Krwotok podpajęczynówkowy – objawy, leczenie, skutki i rehabilitacja

Fot: MaximFesenko / gettyimages.com

Krwotok podpajęczynówkowy to ostry stan neurologiczny, będący często przyczyną trwałych następstw, a nawet śmierci. Aby uniknąć powikłań, niezbędne jest jak najszybsze wdrożenie intensywnej opieki specjalistycznej.

Krwotok podpajęczynówkowy to jedna z postaci krwotocznego udaru mózgu. Wskutek pęknięcia tętniaka lub zdeformowanej tętnicy (zwykle w obszarze podstawy mózgu) dochodzi do wynaczynienia krwi do przestrzeni pomiędzy oponami miękką a pajęczą. Wzrastające ciśnienie wewnątrzczaszkowe i ucisk na tkankę mózgową są przyczyną pojawiania się objawów neurologicznych i często powodują miejscową martwicę, wiążącą się z trwałymi ubytkami neurologicznymi, takimi jak porażenia, niedowłady lub dysfunkcje o typie np. afazji.

Objawy krwotoku podpajęczynówkowego

Najbardziej charakterystycznym objawem krwotoku podpajęczynówkowego jest nagły, niezwykle silny ból głowy o natężeniu nieznanym wcześniej choremu. Zwykle promieniuje on ku tyłowi czaszki. Pojawienie się tego symptomu jest bezpośrednim wskazaniem do pilnej hospitalizacji i wykonania badań w kierunku krwawienia śródczaszkowego, nawet jeśli nie obserwuje się innych objawów (co dotyczy około 20–30% chorych). Bólowi głowy towarzyszą często:

  • nudności i wymioty,
  • zaburzenia oddychania,
  • podwyższenie ciśnienia tętniczego przy jednoczesnym zwolnieniu tętna.

W cięższych postaciach dołączają się do tego objawy neurologiczne, takie jak nierówność źrenic, niedowłady lub porażenia (zwykle jednokończynowe), zaburzenia mowy lub ruchomości gałek ocznych. Chory może być splątany, mieć zaburzoną orientację co do czasu, miejsca, własnej osoby, może również dojść do całkowitej utraty świadomości albo napadu drgawek o typie padaczkowym. W ciągu pierwszych godzin choroby pojawiają się najczęściej objawy oponowe (np. sztywność karku).

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Krwawienia podpajęczynówkowe są chorobą ludzi młodych z tętniakami naczyń mózgowych oraz osób z zaawansowaną miażdżycą. Prawdopodobieństwo krwotoku i ciężkość przebiegu zwiększają zaburzenia krzepnięcia krwi oraz nadciśnienie tętnicze.

Krwawienie podpajęczynówkowe jest we wczesnej fazie przyczyną śmierci 10–15% chorych. Wynika to ze spowodowanego nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym zaburzenia pracy ośrodków oddechowego i regulującego pracę serca. Bezpośrednią przyczyną zgonu jest nagłe zatrzymanie krążenia.

Krwotok podpajęczynówkowy – leczenie

Chory z podejrzeniem krwawienia podpajęczynówkowego wymaga jak najszybszego specjalistycznego transportu do szpitala ze względu na możliwość gwałtownego pogorszenia się stanu ogólnego i wystąpienia powikłań. Diagnostyka obejmuje głównie badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny (NMR), najczęściej w połączeniu z kontrastowym badaniem naczyń krwionośnych mózgu (angiografia). Pozwala to na zlokalizowanie miejsca krwawienia oraz stwierdzenie obecności ewentualnych innych tętniaków, które w przyszłości mogą być przyczyną kolejnych epizodów choroby. Rozpoznanie potwierdza się dodatkowo, wykonując punkcję lędźwiową. W uzyskanym z niej płynie mózgowo-rdzeniowym stwierdza się obecność krwi.

Leczenie polega na otwarciu czaszki i zamknięciu krwawiącego naczynia lub tętniaka specjalnymi sprężynującymi klipsami. W miarę możliwości zabezpiecza się w identyczny sposób inne znalezione tętniaki, co poprawia rokowania chorego na przyszłość.

Dzięki postępowi radiologii i metod cewnikowania naczyń tętniczych w ostatnich latach wykonuje się coraz częściej zabieg polegający na założeniu do dużego naczynia (najczęściej szyjnego) cewnika. Pod kontrolą obrazu rentgenowskiego (RTG) chirurg wprowadza go aż do miejsca krwawienia i umieszcza tam specjalny sprężynujący element, zamykający naczynie i zatrzymujący wypływ krwi. Jest to sposób bezpieczniejszy i mniej obciążający znajdującego się w i tak ciężkim stanie chorego, gdyż unika się długotrwałego znieczulenia ogólnego i otwierania czaszki.

Krwawienie podpajęczynówkowe – powikłania

Krwotok podpajęczynówkowy to poważne schorzenie, które charakteryzuje się występowaniem wielu ciężkich powikłań. Mimo wczesnego rozpoznania i specjalistycznego leczenia śmiercią kończy się niemal 50% wszystkich przypadków. W przebiegu ostrej fazy choroby może dojść do obrzęku mózgu, który wydłuża czas leczenia i pogarsza rokowanie, podobnie jak pojawienie się wtórnych napadów padaczkowych.

Chorzy, którzy przeżyli krwawienie podpajęczynówkowe, często zmagają się z trwałymi niedowładami, porażeniami dotyczących kończyn lub z zaburzeniami mowy, widzenia, problemami z koncentracją, zapamiętywaniem itp.

Krwawienie podpajęczynówkowe – rehabilitacja

Rehabilitacja po krwawieniu podpajęczynówkowym jest typowa dla postępowania po udarze mózgu. Podstawową zasadą jest możliwie szybkie uruchamianie pacjenta, początkowo w formie rehabilitacji ruchowej biernej, a następnie czynnej. Zestaw ćwiczeń usprawniających i ewentualnych zabiegów fizykoterapeutycznych dobierany jest indywidualnie w zależności od stanu chorego. Cały proces rozplanowywany jest na długi czas, a widoczna poprawa (częściowe zwiększenie siły mięśniowej, zwiększenie sprawności) może pojawić się dopiero po kilku – kilkunastu miesiącach regularnej pracy.

Jak działa mózg? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 05.07.2018,
Opublikowano: 05.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej