Krwiak okularowy – przyczyny powstawania i możliwe sposoby leczenia

Fot: aabejon / gettyimages.com

Krwiak okularowy to krew wynaczyniona do tkanki podskórnej w okolicy oczodołów i nasady nosa. Daje ona charakterystyczne przebarwienie, którego wygląd przypomina okulary. Krwiak okularowy opisywany bywa także jako „oczy szopa”.

Krwiak okularowy jest objawem, który najczęściej spowodowany jest uszkodzeniem kości nosowych, złamaniem szczęki albo (rzadziej) uszkodzeniem tkanek miękkich twarzy. Może świadczyć także o złamaniu podstawy czaszki. By wykluczyć ciężkie powikłania, wielką uwagę należy zwracać na inne symptomy, które mogą towarzyszyć krwiakowi.

Krwiak okularowy – jak powstaje?

Krwiak okularowy tworzy się wskutek wynaczynienia krwi poza tętnicze lub żylne naczynia krwionośne. Jeśli dochodzi do ich przerwania w obrębie nasady nosa (i ogólniej – w górnej części twarzy) lub nastąpi poważny uraz głowy, krew zbiera się w tkankach miękkich w okolicy oczodołów. Ponieważ spoistość tkanki podskórnej w tych miejscach nie jest duża, wynaczyniona krew rozlewa się na większym obszarze, tworząc krwiaki o charakterystycznych zarysach.

Jeśli chodzi o wygląd krwiaka, nie ma większego znaczenia, czy uraz nastąpił po stronie lewej czy prawej, ponieważ krew może swobodnie przemieszczać się pod skórą. Dzieje się tak nie tylko bezpośrednio po zdarzeniu, ale również w pierwszej czy drugiej dobie, np. przy zmianach pozycji ciała podczas snu. Widoczna asymetria krwiaka może jednak świadczyć o tym, jaka była pierwotna lokalizacja złamania lub bezpośredniego uderzenia.

Krwiak okularowy – objawy

Krwiak okularowy jest niezmiernie łatwy do rozpoznania ze względu na (odpowiadające nazwie) położenie i kształt. Podstawowym elementem obrazu klinicznego jest zasinienie nasady nosa i przestrzeni pod oczyma (na powiekach dolnych i poniżej – w górnej części policzków). Jeśli krwiak powstał w przebiegu uszkodzenia naczynia tętniczego (w którym panuje wyższe niż w żyłach ciśnienie), to może on być bardziej rozległy – obejmować okrężnie całe oko oraz górną część i boki nosa.

Ponieważ krew – zarówno świeżo wynaczyniona, jak i podlegająca wchłanianiu – ma płynną lub półpłynną konsystencję, krwiak zwykle rozchodzi się stopniowo, zajmując coraz większą powierzchnię. Największy rozmiar osiąga w 2–3 dobie po urazie. Ma też wtedy najintensywniejszy kolor, zbliżony do śliwkowego.

W trakcie wchłaniania się krwiaka okularowego jego obszar stopniowo zmniejsza się, a kolor zmienia się w sposób, który doświadczonemu lekarzowi pozwala na określenie, jak dawno doszło do urazu. Początkowo sina barwa przechodzi w śliwkową, ciemnozieloną, a ta z czasem blednie i zaczyna przyjmować żółty odcień.

Krwiak okularowy i powiązane objawy

Krwiak okularowy powstający wskutek urazu może być świadectwem poważnego uszkodzenia czaszki oraz struktur nerwowych, w tym nawet mózgu. W takich sytuacjach pojawiają się zwykle dodatkowe objawy, które powinny zwracać uwagę chorego oraz jego otoczenia. Rozwijające się powikłania urazu mogą być niekiedy groźne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia poszkodowanego.

Z urazami głowy wiążą się często chwilowe utraty świadomości. Przy braku dodatkowych symptomów, zaburzenia trwające 1–2 minuty, pozostawiające jedynie niepamięć wydarzeń związanych z powstaniem krwiaka okularowego, mogą świadczyć głównie o wstrząśnieniu mózgu. Towarzyszą im też czasem przejściowe zawroty głowy, nudności lub wymioty. Poważniejszym stanem, który wymaga natychmiastowego wezwania pomocy medycznej, jest trwająca ponad 5 minut utrata przytomności, zwłaszcza wówczas, gdy kończy się oszołomieniem chorego lub objawami neurologicznymi, takimi jak niewyraźna mowa, zezowanie, niezborność ruchów, zaburzenia równowagi czy niedowłady kończyn. O większym ryzyku powikłań mózgowych przy istniejącym krwiaku okularowym świadczą też takie objawy, jak:

  • złamania kości twarzoczaszki z widoczną deformacją twarzy lub wyraźnym, rozległym obrzękiem,
  • głębokie rany powłok głowy,
  • utrzymujące się zaburzenia świadomości, spowolnienie lub nadmierne pobudzenie chorego,
  • różnica w wielkości źrenic (szczególnie, jeśli jedna źrenica jest szeroka i nie reaguje na światło),
  • wyciek krwistego lub przejrzystego płynu z ucha albo z nosa,
  • zaburzenia o typie niedowładów, porażeń,
  • nietypowe zachowanie chorego.

Bezwzględnym wskazaniem do konsultacji lekarskiej jest krwiak okularowy u dziecka.

Jak jest zbudowana i jak działa ludzka skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Krwiak okularowy – leczenie

Leczenie krwiaka okularowego nie jest niezbędne, jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy, a dokładna diagnostyka nie wskazuje na istnienie rozleglejszych obrażeń. Krwiak zwykle wchłania się samoistnie w ciągu 10–14 dni, nie pozostawiając śladów.

Aby wykluczyć powikłania zagrażające życiu, wykonuje się serię badań, które obejmują:

  • zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego okoliczności powstania krwiaka,
  • przeprowadzenie badania neurologicznego,
  • konsultację okulistyczną (w celu określenia, czy nie ma uszkodzeń narządu wzroku albo charakterystycznych dla nadciśnienia śródczaszkowego zmian na dnie oka),
  • wykonanie zdjęć rentgenowskich (RTG) czaszki, o ile to możliwe – również tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MR, NMR), co pozwala na wykluczenie złamań podstawy czaszki oraz istnienia krwiaka śródczaszkowego.

Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 25.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej