Koronawirus. Czy domowa tlenoterapia jest bezpieczna i może pomóc w przypadku duszności?

BrankoPhoto GettyImages

Duszności to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19. Ich obecność wymaga fachowej pomocy i podania tlenu. Niestety, nie wszyscy pacjenci zgłaszają się po pomoc i wolą leczyć się  na własną rękę. Czy kupowanie tlenu do domowej tlenoterapii ma sens? 

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i rozwój COVID-19 nie zawsze wymaga leczenia szpitalnego. W domowych warunkach można leczyć łagodne objawy choroby, takie jak:

  • gorączka;
  • suchy kaszel;
  • bóle mięśni i stawów.

Powodem do niepokoju powinno być pojawienie się duszności, czyli problemów z oddychanie.

Duszność - dlaczego trzeba wezwać lekarza?

Pacjent, który odczuwa duszności, wymaga specjalistycznej pomocy i podania tlenu. Zdarzają się jednak pacjenci, którzy wolą leczyć się sami. Czy to dobre rozwiązanie?

Trzeba mieć na uwadze, że taka duszność może być spowodowana nie tylko samym zakażeniem, ale również niewydolnością serca czy zatorowością płucną – czyli sytuacją, gdy krew ma większą tendencję do krzepnięcia, a utworzenie się takiego zakrzepu w płucach stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Nawet jeśli mamy tlen w domu w przypadku duszności i tak powinniśmy skontaktować się z lekarzem

- mówił w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN lek. Tomasz Karauda - lekarz oddziału COVID z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi.

Zobacz także:

Tlenoterapia w leczeniu COVID-19. Jak wygląda?

W sytuacji, gdy saturacja, czyli wysycenie krwi tlenem, spada poniżej 90 proc. - chory odczuwa duszność i wymaga natychmiastowej pomocy. Prawidłowa saturacja u osoby zdrowej wynosi  95-99 proc.  Saturację można sprawdzić w warunkach domowych za pomocą pulsoksymetru. To urządzenie, które wystarczy założyć na palec, aby poznać wynik. Jeśli wysycenie znajduje się na poziomie 94 proc. chory powinien skonsultować się lekarzem. Czy saturacje na poziomie 94 proc. można poprawić samemu w domu za pomocą urządzeń z tlenem?

Dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z PAP-em zdecydowanie odradził pacjentom samoleczenie tlenem w przypadku COVID-19. Przestrzegł przed stosowaniem koncentratorów tlenu w warunkach domowych, które w przypadku COVID-19 powinny być używane pod ścisłym nadzorem lekarza. Samodzielne stosowanie tlenu, bez konsultacji ze specjalistą, może być szkodliwe.

Konieczność podania tlenu jasno wskazuje, że pacjent powinien podlegać całościowej i kompleksowej opiece medycznej w warunkach oddziału szpitalnego, ktoś fachowy musi pokierować tymi działaniami, nawet pod względem formalnym. Wiem, że pobyt w szpitalu nie jest niczym przyjemnym, ale w praktyce leczenie niewydolności oddechowej w warunkach domowych jest niemożliwe i ryzykowne

- zaznaczył w rozmowie z PAP-em Smiatacz.

Skorzystanie z butli tlenowych, które można kupić w aptece za ok. 170 złotych zdaniem specjalistów również nie jest żadnym rozwiązaniem. Duszności są niebezpieczne i mogą zagrażać życiu. Same nie ustąpią i konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy.

Duszności - jak sobie pomóc przed przyjazdem karetki?

Lekarze zgodnie podkreślają, że pojawienie się duszności powinno skłonić do jak najszybszego wezwania pogotowia. Do jego przyjazdu można sobie jednak pomóc. W jaki sposób? Przede wszystkim przyjmując prawidłową pozycję ciała. Chorzy mogą np. położyć się na brzuchu lub na boku z podpartą głową i lekko zgiętymi kolanami. Co jeszcze można zrobić? Tego dowiecie się z naszego materiału: Duszności przy COVID-19. Jak je złagodzić, zanim przybędzie pomoc?

Duszności - jaką pomoc chory powinien otrzymać w szpitalu?

Co się dzieje z chorym, który już trafił do szpitala? W pierwsze kolejności zaczyna się od tzw. biernej tlenoterapii. Chory ma zakładane tzw. wąsy lub maskę, przez które w ciągu minuty przepływają 2 litry tlenu. W sytuacji, gdy saturacja nie utrzymuje się na poziomie 94-99 proc. zwiększa się przepływ tlenu do 4-5 litrów na minutę. Jeśli przekroczy się 10-12 litrów na minutę wprowadza się tlenoterapię wysokoprzepływowową. Dzięki niej przepływ tlenu zwiększa się do 80 litrów na minutę.

Jeśli takie działania nie przynoszą rezultatu stosuje się nieinwazyjną wentylację. Pacjent podłączany jest do urządzenia, które stosuje się w leczeniu bezdechu sennego i na pierwszy rzut oka wygląda jak respirator.

Urządzenia do takie wentylacji wygląda jak pompą powietrzna połączona z maską, która bardzo szczelnie zakrywa nos i usta. Wentyluje ona i zapobiega zapadaniu się pęcherzyków płucnych. Jeśli to nie pomaga konieczna jest intubacja i respirator 

- tłumaczy w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN lek. Tomasz Karauda - lekarz oddziału COVID z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi.

Tlenoterapia. Co to jest i kiedy jest stosowana?

Tlenoterapia to nic innego, jak leczenie tlenem. Jej celem jest zwiększenie stężenia tlenu w organizmie chorego. Taką formą leczenia stosuje się m.in. u pacjentów z:

  • astmą oskrzelową;
  • nowotworem płuc;
  • rozstrzenią oskrzelową;
  • schorzeniach sercowo-naczyniowych;
  • po urazach.

Pacjenci, których stan jest dobry, mogą prowadzić tlenoterapię w domu. Służy do tego koncentrator tlenu. Urządzenie waży ok. 2 kg i łatwo można go przenosić. Jak działa? Aparat pobiera powietrze z atmosfery, następnie oczyszcza je ze wszystkich części składowych, które wypuszcza do atmosfery. W ten sposób chory może oddychać czystym tlenem. Koncentrator tlenu można kupić m.in. w sklepach ze sprzętem medycznym. Ceny takich aparatów zaczynają się od 1000 złotych w górę. Więcej informacji na tema tego urządzenia znajdziecie w naszym materiale: Co to jest koncentrator tlenu? Jak działa przenośny koncentrator tlenowy?

Duszność w przebiegu COVID-19. Co je wywołuje i jak postępować jeśli się pojawią. Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak postępować w razie duszności? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 24.11.2020,
Opublikowano: 24.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej