, między innymi, blaszek miażdżycowych.
Masło ghee a masło klarowane
Masło klarowane nazywane jest także ghee, zwłaszcza w Indiach, gdzie wytwarzane jest z mleka bawolego lub krowiego i stosowane niemalże do każdej potrawy wymagającej dodatku tłuszczu. Masło klarowane słynie z delikatnego, lekko orzechowego smaku i aromatu. Ghee powstaje poprzez powolne podgrzewanie 82-procentowego masła na ogniu i oczyszczanie go z substancji, które nie są tłuszczami, czyli wody, białka w postaci piany oraz osadów wytrącających się na dnie garnka w którym roztapia się produkt.
Masło klarowane charakteryzuje się długim okresem przechowywania. Nie zepsuje się przez około 9 miesięcy w temperaturze pokojowej, a w lodówce – około 15 miesięcy. W postaci płynnej masło ghee jest mocno przezroczyste i ma złotą barwę. Po zastygnięciu jego kolor jest intensywnie żółty i przypomina zwykłe masło.
Klarowane masło do smażenia
Masło ghee idealnie sprawdza się do smażenia potraw. W wyniku usunięcia z masła wszelkich zanieczyszczeń i resztek białka zwierzęcego jego temperatura dymienia wynosi ponad 200 stopni Celsjusza, kiedy zwykłe masło pali się już w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Dzięki temu ghee można stosować do nawet bardzo długiego smażenia potraw na głębokim tłuszczu.
Masło ghee a medycyna ajurwedyjska
Medycyna ajurwedyjska przypisuje klarowanemu maśle wiele prozdrowotnych właściwości. Według Ajurwedy, czyli hinduskiego systemu filozoficznego i medycznego, ghee poprawia pamięć i koncentrację, wspiera pracę układu pokarmowego, wspomaga budowę tkanek, leczy alergie oraz pozytywnie wpływa na wchłanianie się substancji odżywczych z przyjmowanych pokarmów.
Masło klarowane jest popularne w medycynie ajurwedyjskiej również przez to, że zioła gotowane w nim są lepiej przyswajane przez organizm niż podane w tabletkach czy kapsułkach.
Masło ghee – właściwości zdrowotne
Masło klarowane przyspiesza przemianę materii w organizmie, dzięki czemu sprzyja szybszemu spalaniu tkanki tłuszczowej. Ghee jest również źródłem kwasu masłowego, który przyczynia się do prawidłowej pracy jelit, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jak witamina A, D, E oraz K.
- Kwas masłowy
Naturalnie produkowany jest przez bakterie znajdujące się w okrężnicy. Kwas masłowy wspomaga regenerację uszkodzonych struktur jelit, w tym łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Substancja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oraz flory bakteryjnej jelit.
- Witamina A
Jedna łyżka masła klarowanego (około 14 gramów) pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę A w około 9 procentach. Retinol pozytywnie wpływa na skórę, ponieważ regeneruje i odmładza naskórek, nawilża, poprawia koloryt cery, a także ma działanie przeciwzmarszczkowe.
Witamina A wspomaga również rozwój kości i zębów, przyspiesza metabolizm tkankowy, ochrania skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
- Witamina D
Witamina D przede wszystkim wspiera gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie. Wpływa na mocne kości i zdrowe zęby, a także pozytywnie oddziałuje na układ krążenia i układ odpornościowy. Witamina D bierze też udział w podziale komórek.
- Witamina E
14 gramów masła klarowanego (1 łyżka) pokrywa 2 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę E. Jest ona silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ponadto witamina E, przeciwdziała powstawaniu zakrzepów, chroni czerwone krwinki oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. U mężczyzn wpływa na wytwarzanie nasienia, a u kobiet w ciąży – na właściwy rozwój płodu.
- Witamina K
Witamina K odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi. Odgrywa także istotną rolę gospodarce wapniowej organizmu, hamuje rozwój nowotworów, uwapnia kości. Witamina K zmniejsza także nadmierne krwawienia u kobiet wywołane miesiączką.
Masło ghee a alergicy
Poprzez klarowanie masła, tłuszcz oddziela się od białka i innych substancji stałych. Jeżeli wykona się tę czynność bardzo dokładnie, powstałe masło ghee będzie bezpieczne dla osób z nietolerancją laktozy lub uczulonych na białko mleka.
Masło ghee – jak zrobić w domu?
Klarowane masło przygotowuje się z 82-procentowego masła. W niewielkim rondlu należy rozpuścić 1 kostkę na niewielkim ogniu. Kiedy masło się roztopi, a na jego wierzchu zacznie wytwarzać się biała piana należy zmniejszyć ogień na minimalny.
Białko można zdejmować łyżką, aż do momentu, kiedy na powierzchni masła zniknie cała piana. Aby dodatkowo oczyścić płyn, wystarczy przelać go przez gazę, dzięki czemu pozbędzie się pozostałości zanieczyszczeń z dna rondla. Mało można umieścić w ceramicznym bądź szklanym naczyniu i przechowywać w temperaturze pokojowej lub w lodówce.
Powstałe ghee można przykryć dopiero wtedy, kiedy zupełnie ostygnie. Z 1 kilograma zwykłego masła powstaje około 800 gramów masła klarowanego.