Kwercetyna – w jaki sposób łagodzi objawy alergii?

Fot.: alex_ugalek / Getty Images

Kwercetyna to substancja wykazująca działanie antyalergiczne. Jego mechanizm polega na hamowaniu wydzielania histaminy, która odpowiada za nasilenie objawów uczulenia, zwłaszcza na kurz, sierść zwierzęcą, pyłki, a także konserwanty. Jest związkiem należącym do grupy flawonoli.

Kwercetyna jest substancją pochodzenia organicznego. Za jej bogate źródło uważa się czerwone wino, a zwłaszcza zawarte w nim flawonoidy. Przyjmuje się, że o jej dobroczynnym działaniu jako pierwsi przekonali się Francuzi, którzy stosując dość tłustą dietę, cieszyli się mimo wszystko dobrym zdrowiem, właśnie przez spożycie tego rodzaju alkoholu.

Kwercetyna – występowanie

Flawonoidy, a w tym kwercetyna, wykazują bardzo pożądane i wszechstronne działanie. Obecne są nie tylko w winie, ale także w warzywach i owocach, więc człowiek spożywa je każdego dnia. Są w stanie poprawić samopoczucie, ale wykazują też działanie zdrowotne. Kwercetyna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tego typu związków w farmacji. Badania nad tą substancją związane były z tzw. „francuskim paradoksem”, który skłonił naukowców do dokładniejszej analizy. Francuzi, którzy spożywają duże ilości alkoholu i tłustych serów, są narodem stosunkowo zdrowym w porównaniu do innych nacji. Związku zaczęto doszukiwać się w spożywanym do posiłku czerwonym winie.

Poza tym trunkiem, który musi być wytrawny, substancja występuje też w jarmużu, truskawkach i ciemnych winogronach. Zawierają ją brokuły, kabaczki i szalotka. Medycyna określa, że jej dzienne spożycie powinno ograniczać się do 25 mg, ale ponieważ znajduje się w wielu produktach, bardzo ciężko faktycznie określić, w jakich dokładnie ilościach trafia do organizmu. Jej spożycie można regulować przez zażywanie suplementów diety, ale ponieważ mogą one wywoływać niepożądane skutki uboczne, warto najpierw zwrócić uwagę na dietę i wykorzystać kwercetynę zawartą w wymienionych produktach naturalnych.

Quiz: Co wiesz na temat alergii?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Kwercetyna – działanie

Badania wykazały, że kwercetyna wykazuje silne działanie przeciwzapalne, a przy tym zapobiega chorobom układu krwionośnego – uszczelnia naczynia krwionośnie i zmniejsza ich przepuszczalność. Ponadto obniża stężenie LDL, czyli tzw. złego cholesterolu, a przez to chroni naczynia krwionośne przed powstawaniem złogów miażdżycowych. Hamowanie procesu nadmiernego zlepiania się płytek skutecznie przeciwdziała powstawaniu skrzepów. Kwercetyna połączona z witaminą C wykazuje duże właściwości spowalniające procesy starzenia. Ponadto zwalcza zmęczenie i łagodzi skutki stresu, również długotrwałego. Badania potwierdzają, że wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw i owoców zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów alergii, chroni przed chorobami naczyniowymi, a także nowotworami.

Kwercetyna jest naturalną substancją o działaniu przeciwalergicznym, przez co jest na dużą skalę wykorzystywana do produkcji leków na alergie – hamuje wydzielanie histaminy, która jest odpowiedzialna za objawy uczulenia. Może również wspomagać kontrolę poziomu tkanki tłuszczowej, przez co zaczyna być doceniana jako substancja wspomagająca odchudzanie – jednocześnie zmniejsza magazynowanie tłuszczu i pobudza proces jego spalania.

Środki, które zawierają kwercetynę, trafiły już do pierwszej fazy badań klinicznych nad nową generacją leków w terapii nowotworowej. Obecnie z powodzeniem wykorzystywana jest ona w łagodzeniu skutków napromieniowania, np. na skutek radioterapii.

Dodatkowo sole kwasu kwercetynowego wykazują zdolność hamowania pleśni i zaczynają mieć coraz szersze zastosowanie w przemyśle spożywczym. Naukowcy podejrzewają, że ten związek organiczny może być w przyszłości rozwiązaniem problemu uodporniania się drobnoustrojów na działanie antybiotyków. Suplementacja nim, zwłaszcza dla aktywnych, może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza jeśli są to osoby skłonne do alergii.

Zobacz film: Czy łączyć soczysty stek z czerwonym winem? Źródło: 36,6

Kwercetyna – skutki uboczne

Należy pamiętać, że flawonoid jest słabo rozpuszczalny w wodzie, przez co jego wchłanianie może być znacznie ograniczone. Dlatego też najlepiej przyjmować go razem z bromeliną (którą zawiera np. ananas), co ułatwia trawienie tych substancji. Niestety suplementacja dużymi dawkami kwercetyny (najczęściej dostępna jest w formie kapsułek) może powodować wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych. W skrajnych przypadkach przedawkowania okazuje się toksyczna. Dodatkowo połączenie substancji z niektórymi lekami, zwłaszcza o działaniu antyhistaminowym, może spowodować zaburzenia rytmu serca czy gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego krwi. W niektórych sytuacjach prowadzi do obniżenia wchłaniania antybiotyków, stąd też zawsze należy przestrzegać zalecanych dawek i przeciwwskazań do jej stosowania. Każda suplementacja przynosi pożądany efekty tylko wtedy, kiedy jest dopasowana do indywidualnych potrzeb danego organizmu i przemyślana.



Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 01.03.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Nina 29.08.2018r.

Łuski cebuli zawierają dużo kwercetyny. W ogóle ostatnio odkryłam, że łuski wchodzą w skład fitolizyny, już wiem skąd to przeciwzapalne działanie.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej