Kto nie może jeść czekolady? Zobacz nieemitowany fragment programu 36,6°C!

Zobacz film: Kto nie może jeść czekolady? źródło: 36,6

Czekolada - ale tylko gorzka - może mieć korzystny wpływ na organizm. Zawarte w niej substancje poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, obniżają ciśnienie, a także zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy. Niestety nie każdy może cieszyć się jej smakiem. Kto nie powinien jeść czekolady?

Dobrej jakości gorzka czekolada (czyli taka, która zawiera co najmniej 75 proc. kakao) to bogactwo witamin substancji odżywczych. Ten rodzaj czekolady zawiera sporo witamin z grupy B, które poprawiają wygląd skóry oraz korzystnie wpływają na układ nerwowy (pomagają zredukować negatywne skutki stresu). Czekolada jest także doskonałym źródłem potasu, który obniża ciśnienie i wzmacnia serce. Dodatkowo czekolada zawiera trochę żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów krwiotwórczych, oraz magnezu, który korzystnie wpływa na pracę serca.

Jedzenie czekolady aktywuje wydzielanie serotoniny. Zawarty w czekoladzie tryptofan jest niezbędny do jej produkcji. Serotonina to hormon, który niemal w 90 proc. wytwarzany jest w jelitach. Nazywany bywa hormonem szczęścia, bo jego stężenie bezpośrednio przekłada się na nasze samopoczucie.

Czekolada - kto nie może jej jeść?

Mimo że czekolada może być wartościowym uzupełnieniem diety, to nie wszyscy mogą cieszyć się jej smakiem. Czekolady nie mogą jeść osoby, które są na nią uczulone lub zmagają się z bardzo dużą otyłością. Czekolada nie jest wskazana także tym osobom, które mają refluks żołądka lub przyjmują leki na depresję starszej generacji. Kto jeszcze nie może jeść czekolady? Dowiecie się tego z powyższego filmu, w którym Ewa Drzyzga rozmawia z lek. Michałem Sutkowskim. 

Data aktualizacji: 31.10.2019,
Opublikowano: 18.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej