Leczenie zachowawcze w medycynie ogólnej i stomatologii

Fot. Hero Images / Getty Images

Leczenie zachowawcze to sposób postępowania, którego celem jest wyleczenie choroby bez naruszania naturalnej struktury narządów i – w miarę możliwości – przywrócenie ich pierwotnej funkcji. W stomatologii pojęciem leczenia zachowawczego obejmuje się również profilaktykę.

Leczenie zachowawcze to zbiór różnorodnych metod postępowania, które służą powrotowi do zdrowia. Obejmuje farmakoterapię, rehabilitację, leczenie sanatoryjne i uzdrowiskowe, pracę nad zmianami nawyków żywieniowych i trybu życia. W stomatologii do leczenia zachowawczego zalicza się działania profilaktyczne i leczenie zmierzające do przywrócenia dobrego stanu anatomicznego i wizualnego zębów pacjenta (np. zapobieganie i leczenie objawów próchnicy).

Co to jest leczenie zachowawcze?

Leczenie zachowawcze to wszystkie metody postępowania terapeutycznego, które nie są związane z chirurgiczną ingerencją w organizm chorego. Metody te za główny cel stawiają sobie wyleczenie choroby, przywrócenie fizjologicznej, prawidłowej funkcji poszczególnych narządów, a jeśli to możliwe – również całego organizmu. Zakres stosowanych działań leczniczych jest bardzo szeroki. Ich dobór uzależniony jest od stanu chorego, nasilenia choroby i zagrożenia, jakie stwarza dla zdrowia i życia w dłuższej perspektywie.

Tam, gdzie objawy są najsilniej wyrażone i w dużym stopniu naruszają podstawowe czynności życiowe, wybiera się zwykle metody najbardziej radykalne. Stosuje się intensywne leczenie farmakologiczne. Jeśli to możliwe, podaje się leki likwidujące pierwotne źródło choroby, czyli działające przyczynowo (np. antybiotyki w przebiegu infekcji bakteryjnej). Leczenie uzupełnia się też preparatami działającymi objawowo – czyli łagodzącymi objawy choroby lub zmniejszającymi ryzyko wystąpienia powikłań. Do tej grupy należą m.in. leki:

  • przeciwgorączkowe,
  • obniżające ciśnienie tętnicze krwi,
  • likwidujące duszność w przebiegu astmy oskrzelowej,
  • insulina stosowana w cukrzycy.

W stanach krytycznych w ramach leczenia zachowawczego stosuje się też metody uzupełniające o niskiej inwazyjności, które służą podtrzymaniu podstawowych funkcji życiowych. Przykładem może być oddech kontrolowany za pośrednictwem respiratora lub w przypadku ciężkich zaburzeń rytmu stymulacja pracy serca za pomocą specjalnej elektrody umieszczanej w przełyku.

Leczenie zachowawcze niefarmakologiczne

Leczenie zachowawcze to nie tylko farmakoterapia. W medycynie ogólnej stosuje się wiele innych sposobów ułatwiających wyzdrowienie, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych.

Jednymi z podstawowych sposobów poprawiania zdrowia chorego są rehabilitacja i usprawnianie. Dostosowując indywidualnie zakres i intensywność ćwiczeń, zleca się je chorym np. po udarze mózgu z porażeniem kończyn, przykurczami lub zaburzeniami mowy, po zawale mięśnia sercowego albo po różnego typu urazach. Oprócz ogólnej poprawy stanu zdrowia i wydolności fizycznej można osiągnąć też specjalne cele, pozwalające lepiej funkcjonować, np. ucząc osobę z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc właściwej gimnastyki oddechowej, można zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych zaostrzeń.

Na etapie rekonwalescencji oraz przy chorobach nawrotowych duże znaczenie ma leczenie sanatoryjne i uzdrowiskowe. Chorzy szybciej odzyskują sprawność, regenerują i wzmacniają organizm, poprawiają samopoczucie.

Leczenie zachowawcze obejmuje również postępowanie, którego celem jest zmniejszenie wpływu czynników ryzyka na przebieg choroby. Wielkie znaczenie ma np. praca dietetyków z osobami otyłymi, które – w większym stopniu niż osoby o normalnej masie ciała – narażone są na wystąpienie groźnych powikłań cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego albo zaburzeń krążenia mózgowego.

Leczenie zachowawcze w stomatologii

Leczenie zachowawcze w stomatologii to główny i preferowany zakres działania specjalistów. Celem leczenia zachowawczego jest unikanie i leczenie chorób zębów i przyzębia w sposób nienaruszający naturalnej struktury narządu żucia.

Propagowanie prawidłowych zasad higieny jamy ustnej, zachęcanie do regularnych badań kontrolnych i usuwania kamienia nazębnego to tylko niektóre z działań profilaktycznych, podejmowanych przez stomatologów. Pozwalają na zmniejszenie częstości występowania próchnicy czy paradontozy (choroba dziąseł powodująca nawet utratę zębów).

Czynności lecznicze to przede wszystkim uzupełnianie ubytków, usuwanie ognisk próchnicy i przywracanie zębom pacjenta prawidłowej funkcji i wyglądu. Obejmuje to również ortodoncję – działania zmierzające do wyrównania i poprawienia zgryzu.

Dopiero jeśli leczenie zachowawcze zawodzi i dochodzi do utraty zębów, podejmuje się działania protetyczne.

Leczenie zachowawcze w schorzeniach narządu ruchu

Leczenie zachowawcze w schorzeniach narządu ruchu to leczenie stanów ostrych, przewlekłych (głównie o typie zwyrodnieniowym) oraz działania ortopedyczne.

Zachowawcze leczenie złamań, skręceń i zwichnięć polega na przywróceniu prawidłowej pozycji odłamów kostnych, odtworzeniu prawidłowej anatomii stawu i unieruchomieniu pozwalającym na prawidłowy zrost. Po zagojeniu zmian pourazowych kluczową rolę odgrywa rehabilitacja (fizjo-, fizyko-, kinezyterapia), dzięki której uzyskuje się powrót funkcji uszkodzonego elementu narządu ruchu.

W przypadku niektórych wad rozwojowych lub innych nieprawidłowości wielką rolę odgrywa leczenie zachowawcze w postaci ćwiczeń ortopedycznych mających na celu odtworzenie prawidłowych stosunków anatomicznych. Przykładem jest cykl działań zmierzających do likwidacji np. płaskostopia albo wady postawy pod postacią bocznego skrzywienia kręgosłupa (skoliozy). 

Zobacz film: Dlaczego antybiotyki szkodzą? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 14.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej