Terapia protonowa - czym jest i kto może z niej skorzystać?

Fot: GettyImages/FatCamera

W Polsce rocznie na nowotwór umiera 94 tysięcy ludzi. Terapia protonowa to rodzaj radioterapii wykorzystującej promieniowanie protonowe do niszczenia nowotworu złośliwego. Niestety ta innowacyjna metoda nie jest przeznaczona dla wszystkich. Sprawdź, na czym polega i kto może z niej skorzystać! 

Jako pierwszy, schemat leczenia raka poprzez zastosowanie wiązki dodatnio naładowanych protonów, przenikających przez skórę do guza zaproponował, Robert R. Wilson w 1956roku. Dzięki rozwojowi nauki pomysł badacza udało się wprowadzić w życie. 

W Polsce radioterapia protonowa dostępna jest w Centrum Cyklotronowym Bronowice we współpracy z Centrum Onkologii w Krakowie. W planach jest budowa ośrodków naukowo-badawczo-klinicznych w Warszawie i Poznaniu. Protonoterapia z roku na rok zyskuje coraz większy rozgłos na świecie.

Na czym polega terapia protonowa?

W cyklotronie protony rozpędzane są do prędkości równej połowie prędkości światła, generując przy tym ogromną ilość energii. Główną zaletą terapii jest precyzyjność z jaką skoncentrowana wiązka protonów dociera do guza nowotworowego. Umożliwia skuteczne uszkodzenie guza z jednoczesnym uniknięciem napromieniowania zdrowych tkanek otaczających oraz pobliskich narządów wewnętrznych. 

W odróżnieniu od promieniowania konwencjonalnego maksimum dawki terapeutycznej koncentruje się na określonej głębokości, zależnej od energii, a nie na skórze pacjenta. Promieniowanie można zwiększyć o 25proc., przy jednoczesnym obniżeniu o 40 proc. dawki oddziałującej na zdrową tkankę. Dzięki temu następuje minimalizacja ryzyka wystąpienia ostrych powikłań w przypadku leczenia, np. zmian patologicznych oka. 

Przy ograniczeniu możliwości uszkodzenia innych zmysłów, możliwy jest powrót do pełnej sprawności umysłowej i fizycznej. Radioterapia ma najniższy wskaźnik nawrotu nowotworu i pozwala na sięgnięcie do zmian zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach.

Jakie choroby można leczyć za pomocą protonoterapii?

Należy pamiętać, że zmiany przerzutowe m.in. do wątroby lub płuc wykluczają wprowadzenie terapii protonowej. Oto niektóre wskazania, dla których terapia protonowa może mieć zastosowanie:

  • guzy podstawy czaszki;
  • guzy mózgu i kręgosłupa szyjnego;
  • naczyniaki naczyniówki;
  • nowotwory przewodu pokarmowego, w tym przełyku i trzustki (nieprzerzutowe i bez zmian przerzutowych);
  • rak gruczołu krokowego; 
  • struniaki (chordoma);
  • nowotwory piersi;
  • nowotwory głowy i szyi;
  • nowotwory wątroby (nieprzerzutowe i bez zmian przerzutowych);
  • rak płuca (tylko niektóre rozpoznania, szczególnie T2-3 N0-1, pacjenci, którzy nie przechodzili wcześniejszej radioterapii);
  • chłoniak;
  • nerwiaki;
  • niedrobnokomórkowy rak płuca (jak wyżej);
  • oponiaki;
  • glejaki (I-III stopień złośliwości);
  • nowotwory wieku dziecięcego.

Protonoterpia nie jest powszechną metodą leczenia nowotworów. Dedykowana jest tylko bardzo konkretnym przypadkom. Należy się jednak spodziewać, że wraz z ciągle postępującym rozwojem medycyny, skoncentrowaną wiązką protonów będzie można leczyć szerszą grupę chorych.

Z danych Particle Therapy Co-Operative Group (PTCOG) wynika, że w latach 1954 – 2013 terapię protonową zastosowano u łącznie 93 895 pacjentów, z czego w Europie u 31 962 chorych. 

Na świecie czynnych jest ponad 50 ośrodków protonoterapii. Podobne ośrodki działają w Monachium, Berlinie i Pradze. 

Zobacz jak wygląda leczenie nowotworu metodą protonową: 

Zobacz film: Leczenie nowotworu metodą protonową Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 02.12.2019,
Opublikowano: 29.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej