Maść na stawy - jaką wybrać, by złagodzić ból i stan zapalny

Fot.: Picture-Factory / stock.adobe.com

Maść na stawy często zawiera substancje roślinne, np. kamforę i olejek eukaliptusowy. Zwykle ma też składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jakie są rodzaje maści na stawy? Jak stosować maść, by skuteczniej zadziałała.

Ból stawów może pojawić się na skutek nadwyrężenia, urazu lub innego rodzaju uszkodzenia mechanicznego. Często towarzyszy też chorobie zwyrodnieniowej. Inną przyczyną dolegliwości jest stan zapalny wewnątrz stawu.

Czytaj też:

Maść na stawy a stan zapalny – jakie składniki uśmierzą ból?

Wiele maści na stawy zawiera substancje przeciwzapalne i uśmierzające ból.

Jeśli ból stawów wynika z procesów zapalnych, można stosować maści rozgrzewające oraz oczywiście przeciwzapalne. Do substancji, które działają w ten sposób należą kamfora, kwas salicylowy, terpentyna balsamiczna oraz olejek eukaliptusowy. Po zaaplikowaniu preparatu zawierające powyższe składniki może pojawić się uczucie ciepła. Powstaje ono na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i lepszego ukrwienia uszkodzonego stawu. Poprawa krążenia skutkuje szybszym usunięciem stanu zapalnego, ewentualnego obrzęku oraz bólu.

Jak stosować maść na ból stawów?

By maść skutecznie zadziałała, należy ją wmasować w skórę 4-5 razy dziennie. Spora ilość tkanki tłuszczowej otaczającej staw wymaga większej ilości preparatu. Najlepiej, jeśli maść wcieramy w bolące miejsce przez kilka minut - wtedy ułatwimy wnikanie substancji aktywnych w skórę.

Maść na stawy przy chorobie zwyrodnieniowej.

Jeśli ból stawów nie wynika z procesu zapalnego ani uszkodzenia mechanicznego, często powoduje go choroba zwyrodnieniowa. W tym przypadku również można sięgnąć po preparaty rozgrzewające, takie jak maść końska rozgrzewająca. Zawiera ona szereg wyciągów roślinnych i olejków eterycznych. Pomaga w silnych bólach kręgosłupa, karku oraz nerwu kulszowego. Maść rozszerza naczynia krwionośne, co ułatwia roślinnym składnikom wniknięcie do głębokich warstw skóry. Powoduje to jej lepsze ukrwienie i zmniejsza ból w stawach oraz mięśniach. Maść końska może być też stosowana po intensywnym wysiłku fizycznym. Na wzmocnienie stawów i przyspieszenie ich regeneracji warto wypróbować także preparaty z zawartością diabelskiego pazura, kwiatu wiązówki i ziela jeżówki. Zmniejsza on także ból, a dodatkowo wspomaga odporność organizmu. W chorobie zwyrodnieniowej warto sięgnąć także po preparaty z mentolem, który łagodzi dolegliwości. Z kolei maść na stawy z kolagenem zwiększy ich elastyczność i mobilność. Na stawy kolanowe warto stosować preparaty zawierające naturalne składniki rozgrzewające, takie jak olejki eteryczne.

Maść na stawy po urazach i stłuczeniach

Natomiast, jeśli przyczyną bólu w stawach jest stłuczenie bądź uraz, najlepiej zastosować preparat zawierający substancje zmniejszające dolegliwości, usuwające obrzęk i przyspieszające regenerację stawów. Takim składnikiem jest np. krzem organiczny. Może on być stosowany w: zwichnięciach, skręceniach oraz naciągnięciach stawów i mięśni. Jest pomocny także w stanach zapalnych stawów i ścięgien, złamaniach oraz schorzeniach reumatycznych.

Maść na stawy dla sportowców

Maści na stawy dla sportowców jest wiele i zawierają one składniki działające przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie. Jakie?

  • ketoprofen - pomaga w bólach powstałych na skutek urazów, np. kontuzji. Można go stosować także po zwichnięciach, urazach stawów z naderwaniem więzadeł, a także uszkodzeniach mięśni i ścięgien spowodowanych dużym wysiłkiem. Warto wiedzieć, że przez około 30 minut po zastosowaniu preparatu nie wolno wystawiać chorego miejsca na działanie promieni słonecznych. Podobnie jest w przypadku maści zawierających naproksen. Dotyczy to okresu leczenia oraz 2 tygodni po jego zakończeniu.
  • naproksen -  to substancja działająca przeciwobrzękowo, przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Może być stosowana po urazach np. zwichnięciach, naderwaniach i stłuczeniach. Jest też skuteczna w przypadku stanów zapalnych ścięgien więzadeł oraz stawów.
  • benzydamina - likwiduje stan zapalny, obrzęki i ma miejscowe działanie znieczulające. Można ją stosować po stłuczeniach i skręceniach, a także przy bólach mięśniowych. Pomoże też osobom skarżącym się na uczucie ciężkich nóg.
  • etofenamat - jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), skuteczny w przypadku naciągnięć mięśni, stawów i ścięgien, a także przy skręceniach, stłuczeniach i stanach zapalnych tkanek okołostawowych.
  • indometacyna - może pomóc w przypadku miejscowego bólu i stanu zapalnego.
  • diklofenak – pomaga przy zapaleniu stawów, bólu pleców, po urazach stawów, mięśni i więzadeł. Jest przeznaczony do stosowania po stłuczeniach, skręceniach i nadwyrężeniu stawów.

W przypadku bólów stawowych pomogą także pochodne kwasu salicylowego.

Rosyjska maść na stawy

Wśród preparatów na dolegliwości w obrębie stawów warto polecić rosyjską maść z żeń-szeniem o nazwie siedmiopalecznik błotny. Ma on działanie przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo regeneruje stawy i pomaga przywrócić ich naturalne, podstawowe funkcje. Warto go stosować w szczególności na niewielkie stawy: kolanowe, nadgarstków, łokci i ramion. Z rosyjskich specyfików można też wypróbować szungit – środek zawierający związki węgla w naturalnej formie. Pomaga w przypadku chorób układu ruchu, nawet tych z ostrym przebiegiem powstających np. na skutek stanu zapalnego.

Co oznaczają strzelające stawy? Jak o nie dbać? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Data aktualizacji: 16.11.2020,
Opublikowano: 16.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej