Koronawirus w Polsce. Coraz więcej dzieci ma groźny zespół pocovidowy. Jak rozpoznać to powikłanie?

Viktorcvetkovic/getty images

Przybywa dzieci z ciężkimi objawami zespołu pocovidowego, czyli pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego (PIMS), który pojawia się po COVID-19.  Jakie sygnały mogą świadczyć o rozwoju tego powikłania i jak leczy się PIMS?

Lekarze ostrzegają, że nadchodzi fala powikłań po COVID-19. Tylko do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło ostatnio aż dziesięcioro dzieci z zespołem pocovidowym, który fachowo nazywany jest przez lekarzy pediatrycznym wieloukładowym  zespołem zapalnym (PIMS, od ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome). Eksperci wyjaśniają, kiedy zespół pocovidowy jest naprawdę groźny dla dziecka i jakie leczenie trzeba zastosować.

Zobacz także:

Powikłania po COVID-19 u dzieci. Czym jest PIMS?

To jest ten moment, aby zacząć bić na alarm

– podkreśla prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i dodał, że stan dzieci, przebywających w tym momencie w placówce jest ciężki. Mają one niewydolność serca. Dzieci są w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

- Prawdopodobieństwo, że dziecko rozwinie tę chorobę jest niskie i to jest dobra wiadomość, natomiast z drugiej strony stan nasilenia epidemii w Polsce jest w tej chwili tak duży, że to skutkuje bardzo licznymi zachorowaniami wśród dzieci, licznymi przypadkami w szpitalach, więc z tego powodu bijemy na alarm i staramy się szerzyć świadomość o tym problemie – powiedziała w rozmowie z TVN24 Magdalena Okarska-Napierała, lekarz z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

PIMS  atakuje dzieci w każdym wieku. Pacjenci przebywający w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym mają po parę miesięcy, są również kilkulatki i nastolatki. Najstarszy pacjent ma 16 lat.

PIMS to dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny związany z SARS-CoV-2 . Choroba ujawnia się po przebytym, także bezobjawowo, COVID-19. Jest to reakcja immunologiczna organizmu. Choroba przypomina zespół Kawasakiego.

Jak objawia się zespół pocovidowy u dzieci?

Jak wyjaśnia dr Magdalena Okarska-Napierała, zespół pocovidowy, czyli inaczej PIMS może pojawić się około miesiąc po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Dochodzi wówczas do gwałtownej reakcji zapalnej, która dotyczy całego organizmu.

Główne objawy zespołu pocovidowego to:

wysoka gorączka, trwającą minimum trzy dni, i niedającą się zbić medykamentami

  • wybroczyny w jamie ustnej,
  • zaczerwienione oczy,
  • wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała,
  • osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego, odwodnienie.
    Pierwsze objawy zespołu pocovidowego mogą trochę przypominać  chorobę bostońską (bostonkę).

Jak zauważyła w rozmowie z TVN24 dr Okarska-Napierała:

rodzice rozpoznają, że ta choroba wygląda inaczej niż jakiekolwiek przeziębienie, które kiedykolwiek obserwowali u dziecka

W przebiegu tej pocovidowej choroby dochodzi do zaburzeń kardiologicznych, do niewydolności serca, stwierdza się zmiany w naczyniach wieńcowych. Jest to choroba atakująca wiele układów w organizmie dziecka, które wymagają jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.

Kiedy zespół pocovidowy jest groźny u dzieci?

Poważny problem mamy wtedy, kiedy dziecko ma burzę cytokinową i wchodzi we wstrząs

- stwierdziła dr Okarska-Napierała. Ekspertka wyjaśniła, że burza cytokinowa "to jest taka sytuacja w organizmie, kiedy wydzielanych jest mnóstwo białek, które powodują stan zapalny całego ciała". Dodała, że wtedy trzeba szybko rozpoznać chorobę i dziecko potrzebuje natychmiastowego leczenia.

– Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia

– podkreśliła dr Okarska-Napierała.

Czy zespół pocovidowy leczy się antybiotykami?

Eksperci zwracają uwagę, że objawy PIMS mogą kojarzyć się z posocznicą, czyli sepsą, w której też dochodzi do zakażenia całego organizmu, wysokiej gorączki i niewydolności wielonarządowej. Jest jednak ogromna różnica między PIMS a sepsą, a mianowicie w zespole pocovidowym nie pomogą antybiotyki (w przypadku sepsy stosuje się intensywną antybiotykoterapię). Odróżnienie tych dwóch jednostek chorobowych jest więc bardzo istotne. Jak leczy się PIMS?

– Podajemy immunoglobuliny, sterydy. Zupełnie inne leki niż w posocznicy

– wyjaśniła dr Okarska-Napierała.

Czy można zarazić się PIMS?

Zespół pocovidowy, czyli PIMS nie jest chorobą zakaźną, nie można się więc nią zakazić. Jest to reakcja zapalna organizmu, która pojawia się po infekcji i jest związana z działaniem układu odpornościowego, a nie atakiem patogenów, które można sobie przekazać. Zespół pocovidowy jest rzadkim powikłaniem. Jak wyjaśniła dr Okarska-Napierała oboje rodzeństwo może być zakażone koronawirusem, ale  prawdopodobieństwo, że dwoje dzieci rozwinie tak rzadkie powikłanie jest bardzo niskie. Ekspertka dodała też, że w tej chorobie znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne, ale nie zostało to jeszcze opisane.

źródło: TVN24/PAP

Zobacz film: Pocovidowy zespół u dzieci

źródło: x-news


Data aktualizacji: 26.11.2020,
Opublikowano: 25.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej