Liczi – jakie ma właściwości i jak je spożywać

Fot.: Dionisvera / stock.adobe.com

Liczi jest owocem, który, oprócz wyjątkowych walorów smakowych, wykazuje także szerokie właściwości prozdrowotne. Działa korzystnie na pracę serca, układ krwionośny, immunologiczny i kostny.

Liczi nazywane jest także śliwką chińską. Owoc ten był znany i doceniany już przez chińskich cesarzy. Początkowo występował głównie na terenie Chin, jednak jego walory smakowe i właściwości prozdrowotne spowodowały, że obecnie hodowany jest w wielu regionach południowo-wschodniej Azji, a także w Stanach Zjednoczonych – przede wszystkim w ciepłej Kalifornii i na Florydzie. W Polsce uprawa liczi jest niemożliwa, jednak owoce są do nas importowane i można znaleźć je w wielu marketach czy sklepach ze zdrową żywnością.

Owoc liczi jest niewielki – ma okrągły kształt i różowo-brunatny, miękki pancerzyk pokryty wypustkami. Wewnątrz skorupki kryje się aksamitny, soczysty, słodki miąższ, a pod nim pestka. Miąższ konsystencją może przypominać winogrono.

Owoc liczi – skład

Liczi jest owocem, który ma niezwykle bogaty skład. Do substancji, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie (i które występują w owocu liczi), zalicza się między innymi:

  • Witaminy C, E, K, B6 – są skutecznymi antyoksydantami, neutralizuję działanie wolnych rodników, które mają negatywny wpływ na wszystkie komórki organizmu. Ponadto wspomagają pracę układu immunologicznego i układu nerwowego. Stymulują odnowę komórkową i reguluję gospodarkę wodną organizmu. Ułatwiają wchłanianie niektórych minerałów. Działają przeciwzapalnie, zmniejszają prawdopodobieństwo infekcji i przyspieszają gojenie się ran.
  • Tiamina, czyli witamina B1 – wspomaga pracę centralnego układu nerwowego, poprawia zdolności zapamiętywania i koncentrację. Przyczynia się do poprawy samopoczucia. Działa korzystnie na układ krążenia i układ pokarmowy.
  • Ryboflawina, czyli witamina B2 – działa korzystnie na układ nerwowy, wspomaga działanie układu pokarmowego, układu oddechowego i narządu wzroku. Uczestniczy w przemianach aminokwasów i lipidów. Skutkiem niedobory ryboflawiny może być pogorszenie wzroku, opóźnienie wzrostu, osłabienie włosów, bóle i zawroty głowy czy problemy z koncentracją.
  • Niacyna (witamina B3, PP) – uczestniczy w produkcji czerwonych ciałek krwi, bierze udział w syntezie i rozkładzie aminokwasów, kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Uczestniczy w przemianach metabolicznych, wpływa na uwalnianie energii. Pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi.
  • Kwas foliowy (witamina B9) – wpływa na wzrost i funkcjonowanie komórek. Działa korzystnie na pracę układu nerwowego i pracę mózgu, wpływa na dobre samopoczucie. Pobudza produkcję czerwonych krwinek. Działa korzystnie na rozwój płodu.
  • Tłuszcze nienasycone – są źródłem energii, regulują poziom cholesterolu we krwi, wpływają na prawidłowe działanie układu nerwowego, wspomagają absorpcję witamin i składników mineralnych, przyczyniają się do zapobiegania chorobie wieńcowej, są zdrowe dla serca.
  • Minerały, takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, sód – odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Mają korzystny wpływ na skórę, włosy, paznokcie, układ immunologiczny, układ nerwowy czy sercowo-naczyniowy.

Liczi – owoc o licznych właściwościach prozdrowotnych

Liczi doceniane jest przede wszystkim za dużą zawartość witaminy C – 100 gramów owocu pokrywa nawet 100% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Ma więcej witaminy C niż pomarańcze czy cytryny. Jednak dzięki zawartości innych składników odżywczych, właściwości prozdrowotne liczi są szerokie:

  • Działa antyoksydacyjnie – składniki znajdujące się w owocach liczi niwelują skutki działania wolnych rodników. Ma to duży wpływ na spowolnienie procesów starzenia się całego organizmu czy zapobieganie nowotworom. Przypisuje mu się działanie zapobiegające głównie nowotworom piersi oraz wątroby.
  • Ma korzystny wpływ na serce – dzięki zawartości flawonoidów, antyoksydantów i błonnika liczi wspiera pracę serca.
  • Wspomaga walkę z nadciśnieniem – osoby, które cierpią z powodu podwyższonego ciśnienia krwi, mogą włączyć do swojej diety owoce liczi. Takie działanie liczi zawdzięcza między innymi zawartości potasu.
  • Poprawia ogólne parametry krwi – dzięki temu owoce liczi polecane są osobom cierpiącym na anemię.
  • Pomaga zapobiegać miażdżycy – ma wpływ na obniżenie stężenia złego (LDL) i podniesienie poziomu dobrego cholesterolu (HDL). Hamuje utlenianie się złego cholesterolu, który przyczynia się do powstawania miażdżycy.
  • Zmniejsza stany zapalne w organizmie.

Działa przeciwwirusowo i zwiększa odporność organizmu.

Mimo wielu zalet należy pamiętać, że owoce liczi nie są polecane diabetykom, ponieważ zawierają sporą ilość cukrów prostych. W 100 gramach owocu znajduje się około 60 kalorii.

Liczi – jak jeść

Liczi można jeść na wiele sposobów – zaczynając od postaci surowej, przez różnego rodzaju likiery, przetwory, kompoty czy syropy. Liczi może być także dodawane do wypieków, lodów, ryb i owoców morza czy mięs.

Liczi ma smak podobny nieco do winogron, jest słodkie i soczyste. Owoce liczi dostępne są także w formie suszonej lub w zalewie – zamknięte w puszce.

Aby wydobyć spod skorupki słodki miąższ, należy lekko go ścisnąć – wówczas pancerzyk pęka. Jest on na tyle miękki, że bez problemu można obrać go palcami.

Zobacz film: Zdrowe odżywianie - jak jeść świadomie? Źródło: Wiem, co jem na diecie


Data aktualizacji: 24.12.2017,
Opublikowano: 24.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej